امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۱۷:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115078
تاریخ انتشار: ۶ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش خبرنگار فارس از اصفهان، اصفهان شهری تاریخی به یادگار مانده از عهد صفوی و شاه عباس است و گویا رفته رفته می‌رود تا به شهری بی‌روح و گوشه‌نشین ...

به گزارش خبرنگار فارس از اصفهان، اصفهان شهری تاریخی به یادگار مانده از عهد صفوی و شاه عباس است و گویا رفته رفته می‌رود تا به شهری بی‌روح و گوشه‌نشین تبدیل شود.

از بی‌آبی زاینده‌رود که بگذریم و از آن همه طراوتی که از اصفهان رفت تا مشکلات عدیده برای این شهر شهیدپرور ساخته و پرداخته شود، حالا نوبت می‌رسد به آثار تاریخی مخصوصاً خانه‌های تاریخی به ثبت ملی رسیده که یکی پس از دیگری به دلیل نبود بودجه و بی‌تدبیری و بی‌مدیریتی تخریب می‌شوند.

در فصل داغ آمد و شد گردشگران خارجی که فوج فوج از تمامی نقاط دنیا وارد اصفهان می‌شوند و در حالی که جا و مکان برای اسکان توریست‌ها کم است و هتل‌ها تمامی رزرو شده‌اند، تخریب روزافزون خانه‌های تاریخی به ثبت رسیده این سؤال را به ذهن می‌رساند که بودجه کم است یا تدبیر نیست؟!

چندی پیش بود که محسن صرامی نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس شورای اسلامی،‌ با انتقاد از بی‌توجهی مسئولان به نابودی آثار تاریخی استان اصفهان گفت: دولت باید بداند با اهمیت دادن به آثار باستانی و بناهای تاریخی راه رسیدن به اقتصاد مقاومتی را نیز هموار خواهد کرد.

وی افزود: آثار باستانی و بناهای تاریخی بخشی از اقتصاد مقاومتی کشور ما هستند که می‌توانند جذب توریست و در نتیجه جلب منابع مالی و ایجاد زندگی شاداب برای مردم کشور داشته باشند.

این نماینده مردم خمینی‌شهر، با بیان اینکه بیش از نیمی از آثار باستانی شاخص ایران در استان اصفهان قرار دارد، افزود: بی‌توجهی به حفاظت از بناها و آثار باستانی این استان به هیچ‌وجه پذیرفتنی نیست.

وی از نامه‌نگاری بیش از 85 تن از نمایندگان مجلس به رئیس جمهور مبنی بر تشکیل جلسه هیئت دولت برای حفاظت از منابع تاریخی استان اصفهان خبر داد و‌ افزود: از رئیس جمهور می‌خواهیم در جلسه هیئت دولت موجب حمایت و برنامه‌ریزی از آثار تاریخی استان اصفهان در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی فراهم کند.

صرامی با بیان اینکه دولت باید متوجه منافع و مزایای نگهداری و حفاظت از آثار و بناهای تاریخی کشور باشد، گفت: اگر دولت برای هزینه‌های خود به دنبال منابع مالی به غیر از نفت، مالیات‌ها و گمرکات است باید به میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان منبع درآمد که می‌تواند هویت فرهنگی جهان اسلام را نیز نشان دهد، تکیه کند.

اما گویا مسئولان برای اقتصاد مقاومتی نه وقت دارند و نه برنامه و نه برایشان مهم است!

*‌هم بودجه نیست، هم مدیریت!

یکی از پژوهشگران و فعالان حوزه میراث فرهنگی در پاسخ به این سؤال که برای حفظ و نگهداری خانه‌های تاریخی بودجه نداریم یا مدیریت؟ گفت: شهری که آثار تاریخی زیادی دارد مدیر سازمان میراث فرهنگی‌اش باید برای گرفتن بودجه از دولت چانه‌زنی کند و با زور هم که شده بودجه‌ای برای حفظ و نگهداری آثار تاریخی‌اش بگیرد؛ کاری که رئیس اسبق میراث فرهنگی می‌کرد و با وجود بودجه کم شاهد حفظ و نگهداری و ثبت جهانی آثار تاریخی زیادی بودیم.

شاهین سپنتا افزود: نخستین و مهم‌ترین کار برای نگهداری خانه‌های تاریخی وجود یک بانک اطلاعاتی جامع و قوی است که گویا در میراث اصفهان موجود نیست.

وی بیان کرد: باید تعداد خانه‌های تاریخی موجود در شهر را در بانکی اطلاعاتی جمع‌آوری کرد، آمار خانه‌های قاجاری، صفوی و دوره‌های متفاوت را جداگانه لیست کرد و خانه‌های در حال تخریب، خانه‌های در اولویت برای مرمت و خانه‌هایی که می‌تواند تغییر کاربری بدهد و به بهره‌برداری برسد را هم جداگانه داشت.

این پژوهشگر میراث فرهنگی در ادامه گفت: مدیریت جامع خانه‌های تاریخی یکی از الزامات این حوزه است، گاهی دانشجویان از من آدرس یکی از خانه‌های تاریخی را می‌پرسند و وقتی ارجاعشان می‌دهیم به میراث می‌گویند این آدرس را نداریم؛ در حالی که علاوه برداشتن بانک اطلاعاتی جامع باید دانشجویان را تشویق به روی آوردن به خانه‌های تاریخی و مرمت و کار بر روی آنها کنند.

سپنتا در ادامه اضافه کرد: اگر قانون‌های درست و محکمی باشد می‌توان سرمایه‌گذار را برای تغییر کاربری خانه‌ها جذب کرد و با تبدیل آنها به هتل و مرکز اسکان برای توریست‌ها از مشکل کمبود جا و هتل در اصفهان کاست.

* میراث و تسهیلات؛ آری یا خیر؟

اما مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان چندی پیش در نشست خبری خود از پرداخت شدن تسهیلات برای مرمت خانه‌های تاریخی و همچنین کمک به سرمایه‌گذاران برای ساخت اقامتگاه در استان اصفهان خبر داده و گفته بود: جریان تبدیل خانه‌های تاریخی به اقامتگاه در اصفهان تقریباً آغاز شده و اکنون 6 خانه تاریخی در این استان به اقامتگاه تبدیل شده‌اند، آنها خانه‌های تاریخی هستند که قبلاً کاربری مسکونی داشتند و اکنون در حال مرمت برای تبدیل شدن به اقامتگاه گردشگری هستند.

محسن مصلحی سپس به برخی معضلات موجود که مانع بهره‌برداری بهتر از خانه‌های تاریخی می‌شود اشاره و اضافه کرد: بسیاری از این خانه‌ها در بافت فرسوده قرار دارند که نه تنها دسترسی به آنها مناسب نیست، بلکه محیط آنها هم شرایط اجتماعی خوبی ندارد و سرمایه‌گذار راحت به این حوزه وارد نمی‌شود اما تلاش شده از سال گذشته با اعمال سیاست‌های تشویقی، مثل پرداخت تسهیلات بلاعوض پنج تا 10 میلیون تومانی برای مرمت این خانه‌ها، تا حدی این راه هموار شود، این فرصت مناسبی برای افرادی است که تمایل دارند ملک شخصی خود را به اقامتگاه تبدیل کنند.

این گفته‌های مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حالی است که چندی پیش خبر تخریب خانه خان به گوش رسید.

از حسینی، مالک آن درباره وضعیت این خانه قاجاری به ثبت ملی رسیده پرسیدیم که گفت: به میراث فرهنگی که مراجعه می‌کنم می‌گویند صد تا از این خانه‌ها هست و بودجه کافی برای مرمت این خانه‌ها نداریم.

وی افزود: با هر کدام از نمایندگان مجلس که در رابطه با این خانه به ثبت ملی رسیده صحبت کرده‌ام، قول‌هایی داده‌اند اما عملی از آنها ندیده‌ایم.

اما وقتی میراث فرهنگی به نام ثبت ملی دست بر روی خانه‌ای می‌گذارد، باید برای حفظ و نگهداری آن تلاش کند و تغییر کاربری و درآمدزایی باید در رأس این خانه‌ها قرار بگیرد در غیر این صورت مالک خانه از اینکه خانه موروثی‌اش در بن‌بستی به نام ثبت گرفتار شده است، ابراز نارضایتی می‌کند و همین که مدتی برای حفظ و مرمت و یا تغییر کاربری و درآمدزایی آن تلاش می‌کند و به جایی نمی‌رسد باقی‌مانده آوار این خانه‌های قدیمی را تخریب می‌کند تا حداقل بتواند از زمین آن برای گذرانیدن امورات زندگی‌اش استفاده کند.

پس می‌طلبد تا مسئولان کشوری و استانی اگر دلشان برای هویت‌های بومی می‌سوزد و می‌خواهند از این همه داشته و شاهکار محصول تلاش و تدبیر گذشتگان استفاده درست و بهینه کنند، تدبیری بیندیشند تا این خانه‌های تاریخی به محلی برای اسکان گردشگران تبدیل شود. 
انتهای پیام/2301/صا40/چ3000

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها