امروز : دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 19
۱۸:۲۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114936
تاریخ انتشار: ۵ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش خبرنگار تئاتر پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سیزدهمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر عصر روز گذشته در تالار ایوان شمس با حضور

به گزارش خبرنگار تئاتر پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سیزدهمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر عصر روز گذشته در تالار ایوان شمس با حضور اهالی تئاتر و اصحاب رسانه برگزار شد و در این جشن علاوه بر تقدیر از اعضای انجمن منتقدان و نویسندگان تئاتر علاوه برنکوداشت دکتر حمید امجد؛ نمایشنامه نویس، کارگردان، استاد و مدرس تئاتر و دکتر یونس شکر خواه؛ استاد و مدرس علوم ارتباطات نیز برگزار شد.

پیش از آنکه از یونس شکرخواه تقدیر شود، نماهنگی از وی در قالب گفتگو پخش شد که شکرخواه در بخشی از این گفتگو به جایگزینی روزنامه نگاران جوان در مقابل پیشکسوتان مطبوعات اشاره کرد و گفت: «به درک که چنین اتفاقی می افتد!» که البته این جمله وی موجب انتقاد بهروز غریب پور در ادامه مراسم شد.

* شکرخواه: به درک که نسل جوان جای ما را گرفتند!

در ادامه این مراسم که با اجرای فرزاد حسنی همراه بود، وی با اشاره به اینکه در کتاب عبدالحسین نوشین نیز که به همت نصرت کریمی گردآوری شده، نوشته شده است که نوشین نیز هرگاه حوصله انجام کاری را نداشته است از کلمه «به درک» استفاده می کرده، گفت: «پس به افتخار به درک گویان از لوریس چکناواریان دعوت می کنم تا جایزه یونس شکرخواه را اهدا کند.»، سپس لوریس چک ناواریان؛ آهنگساز و ارکستر ایرانی برای اهدای لوح تقدیر و گرامیداشت یونس شکرخواه به پاس سال ها فعالیت در زمینه پژوهش ارتباطات به روی صحنه حاضر شد و و مدال عبدالحسین نوشین را به یونس شکرخواه برای یک عمر فعالیت علمی و عملی تقدیم کرد.

یونس شکرخواه بعد از دریافت مدال نوشین در جملات کوتاهی که برای حضار صحبت کرد درمورد استفاده از واژه «به درک» توضیح داد: «من «به درک» را به باوری که به نسل جوان دارم می گویم. به درک که نسل نو جای ما را گرفتند.»

وی خاطرنشان کرد: «تمام زندگی تئاتر است و همه ما انسان ها هر روز در نقش بازی می کنیم اما در آخر این بازی همه باید لباسهایمان را دربیاوریم، از سن پایین آییم و از صحنه خارج شویم.»

* حضور اهالی موسیقی و خانواده تئاتر در کنار یکدیگر

در ادامه این گردهمایی سالیانه شهرام ناظری بر روی صحنه حضور یافت تا برگزیده گروه نمایش در سالی که گذشت را اعلام و از آن تقدیر کند. وی با اعلام نام گروه نمایش «آران» به سرپرستی بهروز غریب پور به عنوان گروه برگزیده تئاتر در سال 1392 که با بررسی های هیات انتخاب و داوری این دوره از جشن انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر انتخاب شده بود جایزه را به این گروه تقدیم کرد و گفت: «بسیار خرسندم که امشب هم اهالی موسیقی و هم خانواده تئاتر در این تالار حضور دارند. این گردهمایی و حضور همدلی میان هنرمندان رشته های مختلف هنری را پررنگ خواهد کرد.»

وی ادامه داد: «متاسفم که این روزها اوضاع به گونه ای است که میان هنرمندان تفرقه ایجاد شده است اما در عوض خوشحالم که به هنرمندی چون بهروز غریب پور که سال ها برای تئاتر این کشور زحمت کشیده است نشان افتخار اهدا می کنم زیرا این کار برای خود من نیز یک نشان افتخار محسوب می شود.»

* اعتراض بهروز غریب پور به بیان واژه «به درک» از زبان یونس شکرخواه

همچنین بهروز غریب پور؛ سرپرست گروه نمایشی «آران» بعد از دریافت لوح تقدیر طی سخنانی با ابراز غافلگیری بیان کرد: «من کرد سنندج هستم و آقای ناظری کرد کرمانشاه و این افتخار بزرگی برای من است که نشان نوشین را از دست این هنرمند دریافت می کنم.»

وی با اشاره به صحبتهای شکرخواه در ویدیویی که از او پخش شد، بیان کرد: از دکتر شکرخواه نمی پذیرم که بگوید به درک که بگوید من تئاتر نمی بینم و تئاتر ما به امثال هوشنگ گلمکانی، حسین یاری و مسعود مهرابی نیاز دارد. شما نمی خواهد برای ما نسخه بپیچید. خود شما چرا آستین بالا نمی زنید و نقد تئاتر نمی نویسید در صورتی که می دانید حضورتان چقدر مغتنم است.»

وی اضافه کرد: «البته می دانم واژه به درک را برای چیز دیگری گفتید اما از شما بر می آید که به چیزهای دیگر هم به درک بگویید و مثلا بگویید من کارهای غریب پور را تا حالا ندیده ام، به درک که ندیده ام.»

این کارگردان با ابراز خرسندی از حضور مجید جوانمرد در مراسم عنوان کرد: «ما پا جای پای بزرگانی گذاشتیم که امروز کمتر بر روی صحنه هستند. اگر همسرم و گروه نمایشی «آران» به عنوان دو یار دیرینه من در کنارم نبودند امروز من در این جایگاه نبودم و با شما سخن نمی گفتم.»

غریب پور با اشاره به دوران ممنوع الکاری خود در صدا و سیما عنوان کرد: «در زمانی که من در صدا و سیما ممنوع الکار و ممنوع التصویر بودم، حمایت بسیاری از مطبوعات مرا در این کار سرپا نگه داشت و به من و گروهم انرژی داد از این رو می خواهم از این فرصت استفاده کنم و از اهالی مطبوعات و اصحاب رسانه تشکر کنم.»

* حمید امجد و سال های دور از خانه

در ادامه این مراسم نوبت به تقدیر از حمید امجد رسید که پیش از فراخواندن وی روی صحنه نماهنگی پخش شد که در آن محمد رحمانیان، حمید احیاء مترجم، محمد چرمشیر و افشین هاشمی از ویژگی های حمید امجد گفتند. با پایان این نماهنگ با پخش موسیقی سریال «سال های دور از خانه» حمید امجد به روی سن دعوت شد و مجری برنامه در توضیح پخش این موسیقی گفت: «به خاطر اینکه حمید امجد یک دهه از خانه اش دور بوده این موسیقی پخش شد. درست است که او فیلم «آزمایشگاه» بیلی وایلدری اش را ساخته و پروانه ساخت فیلم دومش را هم گرفته اما باز هم جایش اینجاست.»

در ادامه عباس جوانمرد مدال نوشین را به حمید امجد اهدا کرد و درباره امجد گفت: «آدمهای نخبه و بزرگی مثل حمید امجد و دو دوست دیگرش محمد رحمانیان و محمد چرمشیر تربیت شده انسانی هستند که من همیشه به او افتخار کرده ام و آن هم کسی نیست جز بهرام بیضایی. در نماهنگی که پخش شد، دیدیم که او لبریز از کار بود. نمونه دیگرش محمد رحمانیان است و همینطور چرمشیر که همگی لبریز از کار هستند نه لبریز از حرف. پرکاری این سه نفر به استادشان بیضایی که 90 اثر نوشته شده دارد، رفته است.»

حمید امجد نیز در سخنانی گفت: «با این حجم شرمندگی از تعاریفی که از من شد و با این حجم افتخار که از عباس جوانمرد جایزه نوشین را دریافت کردم، نمی دانم چه کنم. خیلی دستپاچه هستم و نمی دانم چه بگویم چون اصلا نمی توانم خودم را کنار نام این بزرگانی که نام بردید بگذارم. می گویند وقتی چندین آدم بزرگ بدون تعارف درباره درگذشته ای گواهی خیر بدهند آن فرد آمرزیده می شود بنابراین من هم امیدوارم درصد خیلی ناچیزی از این همه محبت که دوستان به من داشتند فارغ از تعارف باشد و روزی لیاقت این همه محبت را داشته باشم.»

* بهترین نمایش‌های سال؛ از «یرما» تا «فاوست»

برگزیدگان این دوره از گردهمایی بعد از اجرای گروه موسیقی به رهبری میلاد کیایی اعلام شدند که حمیدرضا مدقق و پیمان شیخی در بخش خبرنگاران حوزه دیداری و شنیداری تقدیر شدند و سپس نمایش «سقراط» به کارگردانی حمیدرضا نعیمی، نمایش «سالگشتگی» به کارگردانی امیررضا کوهستانی و نمایش «یرما» به کارگردانی علی رفیعی به ترتیب مقام سوم تا اول را از آن خود کردند.

بنابراین گزارش، در نبود علی رفیعی که برای نمایش «یرما» تقدیر شد، حمید پورآذری جایزه او را دریافت کرد و یادداشتی را از جانب او خواند. رفیعی در این یادداشت با اشاره به اینکه فرهنگ و هنر اهمیتی برای مسئولان ندارد در مورد میزانسن در تئاتر و اهمیت کلانی که این واژه در قرار گرفتن هر مسئول در جایگاه خودش دارد، سخن گفته بود و در پایان ابراز امیدواری کرده بود که مسئولان فرهنگ و هنر به اهمیت میزانسن پی ببرند.

* واکنش ایرج راد در مقابل صحبت امیررضا کوهستانی

امیررضا کوهستانی بعد از دریافت جایزه خود برای نمایش «سالگشنگی» عنوان کرد: «صحبتهای سال گذشته من در این مراسم انتقادی بود که باعث ناراحتی عده ای شد و مشکلاتی را برای انجمن نویسندگان و منتقدان به وجود آورد که از این بابت متاسفم و خوشحالم که این جشن به شکلی مستقل برگزار می شود و پولی از خانه تئاتر دریافت نمی کند.»

پس از اهدای جوایز و تقدیر از برگزیدگان ایرج راد مدیرعامل خانه تئاتر در واکنش به صحبتهای امیررضا کوهستانی گفت: «انجمن منتقدان و نویسندگان خانه تئاتر 14 سال پیش شکل گرفت و ما نیز هر سال تا جایی که در توان و امکانمان بوده است به آن کمک کردیم. زمانی بود که ما در سال 700 تومان بیشتر بودجه نداشتیم اما 300 تومان آن را به انجمن می دادیم. در سال‌های گذشته هم هروقت از ما کمک خواستند تا جایی که در توانمان بوده دریغ نکردیم.»

وی ادامه داد: «بودجه ای که امسال انجمن از ما تقاضا کرده بود بیش از کل بودجه خانه تئاتر بود که ما نتوانستیم ان را تقبل کنیم. البته امسال آقای صادقی به واسطه حضورشان در سازمان سینمایی توانستند هزینه جشن را از جای دیگری تامین کنند. اما گلایه من این است که با وجود اینکه این انجمن 14 سال است زیر مجموعه خانه تئاتر بوده چرا امسال نام خانه تئاتر را از آن حذف کرده اند. حذف نام خانه تئاتر از جشن انجمن منتقدان و نویسندگان برای من بسیار برخورنده است.»

به گزارش فارس، در این گردهمایی هنرمندانی از جمله شهرام ناظری، بهروز غریب پور، امیررضا کوهستانی، علیرضا نادری، حمید پورآذری، اصغر دشتی، عباس جوانمرد، لوریس چکناواریان، جواد مجابی، لیلی گلستان، حمید لبخنده، ایرج راد، کاظم هژیرآزاد، حمیدرضا نعیمی، مهین صدری، امید روحانی، کورش سلیمانی، حسین پرستار، بابک چمن آرا حضور داشتند.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها