امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۸:۵۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11501
تاریخ انتشار: ۹ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۱۷
تعداد بازدید: 176
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، معمولا برگزاری همایش‌ها و کنگره‌ها آن قدر خبرساز است که همه توجه‌ها به سمت سخنرانی‌های مراسم و تقدیر از ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، معمولا برگزاری همایش‌ها و کنگره‌ها آن قدر خبرساز است که همه توجه‌ها به سمت سخنرانی‌های مراسم و تقدیر از برگزیدگان معطوف می‌شود و بیشتر اوقات حواشی نمایشگاه که شاید زحمت زیادی برای آنها کشیده شده باشد، چندان دیده نشود.

کنگره ملی صائب تبریزی و شعر اخلاقی که دیروز سه‌شنبه هفتم خرداد ماه به کار خود پایان داد و در مراسمی در تالار وحدت از صائب پژوهان برتر، شاعران اخلاقی و برگزیدگان بخش مقاله ی کنگره تقدیر شد، نیز از این قاعده مستثنا نبود و شاید بخشی از این کنگره که برای برگزاری‌اش زحمت کشیده شده بود، چندان دیده نشد و این نکته برگزاری نمایشگاهی با موضوع شعر و برای شعر بود که در حاشیه این کنگره نمایشگاهی از صائب تبریزی و شعر سبک هندی برپا شد.

پنج غرفه تعبیه شده در این نمایشگاه به ترتیب عبارت بودند از: غرفه صائب پژوهی، غرفه صائب تبریزی از منظر رهبر انقلاب و دیگر بزرگان، شعر سبک هندی، هنر و یادمان مرحوم استاد محمد قهرمان. وزیر ارشاد و هیات همراه چه در ورود به مراسم و چه در هنگام خروج از نمایشگاه بازدید و از برگزارکنندگان آن قدردانی کردند. همچنین استادان و مهمانان کنگره نیز در بازدید از نمایشگاه از برپایی نمایشگاهی با این ابعاد درباره شعر و اندیشه صائب تبریزی و همچنین شعر سبک هندی تقدیر کردند.
 


 
 نسخه‌های خطی دیوان صائب، گزیده های منتشر شده از اشعار صائب، کتاب های مرتبط با شعر و اندیشه صائب تبریزی، معرفی و شرح زندگی 10 صائب پژوه برتر، پایان نامه های مرتبط با صائب تبریزی و مقالات منتشر شده در ارتباط با این شاعر بزرگ، غرفه صائب پژوهی را تشکیل داده بود. در این غرفه بیش از 70 جلد کتاب، 100 مقاله و 20 پایان نامه در معرض نمایش قرار گرفته بود که با استقبال حاضران در سالن همراه شد. همچنین تابلوهایی از زندگینامه ده صائب پژوه برتر: محمد قهرمان، زین العابدین موتمن، کریم امیری فیروزکوهی، امیربانو کریمی، علی دشتی، پرویز ناتل خانلری، سیروس شمیسا، محمد رسول دریاگشت و سید حسن سادات ناصری نمایش داده شد.

در غرفه صائب تبریزی از منظر مقام معظم رهبری و بزرگان تابلوهایی از سخنان رهبر انقلاب درباره صائب به چشم می‌خورد. جملاتی که در طول سال‌ها بیان فرموده‌اند و نشان از ارادت ایشان به شعر صائب به ویژه اشعار اخلاقی و پندیات او دارد.
 


غرفه شعر سبک هندی در این نمایشگاه هم به کتاب ها و مقالاتی اختصاص داشت که از شاعران بزگ سبک هندی منتشر شده است. بیش از 50 جلد کتاب و 50 مقاله در این غرفه به نمایش گذاشته بود. همچنین زندگینامه بیدل دهلوی، حزین لاهیجی، طالب آملی و کلیم همدانی نیز برای مخاطبان شرح داده شده بود.

همچنین غرفه هنر از جذاب ترین بخش‌های نمایشگاه بود. در این غرفه نقاشان، خوشنویسان و دیگر هنرمندان بخش تجسمی به فعالیت می‌پرداختند. نقاشی چهره صائب تبریزی و مقبره او، طرح نامواره صائب تبریزی بر روی سفال و خوشنویسی ابیات برگزیده صائب از فعالیت انجام شده در این غرفه بود. حاضران در نمایشگاه برای اساتید خوشنویس حاضر در غرفه بیت مورد نظرشان را می خواندند و پس از نوشتن تحویل می‌گرفتند.
 یادمان مرحوم استاد محمد قهرمان از بخش های ویژه این نمایشگاه بود. کتاب‌های استاد قهرمان، جمع آوری‌ها و گزیده‌های ، معرفی نامه و زندگی نامه وی، پیام مقام معظم رهبری به مناسبت درگذشت این استاد فقید به همراه عکس‌ها و نقاشی سیاه قلم تصویر او در این غرفه به چشم می‌خورد که با حضور خانواده، شاگردان و همکاران ایشان در غرفه زیبایی دو چندانی یافت.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها