امروز : شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 23
۰۱:۴۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 114991
تاریخ انتشار: ۵ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۳۲
تعداد بازدید: 52
محمد عبداللهی سردبیر مجله خردنامه همشهری در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، درباره عدم انتشار این مجله طی ...

محمد عبداللهی سردبیر مجله خردنامه همشهری در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، درباره عدم انتشار این مجله طی ماه‌های اخیر اظهار داشت: نشریه خردنامه همشهری که به مباحث فلسفی و اندیشه‌ای در حوزه علوم انسانی می‌پردازد و مبانی فکری برخی موضوعات مطرح در جامعه علمی و دانشگاهی کشور را بررسی می‌کند از ابتدا به صورت ماهنامه مجوز انتشار یافت اما در قالب فصلنامه منتشر می‌شود و تلاش ما بر آن است تا در آینده «خردنامه» را به شکل دوماهنامه و یا ماهنامه منتشر کنیم.

وی عنوان کرد: تازه‌ترین شماره خردنامه با محوریت موضوع «اقتصاد مقاومتی» در مهرماه سال جاری روی گیشه‌ها قرار خواهد گرفت. در این مجله، تبیین مفاهیم و ابعاد نظری اقتصاد مقاومتی از منظر اساتید حوزه و دانشگاه بررسی شده است.

سردبیر مجله خردنامه همشهری ابراز داشت: مفاهیمی از قبیل استقلال اقتصادی و سیاسی، مقاومت از منظر فرهنگ دینی، تجربه سایر کشورها از اقتصاد مقاومتی و از همه مهمتر بحث تبیین نظری مقوله اقتصاد اسلامی با توجه به آراء و اندیشه‌های شهید صدر و کتاب گرانسنگ وی در حوزه اقتصاد با عنوان «اقتصاد نا»، بیان شده است.

عبداللهی تصریح کرد: در این شماره از مجله «خردنامه» بعضی از موضوعات جانبی، از جمله بحث سکولاریسم مورد توجه قرار گرفته است و البته امروزه شاهد نوعی جدال نظری با  مفاهیم سکولاریستی هستیم که وارد ادبیات سیاسی ما شده است و در واقع در قالب جدیدی از آن رونمایی می‌شود که از آن به «جدال نظری سکولاریسم پنهان» یاد می‌شود.

وی افزود: علاوه بر جریان شناسی و ریشه‌های تاریخی این موضوع در غرب و در ایران، شبهات مطروحه تبیین و پاسخ داده شده‌اند. از دیگر مباحثی که در فصلنامه «خردنامه» عنوان شده، بحث دین دولتی یا دولت دینی است و این مسأله به شبهه‌ای که اخیراً در این زمینه مطرح شده بود، از دیدگاه اسلامی و از نگاه بزرگانی چون امام خمینی (ره) و شهید مطهری پاسخ می‌دهد.
 مهمترین سرفصل‌هایی که در تازه‌ترین شماره خردنامه خواهید خواند:

-دنیا را به قیصر بسپارید و آخرت را به قیصر؛ جدال نظری با سکولاریسم پنهان

- بنیادهای اقتصاد مقاومتی؛ چرا اقتصاد مقاومتی خیال‌پردازی نیست؟/ اقتصاد مقاومتی، راهبرد علم یا مکتب؟!/ الزامات اقتصاد مقاومتی چیست؟

- تضاد نگرش‌ها؛ نقد و بررسی مکاتب اقتصادی جهان

- دین در بستر دنیا؛ تأملی در باب دین دولتی و دولت دینی

- چرخ‌دنده‌های نرم؛ گفتمان سازی فرهنگی برای اقتصاد مقاومتی

- اقتصاد سیاسی؛ تعامل اقتصاد و سیاست در راستای مقاومت
 
انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها