امروز : سه شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 20
۰۴:۵۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115153
تاریخ انتشار: ۶ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 12
«شهزاده شاهد»، عضو پارلمان افغانستان در گفت‎وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، با اشاره به ناامنی‎های اخیر در ولایت‎های ...

«شهزاده شاهد»، عضو پارلمان افغانستان در گفت‎وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در کابل، با اشاره به ناامنی‎های اخیر در ولایت‎های «غزنی»، «ارزگان» و «تخار» این ولایت اظهار داشت، خارجی‎ها سبب ناامنی در این ولایت‎ها و ولایت‎های دیگر افغانستان شده‌اند.

شاهد افزود: چندین ولایت افغانستان از چند ماه پیش، در معرض تهدید طالبان قرار گرفته و این امر پس از افزایش اختلافات میان تیم‎های انتخاباتی بوده است.

به گفته وی، طالبان از زمان نهایت استفاده را برد و نفوذ خود را در این ولایت‎ها گسترش داد که هم‎اکنون به بزرگترین نگرانی ملت این کشور مبدل شده است.

به باور این عضو پارلمان افغانستان، طالبان معتقد هستند که با کامیابی انتخابات و روی کار آمدن دولت جدید در این کشور، رئیس جمهور جدید پیمان امنیتی با آمریکا را امضا کرده و یکبار دیگر حضور نظامیان خارجی را تداوم می‎بخشد.

وی تصریح کرد، طالبان با همین ایده تحرکات نظامی خود را گسترش داده و از هر جای ممکن کمک گرفته و در برابر دولت و ملت این کشور به جنگ برخاسته‎اند.

شاهد معتقد است، اگر موضوع پیمان امنیتی با آمریکا و حضور نظامیان خارجی در افغانستان نمی‎بود، فعالیت‎های نظامی طالبان گسترش نیافته و هم‎اکنون افغان‎ها با ناامنی دست و پنجه نرم نمی‎کردند.

این عضو شورای عالی صلح افغانستان در ادامه تأکید کرد، رئیس جمهور جدید افغانستان پیمان امنیتی با آمریکا را امضا کرده و بر تداوم حضور نظامیان خارجی مهر تأیید زده است، بدون شک طالبان حملات خود را از این هم گسترده‎تر خواهند کرد.

این عالم دینی افغان در ادامه با اشاره به فعالیت‎های نیروهای امنیتی افغان گفت، آن‎ها توانمندی مقابله با شبه نظامیان طالبان را دارند و تنها بایستی تامین شوند.

وی معتقد است که اگر نیروهای افغان در آینده نیز تجهیز درستی نشوند، نمی‎توانند امنیت این کشور را تأمین و از مرزهای افغانستان دفاع کنند.

شهزاده شاهد با اشاره به روی کار آمدن دولت جدید در افغانستان گفت، اگر این دولت روی مسائل صلح در افغانستان خدمات صادقانه انجام دهد، ناامنی‎های اخیر بزودی نابود خواهد شد.

وی در پایان سخنان خود تأکید کرد، دولت آینده افغانستان باید حمایت از روند صلح و مبارزه با مخالفان دولت را در اولویت کاری خود قرار داده و نگذارد گروه‎های مخالف با دولت ملت این کشور را متضرر کنند.

این در حالی است که ناامنی‎ها از چند ماه به این طرف در چندین ولایت افغانستان اوج گرفته و اعضای پارلمان افغانستان نیز در نشست امروز خود تأکید کردند، شماری از محلات ولایت‎های این کشور در آستانه سقوط قرار دارد.

انتهای پیام/ز

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها