امروز : دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 18
۰۵:۲۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115099
تاریخ انتشار: ۶ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 36
به گزارش گروه دانستنی‌های پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، لباس فضانوردان برای رفتن به فضا باید به‌گونه‌ای باشد تا فضانورد را در آن محیط، زنده نگه

به گزارش گروه دانستنی‌های پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، لباس فضانوردان برای رفتن به فضا باید به‌گونه‌ای باشد تا فضانورد را در آن محیط، زنده نگه دارد زیرا فضانورد بدون لباس مناسب زنده نمی‌ماند و در ظرف چند دقیقه، مغز او نابود خواهد شد.

«دیو نیومن» استاد هوانوردی و فضانوردی در مؤسسه تکنولوژی ماساچوست با تیم خود لباسی با حلقه‌های فشرده فنری طراحی کرده‌اند که فضانوردان در فضای باز با آن به راحتی قادر به حرکت هستند.

محققان یک دهه صرف طراحی این ترکیب انعطاف پذیر کرده‌اند که متناسب با بدن فضانورد در هر سایز و اندازه است؛ مواد تشکیل دهنده این لباس از آلیاژ حافظه‌دار است؛ این آلیاژ جزء گروهی از آلیاژهای فلزی است که اگر تا بالای دمای ویژه، گرم یا سرد شود قادر به بازیابی شکل اولیه خود خواهد بود.
آلیاژهای حافظه‌دار دو مشخصه بی‌نظیر از خود نشان می‌دهند: رفتار حافظه‌ای و رفتار شبه الاستیک؛ ویژگی‌های دیگر این آلیاژها، مقاومت ویژه الکتریکی نسبتاً بالا، خواص مکانیکی نسبتاً خوب، خستگی طولانی، شکل پذیری بالا و قابلیت انطباق با بدن است که مهمترین کاربرد این آلیاژها در صنایع هوا فضا و صنایع پزشکی است.

«دیو نیومن» گفت: لباس‌های قدیمی مثل این است که شما در یک توپ از گاز قرار گرفته‌اید و برای زنده ماندن در فضا، پوشیدن آن لازم است، ما نیز می‌خواهیم به همان نتیجه برسیم اما از فشار مکانیکی و فشار گاز جلوگیری کنیم؛ به همین منظور ما الاستیک‌های غیر فعال را با مواد فعال ترکیب کرده‌ایم؛ هدف نهایی ما این است که لباس سبک و راحتی برای حرکت و اکتشافات فضانورد در سیاره‌ای دیگر تهیه کنیم و فضانورد بتواند به خوبی در فضا حرکت کند.

این مواد نوآور می‌تواند در موارد دیگر مانند ورزشی و نظامی نیز مورد استفاده قرار گیرد؛ حتی می‌توان به عنوان یک سیستم شریان بند برای افرادی که در میدان جنگ صدمه دیده‌اند و خونریزی دارند از آن استفاده کرد؛ این لباس دارای سنسورهایی است که می‌تواند زخم را به طور خودکار مسدود کند.


انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها