امروز : جمعه ۳ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 22
۰۱:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115154
تاریخ انتشار: ۶ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 20
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد، موضع دولت ترکیه در قبال مبارزه با گروه تروریستی تکفیری «داعش» در عراق سوالات بی‌شماری ...

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد، موضع دولت ترکیه در قبال مبارزه با گروه تروریستی تکفیری «داعش» در عراق سوالات بی‌شماری را درباره رابطه آنکارا با این گروه تکفیری در اذهان ایجاد می‌کند، به ویژه پس از آزادی مشکوک گروگان‌های ترکیه که توسط داعش ربوده شده بودند، به گونه‌ای که سیاستمداران عراقی آزادی این گروگان‌ها را براساس قراردادی می‌دانند که میان داعش و آنکارا بسته شد و با چشم داشت‌ها و اطماع دولت این کشور در عراق در ارتباط است، چون تنها به این دلیل است که دولت ترکیه اقدام به تغذیه این گروه تروریستی تکفیری می‌کند.

در این ارتباط یک منبع بلندپایه امنیتی عراقی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد افشا کرد که گروه تکفیری داعش 50 میلیون دلار در حین سفرهای هواییش از آنکارا به دوحه و دیدار با تعدادی از مسئولان قطری و ترک دریافت کرد.

این منبع آگاه ادامه داد: ترکیه همچنان روابط خاص و متمایزی با سرکردگان این گروه تکفیری از جمله سرکرده اصلی آن «ابو بکر البغدادی» دارد و تا پیش از امضای قرارداد آزادی ربودشدگان ترکیه 5 دیدار بین دو طرف انجام شد که در نتیجه آن دو طرف به توافق رسیدند، داعش در قبال آزادی دیپلمات‌های ربوده شده نه در ائتلاف بین المللی ضد داعش مشارکت داشته باشد و نه اجازه استفاده از پایگاه‌های هوایی خود برای حمله به مواضع داعش را بدهد و آنکارا در این خصوص به این گروه تکفیری اطمینان خاطر داد.

افشای این اطلاعات بار دیگر اتهامات وارده از سوی برخی از سیاستمداران عراقی به آنکارا را مطرح کرد که دولت ترکیه را به حمایت از داعش برای تحقق منافعش در عراق واداشته است.

در این ارتباط «ابتسام هاشم»، نماینده پارلمان عراق از فراکسیون ائتلاف دولت قانون در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در بغداد تصریح کرد که نقش ترکیه تاکنون کاملا افشا نشده، اگرچه ما از ابتدا تاکید کردیم که آنکارا در شکل گیری این گروه تکفیری نقش داشته و این نقش به دلیل همجواری، در عراق بسیار زیاد بوده است.

«محمد ناجی»، نماینده فراکسیون بدر نیز در این خصوص به خبرنگار فارس توضیح داد که رابطه داعش با دولت ترکیه مدت‌هاست که برای همه آشکار و روشن است، به گونه‌ای که عناصر داعش در خاک ترکیه آموزش می‌دیدند و آنکارا برای براندازی نظام در سوریه روی آنها شرط بسته بود و به همین دلیل از آنها حمایت مالی و تسلیحاتی به عمل می‌آورد و زخمی‌های آنها را درمان و اطلاعات امنیتی و اطلاعاتی در اختیار آنها می‌گذاشت و همکاری گسترده‌ای بین دو طرف وجود داشت که پس از تصرف موصل بدست داعش این همکاری ابعاد گسترده‌تری پیدا کرد.

این نماینده پارلمان عراق افزود: ترکیه همچنان تصور می‌کند که موصل شهری تابع این کشور است و براین اساس خواهان تقسیم عراق و گرفتن سهم خویش از این تقسیم با ملحق کردن موصل به خاک این کشور است.

وی در این ارتباط دولت ترکیه را متهم کرد که تا حدود زیادی در حوادث جاری در موصل و سقوط آن دست دارد و دلیل آن آزادی دیپلمات‌های ربوده شده ترکیه توسط داعش پس از توافق بزرگی بود که دو طرف به آن دست یافته بودند و براساس آن آنکارا متعهد شده بود، در برابر آزادی دیپلمات‌هایش به ائتلاف بین المللی ضد داعش ملحق نشود و به داعش کمک‌هایش را ادامه دهد.

انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها