امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 23
۰۰:۰۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115100
تاریخ انتشار: ۶ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 34
به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محسن جعفرآبادی دبیر نهمین همایش تجلیل از مؤلفان و پدیدآورندگان مواد و رسانه‌های ...

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، محسن جعفرآبادی دبیر نهمین همایش تجلیل از مؤلفان و پدیدآورندگان مواد و رسانه‌های آموزشی امروز در نشست خبری که در ساختمان سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی برگزار شد در سخنانی اظهار داشت: مراسم تجلیل از دبیر نهمین همایش تجلیل از مؤلفان و پدیدآورندگان مواد و رسانه‌های آموزشی ساعت 9 صبح روز سه‌شنبه هفته جاری با حضور وزیر آموزش و پرورش و شخصیت‌های فرهنگی در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: این برنامه، 9 ساله پیاپی برگزار می‌شود و زمان برگزاری آن در هفته اول مهرماه است و در آن از کسانی که برای سال تحصیلی جدید، کتاب‌های جدید تألیف کرده و یا اجزای بسته آموزشی اعم از نرم‌افزار، فیلم، کتاب راهنمای معلم و پشتیبان تهیه و تألیف کرده‌اند، تجلیل می‌شود.

جعفرآبادی افزود: کتاب درسی، مهم‌ترین سند آموزشی کشور و زبانی که در آن به کار گرفته می‌شود، زبان معیار است و نقش معلم با موضوع کتاب درسی تکمیل می‌شود و اینطور نیست که کتاب را از گردونه آموزش حذف کنیم.

دبیر نهمین همایش تجلیل از مؤلفان و پدیدآورندگان مواد و رسانه‌های آموزشی گفت: تألیف آموزشی بسیار تخصصی است، چرا که ممکن است فردی در بخشی از حوزه‌ها تألیفات خوبی داشته باشد اما کسی که می‌خواهد کتاب درسی را تألیف کند باید اطلاعات کافی داشته و به روانشناسی رشد و اصول تربیتی آشنا باشد.

وی اضافه کرد: بعضی از کتاب‌های امسال بازبینی شده‌اند و کتاب‌های چهارم و هشتم، کتاب‌های جدید بوده است.

جعفرآبادی یادآور شد: با انجام نهمین مراسم تجلیل، قصد انجام یک کار فرهنگی و اخلاقی را داریم و آن ارزشگذاری به موضوع علم و جایگاه عالم است و کتاب‌هایی که تألیف شده‌اند عموماً کار جمعی است و تعداد مؤلفین از 5 نفر تا 12، 13 نفر است که در تألیف یک کتاب نقش داشته‌اند.

دبیر نهمین همایش تجلیل از مؤلفان و پدیدآورندگان مواد و رسانه‌های آموزشی گفت: کسانی که کتاب تألیف می‌کنند ترکیبی سه‌گانه از اعضای هیأت علمی دانشگاه، معلمان آموزش و پرورش و کارشناسان برنامه‌ریزی درسی هستند.

وی خاطرنشان کرد: 90 عنوان کتاب درسی به همراه سی‌دی یا نرم‌افزار، امسال برای نخستین بار در کشور توزیع شده است که شامل 22 عنوان کتاب‌های مربوط به آموزش عمومی و نظری و 14 عنوان مربوط به شاخه فنی و حرفه‌ای است و 10 نرم افزار نیز مربوط به کتاب گویاست که در آن از گویندگان مجرب استفاده شده است که مربوط به دروس ادبیات و زبان است که 5 مورد آن مربوط به نابینایان است.

جعفرآبادی ادامه داد: 12 عنوان فیلم آموزشی برای مدرسان در نظر گرفته شد تا معلمان نسبت به کتاب‌ها تسلط پیدا کنند و امسال 4 هزار نفر نیز آموزش حضوری دیدند و در کنار آن دو ویژه‌نامه مجله رشد مربوط به کلاس چهارم و هشتم منتشر شد.

دبیر نهمین همایش تجلیل از مؤلفان و پدیدآورندگان مواد و رسانه‌های آموزشی یادآور شد: از جمله مجلات نوپای سال تحصیلی که منتشر شده است مربوط به نابینایان و کم‌بینایان است که برای نوآموزان و دانش‌آموزان کم‌بینا، مجله رشد و برای نابینایان پایه دوم و سوم یک جلد و پایه‌های چهارم، پنجم و ششم نیز یک جلد تهیه شده است.

وی با اشاره به اینکه دو کتابنامه رشد برای پایه چهارم و هشتم تهیه شده است، افزود: در دوره آموزش عمومی و نظری 103 نفر در تألیف کتاب‌ها همکاری داشتند و 43 نفر نیز در شاخه فنی و حرفه‌ای در تألیف کتاب‌ها فعالیت کردند که در دوره آموزش عمومی و نظری 44 نفر از مؤلفین دارای درجه دکترا، 55 نفر فوق لیسانس و 4 نفر لیسانس بوده‌اند که در مجموع در همایش تجلیل از مؤلفین از 130 مؤلف کتاب‌های درسی و نرم‌افزارها و مواد رسانه‌ای تجلیل می‌شود.

جعفرآبادی اضافه کرد: مؤلفین کتاب‌ها در شاخه فنی و حرفه‌ای ویژگی‌های خاصی داشتند به دلیل اینکه این کتاب‌ها برای آموزش مهارت به صورت علمی و عملی به کار می‌رود و افراد مؤلف باید خود، کننده کار باشند که در این کتاب‌ها اینگونه است.

وی با اشاره به کتاب‌های زبان‌های ادبیات پایه چهارم گفت: مهارت‌های نوشتاری مورد تأکید رئیس جمهور مورد قرار گرفت و کتاب‌های پایه سوم ابتدایی و 7 متوسطه بازنگری شده است و از معلمان، اعتباربخشی و نظرخواهی نیز شده است و امسال در مجموع 125 میلیون کتاب توزیع شده است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار