امروز : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - 2018 February 18
۱۱:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115162
تاریخ انتشار: ۶ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 69
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در مراسم رونمایی 7 کتاب دفاع مقدس مرکز اسناد انقلاب اسلامی که با حضور امیر سرتیپ پوردستان فرمانده نیروی ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در مراسم رونمایی 7 کتاب دفاع مقدس مرکز اسناد انقلاب اسلامی که با حضور امیر سرتیپ پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش و روح الله حسینیان رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی برگزار شد از کتاب‌های پرستوی دهلاویه به قلم مجید نجف پور، گیلان غرب در جنگ به قلم محمد رضا تمبری، گوهرهای خفته در خاک به قلم خانم ریحانه خوش طینت و چهار عنوان دیگر با موضوع تقویم تاریخ دفاع مقدس و با عناوین هنوز رمضان به قلم امیر سرتیپ نبی کریمی، حماسه دو سال حضور امیر سرتیپ فرهاد بهروزی، مسلم بن عقیل و پیروزی خون بر شمشیر به قلم امیر سرتیپ سعید پورداراب رونمایی شد.

حجت الاسلام روح الله حسینیان به عنوان سخنران آغازین برنامه بیش از هرچیز انقلاب اسلامی ایران را یک معجزه نامید که برخلاف میل تمام ابرقدرت‌ها پیروز شد.

وی یکی از معجزات این انقلاب را جایگاه ارتش در این انقلاب دانست. ارتشی که قرار بود به عنوان ژاندارم منطقه حافظ منافع سلطنت و قدرت‌های بزرگ باشد با همراهی مردم و امام در انقلاب دنیا را مبهوت خود ساخت و همچنین تمام معادلات را برهم زند.

وی در ادامه با ذکر وقایعی مهم از اوایل انقلاب از جمله حضور منافقان در شمال و غرب کشور و فتنه های که با عنوان خلق کرد، خلق گنبد و آشوب‌های که با پا کرده بود نقش ارتش را در مهار این فتنه‌ها تشریح کرد و گفت: این گروها با نفوذ در منطقه سعی داشتند با ایجاد نا امنی کشور را به هرج و مرج بکشانند، در این شرایط بود که ارتش توانست ایستادگی و مقاومت کند و این فتنه‌ها را مهار کند

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی هم در این مراسم با اشاره به گرفتاری‌های آغاز انقلاب گفت: در ادامه این اتفاقات دیوانه ای به نام صدام با تحریک قدرت‌های بزرگ به ایران حمله کرد که کار ارتش را بیش از پیش سخت کرد.

**امام خمینی برای مردم تجسم امام حسین(ع) بود

وی در ادامه به چند عنصر مهم برای بقا و ثبات انقلاب اشاره کرد و اظهار داشت: اولین عنصر حمایت مردم بود که با حمایت خود توانستند این انقلاب را پیش ببرند و دومین عنصر وجود رهبری فرزانه یعنی امام خمینی (ره) بود.

حسینیان رهبری امام را حاصل 1400 سال آرمان شیعه دانست و راه امام را تداوم راه امامان شیعه دانست و اظهار داشت: امام خمینی برای مردم تجسم امام حسین(ع) بود که با اندیشه جهاد و ایدئولوژی شیعی برای رهایی مردم ایران وارد میدان شده‌اند. سومین عنصر ایدئولوژی شیعه بود که توانست در حفظ این انقلاب نقش مهمی ایفا کند و با ایجاد مفهوم ایثار و شهادت در بین مردم و مسولین اتحاد و هماهنگی و همدلی بی نظیری به وجود بیاورد که در تاریخ ایران بی سابقه بوده است.

عنصر چهارم به نظر روح الله حسینیان عنصر ارتش بود که با درایت امام توانست با تهدید های پیش رو تداوم پیدا کند و نقش مهمی در بقای انقلاب بازی کنند.

وی با تاکید بر اینکه در آن زمان ایران در تحریم کامل بود و هیچ حمایتی از ما صورت نمی‌گرفت، گفت: در آن شرایط بسیار سخت ارتش وارد میدان جنگ شد و بعد از عملیات‌ها بود که مشخص می‌شد ما چه میزان به لحاظ امکانات از کشور عراق فاصله داریم به همین  دلیل می‌توان گفت ارتش و بسیج مظلومانه در مقابل دشمن ایستادگی کرد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به این مسئله که این تجربیات تاریخی به ما یاد داد که چگونه با دست‌های می‌توان در برابر قدرت‌های بزرگ ایستاد مسئولان را مورد خطاب قرار داد و گفت: مسئولان باید از تجربه‌ها درس بگیرند و اجازه ندهند که قدرت‌های بزرگ رفتار تحقیر آمیزی نسبت به ما داشته باشند. باید با موضع از بالا در مقابل همه این قدرت‌ها ایستادگی کرد.

وی همچنین با اشاره به دستاورد های انقلاب اسلامی عنوان کرد: یکی از آرمان‌های امام خمینی (ره) تشکیل بسیج جهانی بود که در آن زمان خیلی مورد توجه مسئولین قرار نمی‌گرفت. اما وقایع امروز در لبنان، فلسطین، عراق و دیگر کشورهای جهان نشان داد که چه میزان انقلاب ایران و امام خمینی الگوی این جریانات بوده است

وی افزود: با نفوذی که ایران در تحولات دنیا پیدا کرده است باید با تمام دنیا از موضع قدرت حرف بزنیم و امیدوارم مسئولان به خود بیایند و با توکل به خدا و با اتکا به نیروهای مردمی قدرت‌های طرف مقابل جمهوری اسلامی را برهم زنند.

**چالش‌های ارتش در ابتدای پیروزی انقلاب

در ادامه امیر پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش با اشاره به اینکه ارتش جمهوری اسلامی در اوایل انقلاب ارتش با چالش‌های زیادی مواجه بود و در موقعیت مناسبی نبود، گفت: بعد از پیروزی انقلاب آنچه که از ارتش ایران باقی مانده بود یک بدنه جوان و بی تجربه و سربازانی بودند که سران وابسته  آنها با خیانت فرار کرده بودند و نظم مناسبی نداشتند. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که به فرمان امام خمینی تشکیل شده بود ماموریت های اطلاعاتی داشت و وظیفه او مقابله با ترورها و مبارزات منافقین در داخل کشور بود.

وی با تاکید بر اینکه وقایع مربوط به کردستان بیش از هر چیز برای ارتش جمهوری اسلامی باعث خیر شده بود اظهار داشت: اگر این مقدمه و این حرکت نبود شاید با اولین حمله عراق شیرازه کار از دست ارتش خارج می‌شد چون این حرکت‌ها باعث سازماندهی نیروهای ارتشی شد.

امیر پوردستان در ادامه به چند ویژگی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: اولین ویژگی هشت سال دفاع مقدی این بود که مدافع بودیم نه متجاوز، دومین ویژگی را در بصیرت رزمندگان ایران دانست. سومین ویژگی  این بود که هیچگاه نیروهای ایرانی قصد کشور گشایی نداشتند و اگر محدود پیشروهایی هم صورت می‌گرفت جهت احقاق حق ایران از سازمان‌های بین المللی بود. چهارمین ویژگی این بود که ما در این جنگ از هر وسیله ای برای رسیدن به اهداف خود استفاده نکردیم برخلاف عراقی‌ها که برای پیروزی از هر وسایل و امکان غیر اخلاقی استفاده می‌کرد. پنجمین  و آخرین ویژگی از نظری این فرمانده ارش این بود که ما در این جنگ علاوه بر نیروهای عراقی بلکه در برابر نیروی های استکباری جهانی ایستادیم.

**عوامل پیروزی ایران در جنگ با عراق

وی عوامل پیروزی ما در این جنگ را به سه عامل تقسیم کرد:

1.بنیاد های اعتقادی و شیعی

2.حمایت بی دریغ مردم

3.هدایت‌های پیامبر گونه امام خمینی

و در نهایت امیر پور دستان به اقداماتی چند از ارتش در جهت حفظ آثار دفاع مقدس اشاره کرد و با تاکید بر منویات مقام معظم رهبری و اینکه ایشان تاکید دارند کارهای تحقیقی با امور هنری و ادبی آمیخته شود سخنان خود را به پایان برد.

در پایان این برنامه با رونمایی از هفت جلد کتاب دفاع مقدس مرکز اسناد انقلاب اسلامی و تقدیر از مولفان آنها برنامه به پایان رسید.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار