امروز : شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 21
۱۳:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115068
تاریخ انتشار: ۶ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 22
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از بیرجند، بشرویه، موزه خشت و گل خراسان جنوبی، شهری تاریخی در محدوده شرق کشور با قدمت هزاره‌های تاریخ ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از بیرجند، بشرویه، موزه خشت و گل خراسان جنوبی، شهری تاریخی در محدوده شرق کشور با قدمت هزاره‌های تاریخ دارای بافت ارزشمند تاریخی و پویا است.

بشرویه با حدود 30 هزار نفر جمعیت در حد فاصل ریگزار بشرویه و کوه‌های شتری قرار گرفته و نزدیکترین نقطه شهری کشور به ریگزارهای بزرگ است.

این ریگزار از سال86 در بین مشتاقان کویر نامی دست و پاکرده و به یک برند تبدیل شده است و کمتر کسی است که اهل طبیعت‌گردی باشد و نام این ریگزار و کویر بشرویه را نشنیده باشد.         

مسئول فنی و اجرایی جشنواره کویر ایران در بشرویه در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در بیرجند اظهار کرد: ریگزار زیبای بشرویه تا‌کنون پذیرای چندین هزار گردشگر در قالب تورها و همایش‌های کویر‌نوردی بوده است.

محمد فرقانی به برنامه‌های اجرا شده در کویر بشرویه اشاره کرد و افزود: این کویر برگزاری همایش ملی کویرنوردی مهر ایران در آبان‌ماه 86، همایش ملی کویرنوردی در سال‌های 88 ، 89، 90 و 91، همایش ملی کویرنوردی کارگران ایران در آبان‌ماه 88، همایش کویرنوردی بسیج فرهنگیان در آذرماه 88، همایش ملی کویرنوردی ایران در آبان‌ماه 89، همایش کویرنوردی مدیران و مسئولان سازمان مالیاتی کشور در اردیبهشت‌ماه 92، همایش کویرنوردی کارکنان بانک پارسیان در دی‌ماه 92 و جشنواره ملی بیابانگردی ایران در اسفند‌ماه 92 را تجربه کرده است.   

وی از برگزاری جشنواره کویر ایران در این شهرستان خبر داد و گفت: امسال با عنایت خداوند، همت دوستان و حمایت مسئولان دولت تدبیر و امید قصد داریم بزرگترین و با شکوه‌ترین برنامه و جشنواره بیابانگردی و کویرنوردی کشور را در این شهرستان اجرا کنیم.

مسئول فنی و اجرایی جشنواره کویر ایران در بشرویه ادامه داد: امید است بتوانیم با برگزاری این جشنواره در راستای اعتلای گردشگری ورزشی کشورمان قدمی برداریم.   

فرقانی گفت: تیم اجرایی کویرنوردی بشرویه متشکل از متخصصان شرکت گردشگری ساربان و کویرنوردان برجسته باشگاه ورزشی امداد کوهستان و همچنین همراهی شرکت توسعه بیابانگردی و هدایت اداره‌کل ورزش و جوانان و اداره‌کل گردشگری و صنایع‌دستی خراسان جنوبی توانسته این مهم را به سرانجام برساند.

وی تصریح کرد: شرکت‌کنندگان در این برنامه از سراسر کشور و از ورزش دوستان و تورلیدرهای بزرگ هستند.

مسئول فنی و اجرایی جشنواره کویر ایران در بشرویه افزود: تاکنون در مجموع برنامه‌ها از استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، فارس، بوشهر، خوزستان، کرمان، لرستان، مرکزی، قم، یزد، تهران، اردبیل، آذربایجان شرقی، مازندران و گیلان، گلستان و کردستان شرکت کننده داشته‌ایم که گردهمایی بزرگی از اقوام و قومیت‌های مختلف بوده و در نوع خودش بی‌نظیر است.

فرقانی اضافه کرد: حضور پروفسور کیاست‌پور، دکتر حسین‌زاده، تیم حرفه‌‌ای و بین‌المللی نجوم از استان اصفهان، گروه‌های بازی محلی استان فارس و گروه بین‌المللی موسیقی و رقص و صاحب مقام جهانی به همراه حضور مرد شنی ایران در این جشنواره، همه سبب شده تا  درجه اعتبار و کیفیت این برنامه بالا رفته و به عنوان شاخص جشنواره‌های کویر‌نوردی و بیابان‌گردی در سطح کشور از جانب صاحب‌نظران معرفی شود.

وی یادآور شد: برنامه‌هایی از قبیل درختکاری در کویر، استفاده از ظروف گیاهی، توزیع غذای گرم در کویر و احداث کمپ سیار و جابجا کردن آن در کمتر از 10 ساعت از شاخص‌ها و رکوردهای این برنامه‌ها است که نشانه توانمندی، دانش و تجربه و نگرش زیست‌محیطی برگزار‌کنندگان آن بوده و امید می‌رود گام بزرگی به سوی توسعه پایدار منطقه باشد.

رکود اقتصادی سبب عدم استقبال از صنعت گردشگری شده است

مسئول فنی و اجرایی جشنواره کویر ایران در بشرویه خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر با عنایت به رکود اقتصادی کشور و به تبع آن تاثیر منفی رکود بر صنعت گردشگری و شاخه گردشگری ورزشی، این برنامه هم با توجه به هزینه بالا از استقبال خوبی برخوردار نبوده است.

فرقانی با بیان اینکه یکی از اصلی‌ترین مشکلات کشور ما وابستگی شدید اقتصاد بیمار آن به نفت است، یادآور شد: بدیهی است که هرچه زودتر این وابستگی باید قطع شود و یکی از راه‌های رهایی از معضل اقتصاد تک‌محصولی توجه به بخش‌های دیگر از جمله صنعت توریسم است. 

وی اظهار کرد: با توجه به سیاست‌های دولت تدبیر و امید و توجه ویژه به بخش گردشگری به ویژه اکوتوریسم، امسال نیز کمر همت بسته‌ایم تا همایش بزرگ کویرنوردی را با هدف جذب گردشگران خارج از استان در ریگزار زیبای بشرویه برگزار کنیم.

مسئول فنی و اجرایی جشنواره کویر ایران در بشرویه تصریح کرد: ریگزار بشرویه در شرق این شهرستان قرار دارد که از جنوب شرقی به شهرستان بشرویه، از شرق به کویر نمک بشرویه، از شمال به شهرستان کاشمر و از جنوب به رود کال شور محدود می‌شود.

فرقانی ادامه داد: عرض ریگزار در وسیع‌ترین قسمت در حدود 30 کیلومتر و طول آن در حدود 24 کیلومتر است.

مسئول فنی و اجرایی جشنواره کویر ایران در بشرویه با بیان اینکه بلندترین ارتفاع تپه‌ها در منطقه جنوبی و در حدود 150 متر است، گفت: در مناطق شرقی ریگزار بین تپه‌ها به وسیله نمک‌زارهای پراکنده‌ای پوشیده شده است.

فرقانی تصریح کرد: در قسمت جنوبی و مرکزی تپه‌های ماسه‌ای به طور عمده جهتی شرقی ـ غربی داشته و در قسمت شمالی ارتفاع تپه‌ها کاسته شده و جهت مشخصی ندارند.

وی با بیان اینکه پوشش گیاهی ریگزار در قسمت شمالی انبوه‌تر و در قسمت جنوبی تنک‌تر است، افزود: این پوشش عمدتا شامل گیاهان ماسه‌پسند همچون تاغ و اسکمبیل است که جوامع بوته‌ای مانند نسی و غیره نیز در آن دیده می‌شود.

مسئول فنی و اجرایی جشنواره کویر ایران در بشرویه در ارتباط با پوشش جانوری این منطقه گفت: سارگپه بیابانی، شاهین، پامسواکی، شغال، گرگ، روباه شنی، گربه شنی، انواع آگاما و جکو، افعی شاخدار، تیر مار، مار جعفری و مار شتری از جمله پوشش جانوری این منطقه محسوب می‌شوند.

شناسایی و معرفی محرومیت‌های اقتصادی کویر از اهداف برگزاری همایش کویرنوردی

فرقانی جذب توریست را مهمترین هدف این همایش عنوان کرد و گفت: بسط و گسترش فعالیت‌های فرهنگی ـ ورزشی در منطقه، شناسایی و معرفی محرومیت‌های اقتصادی و فرهنگی این مناطق و انتقال آن به مسئولان برای یاری و شناساندن بافت کویری این نواحی با معرفی جاذبه‌های طبیعت کویر شامل(شن‌های روان، ریگزارها، دق‌ها، جنگل‌های طاق، نیزارها، نمک‌زارها، باتلاق‌های کویری و از این قبیل از جمله اهداف برگزاری این همایش است.

وی با بیان اینکه برگزاری همایش کویرنوردی سبب شناساندن حیات‌وحش و گیاهان کویری به بازدیدکنندگان می‌شود، گفت: همچنین شناساندن تاریخ و فرهنگ مردم کویر با توجه به قدمت طولانی تاریخی و غنای فرهنگی این منطقه به هموطنان در سایر نقاط از دیگر مزایای اجرای این طرح است. 

مسئول فنی و اجرایی جشنواره کویر ایران در بشرویه ، مطرح‌سازی امنیت کویر بشرویه و توانمندی نیروی انتظامی در کنترل و تامین امنیت این مناطق، آشنایی مردم محلی با صنعت گردشگری و راه‌های کسب درآمد و اشتغال‌زایی بر این اساس، مبارزه با مواد مخدر و فرهنگ قاچاق با استفاده از پتانسیل‌های بومی و حرکت‌های مردم نهاد و خودجوش برای رسیدن به جامعه عاری از اعتیاد، ارتقا فرهنگ زیست محیطی، به ویژه در بین مردم بومی و کویرنشینان در راستای حفظ و صیانت از مناطق طبیعی را از دیگر اهداف برگزاری همایش ملی کویرنوردی بشرویه عنوان کرد.

نهادینه شدن فرهنگ جلوگیری از نابودی حیات وحش

فرقانی افزود: با اجرای این همایش فرهنگ جلوگیری از شکار بی‌رویه و نابودی حیات وحش و اکولوژی زیبای کویر در جامعه نهادینه می‌شود.

وی از زمینه‌سازی برای جذب تورهای خارجی به کویر بشرویه به عنوان یکی از اهداف اصلی برگزاری این همایش یاد کرد و یادآور شد: اثبات توانایی‌های جوانان منطقه در انجام حرکات عظیم در سطح کشوری و حتی بین‌المللی به مدیران استان و جلب اعتماد آنان در راستای برنامه‌های آتی از دیگر اهداف این همایش است.

هزینه‌کرد 520 میلیون ریالی برگزاری جشنواره کویر ایران

مسئول فنی و اجرایی جشنواره کویر ایران در بشرویه با بیان اینکه مجموع هزینه اجرا و برگزاری این جشنواره 520 میلیون ریال برآورد شده است، یادآور شد: حد نصاب شرکت‌کنندگان در این جشنواره 400 نفر در نظر گرفته شده که از هر نفر مبلغ  یک‌میلیون و 300 هزار ریال اخذ خواهد شد.

فرقانی خاطرنشان کرد: توجه به سابقه همایش و شهرت و اعتبار و تجارب کسب شده در طی هفت سال متمادی اجرای برنامه کویرنوردی و استقبال بی‌نظیر افراد، تیم‌ها و حمایت سازمان‌ها و ارگان‌های مختلف، گویای این مطلب است که همگان به اهمیّت و ارزش برگزاری چنین همایش عظیمی و اثرات مثبت آن پی برده‌اند و این امر عزم ما را در برگزاری هر چه بهتر این همایش جزم کرده است.

وی گفت: حال که تیم اجرایی همایش تمایل به برگزاری آن در کویرهای زیبای استان بخاطر ویژگی‌های متمایز آن دارد ما نیز باید فرصت را غنیمت شمریم تا از دیگران در زمینه ترویج اکوتوریسم و جلب توریست عقب نمانیم.

مسئول فنی و اجرایی جشنواره کویر ایران در بشرویه یادآور شد: واضح است که در صورت تقسیم درست وظایف بین سازمان‌ها و نهادهای سطح استان با یک مدیریت قوی و استفاده از تمام امکانات موجود، هزینه‌های برنامه به مقدار قابل‌توجهی کاهش خواهد یافت که خود سبب تسهیل در اجرای برنامه می‌شود.

فرقانی گفت: قابل ذکر است که در اجرای چنین برنامه‌هایی مهمترین عامل موفقیت، زمان است بنابراین نیاز است مسئولان ما را در بهره‌گیری درست از زمان یاری کنند.
=============
گزارش از رقیه محمدی
=============
انتهای پیام/69017/ک40

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها