امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 19
۲۱:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115084
تاریخ انتشار: ۶ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از یزد، معصومه ابتکار، ظهر امروز در جلسه شورای اداری استان یزد با اشاره به اینکه یکی از گرفتاری‌های کشور ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از یزد، معصومه ابتکار، ظهر امروز در جلسه شورای اداری استان یزد با اشاره به اینکه یکی از گرفتاری‌های کشور ما در سال‌های گذشته، بخشی‌نگری و جزئی‌نگری بوده است، اظهار کرد: امروز در دولت تدبیر و امید، استانداران جامع‌نگر به کار گرفته شده‌اند که با توجه به فراگیری بحث محیط زیست، این جامع‌نگری امیدوارکننده است.

وی با بیان اینکه در عرصه محیط زیست کشور با معضلات کم‌سابقه روبرو هستیم، افزود: در افت شاخص‌ها، در طول مدت پیروزی انقلاب اسلامی هرگز با این همه رکود و رشد منفی مواجه نبوده‌ایم اما خوشبختانه حرکت‌های از سوی دولت انجام شده که همه بر آن اذعان دارند.

رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه حوزه محیط زیست کشور با توجه به گستردگی دامنه‌ای که دارد نیز با بسیاری از مشکلات مواجه بود، بیان کرد: وضعیت محیط زیست کشور در طول سال‌های گذشته بسیار نگران‌کننده بود به نحوی که در بسیاری از شاخص‌های بین‌المللی سقوط کرده بودیم.

وی با اشاره به بی‌قانونی‌ها و بی‌تدبیری‌هایی که در محیط زیست رخ داد، تصریح کرد: شیوه عملکردی گذشته سبب وارد آمدن لطمات بسیاری به طبیعت شد و در شرایطی که برای هر منطقه ظرفیتی تعیین شده، در کشور ما بهره‌برداری از طبیعت 3.5 برابر ظرفیت کشور بود.

ابتکار خاطرنشان کرد: اگر به این شیوه پیش برویم و میزان مصرف و بهره‌برداری ما از منابع مختلف از جمله آب به این شکل باشد، اگر از همه جای دنیا هم آب بیاوریم، باز هم مشکل آب خواهیم داشت و این موضوع در سایر انرژی‌ها نظیر گاز و ... قابل تعمیم است.

رئیس سازمان محیط زیست تصریح کرد: این مشکلات نشان‌دهنده اشکال در برنامه‌های خودمان است و تا الگوی مصرف و روش بهره‌برداری از طبیعت را اصلاح نکنیم، این مشکلات ادامه خواهد داشت زیرا طبیعت تا ابد نمی‌تواند خود را بازسازی کند و ظرفیت بازسازی طبیعت بسیار محدود است.

وی خاطرنشان کرد: ما حتی از فناوری‌ نیز در چارچوب قوانین می‌توانیم استفاده کنیم و نباید با استفاده از فناوری‌های روز دنیا، طبیعت را دور بزنیم یا قصد مهار کردن آن را داشته باشیم.

ابتکار تصریح کرد: بسیاری از کشورهای دنیا به این نتیجه رسیده‌اند که حتی سدسازی را متوقف کنند زیرا این شیوه استفاده از منابع آبی، به طبیعت لطمه وارد می‌کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مشکل بزرگ دریاچه ارومیه عنوان کرد: ارومیه‌های زیرزمینی بسیاری در کشور داریم و منابع سفره‌های زیرزمینی ما همان مشکلی را دارند که دریاچه ارومیه با آن دست به گریبان است اما چون دیده نمی‌شود، نگرانی کمتری را منتقل می‌کنند ولی کارشناسان ما می‌دانند این منابع از دست رفته، چه مشکلاتی دارند.

ابتکار از آغاز کارهای بزرگ از سوی دولت در این زمینه خبر داد و اظهار داشت: تشکیل شورای عالی آب، اصلاح رویه‌های گذشته در زمینه ارزیابی طرح‌های بزرگ عمرانی کشور مانند شهرک‌های صنعتی، سدها و ... از جمله اقداماتی است که دولت در راستای بهبود وضعیت سفره‌های آب زیرزمینی و منابع آبی دنبال می‌کند و تلاش شده تا حداقل آسیب به محیط زیست وارد شود.

رئیس سازمان محیط زیست کشور همچنین با اشاره  به طرح‌های معدنی که لطمه‌های جبران‌ناپذیری به مراتع و عرصه‌های منابع طبیعی وارد کرده است، عنوان کرد: اگر لطمه‌های زیست محیطی را در نظر بگیریم، برداشت برخی معادن به هیچ وجه توجیه اقتصادی ندارد.

وی افزود: اگر مطالعات اصولی انجام می‌شد و استخراج معادن بر اساس اصول کارشناسی و طرح‌های مطالعاتی کارشناسی شده پیش می‌رفت، به طور قطع بسیاری از آسیب‌هایی که اکنون شاهد آن هستیم، به حداقل ممکن می‌رسید.

ابتکار در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بحث محیط زیست برای دولت جدی است، خاطرنشان کرد: دولت در حال مطالعه، تدوین و اجرای طرح‌هایی در حوزه محیط زیست است که بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

وی از جمله این طرح‌ها به طرح ملی مقابله با گرد و غبار، طرح گردشگری طبیعی، قرار گرفتن 20 درصد اراضی غنی کشور در زمره مناطق حفاظت شده و ... از جمله این طرح‌هاست.

انتهای پیام/2464/ل40/پو3002

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها