امروز : پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۱۵:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115173
تاریخ انتشار: ۶ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 60
به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست مطبوعاتی تأسیس پژوهشکده علوم انسانی و اجتماعی کاربردی پژوهشگاه علوم انسانی و

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست مطبوعاتی تأسیس پژوهشکده علوم انسانی و اجتماعی کاربردی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی صبح امروز (شنبه 5 مهر ماه) با حضور صادق آیینه‌وند رئیس پژوهشگاه و سپهر قاضی‌نوری معاون سیاستگذاری و نظارت راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد.

در ابتدای نشست آیینه‌وند با اشاره به تشکیل پژوهشکده علوم انسانی و اجتماعی پژوهشگاه با همکاری معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری گفت: فعالیت این پژوهشگاه از هم‌اکنون رسماً کلید زده شد.

* کمک ۵۰۰ میلیونی سالانه

قاضی‌نوری در ادامه مراسم عنوان کرد: این پژوهشکده طی تفاهمنامه‌ای که تقریباً دو ماه با ریاست جمهوری منعقد شده و با هدف کاربردی کردن مباحث پژوهشگاه راه‌اندازی شده است. تاکنون یک عده‌ در پژوهشگاه کار و خروجی می‌دادند و عده‌ای مدیران بدون مطالعه کار می‌کنند درحالیکه در موسیقی، فیلم‌نامه، سناریو و دیگر حوزه‌های ما خبری از پژوهش نیست، بنابراین ما به دنبال وصل این حوزه‌ها هستیم و تلاش داریم بین سه تا پنج درصد پژوهش‌ها کاربردی شود، بنابراین کار این پژوهشگاه موازی با بقیه نیست بلکه مکمل سایر حوزه‌هاست.

وی توضیح داد: معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری تاکنون نتوانسته بود به خوبی وارد حوزه‌های علوم انسانی شود بنابراین این اولین قدم رییس جمهور در حوزه علوم انسانی است.

قاضی نوری در پاسخ به سؤال خبرنگار فارسی درباره ردیف بودجه پژوهشکده جدید گفت: منابع مالی از سه مسیر تا مدت سه سال در نظر گرفته شده نخست مبلغ 500 میلیون تومان که به تدریج سالیانه این مبلغ پرداخت می‌شود، دوم درآمدهای خود پژوهشکده شامل تدوین کتاب، نرم افزار، بازی‌ها، مشاوره و ...، مسیر سوم که علاقه‌ای ندارم و از آن اجتناب می‌کنم ردیف بودجه است که ای کاش به این سمت و سو نرویم چرا که جریان کارمان نظیر سایر حوزه‌ها با ردیف بودجه مشخص می‌شود.

همچنین در این نشست حسین قبادی معاون پژوهشی پژوهشگاه با اشاره به سال فرهنگ و اقتصاد و اینکه پژوهشکده جدید در راستای منویات رهبری تأسیس می‌شود، گفت: این مژده را بدهم که در برنامه توسعه پژوهشگاه که برای نخستین بار درحال تدوین است نگاه و رویکرد کابردی به پژوهش‌های علوم انسانی در صدر برنامه‌ها قرار دارد.

وی در ادامه گفت:‌ مطالعات نشان می‌دهد به ویژه در کشور ما که میراث غنی فرهنگی دارد، کاربردی شدن و احیاء میراث‌ها قطعا به ما کمک خواهد کرد لذا ما هم به این سمت حرکت خواهیم کرد.

*ویژگی‌های پژوهشکده علوم انسانی و اجتماعی کاربردی

امیری‌تهرانی، رئیس پژوهشکده جدید علوم انسانی و اجتماعی کاربردی طی سخنانی با اشاره به گسستگی بین مراکز تحقیقاتی و دانشگاه‌ها و سازمان‌ها گفت: این مسئله دیرینه‌ای است اما باید کاری بکنیم تا تحقیقات پژوهشگاه‌ها و دانشگاه‌ها آثارش در جامعه به جا بماند و به نحو مناسب در اختیار مجریان قرار گیرد.

وی افزود: نخستین ویژگی این پژوهشکده توجه به طرح‌های مسئله محور است، ویژگی دوم توجه به نتایج کاربردی تا تحقیقات به توسعه سیاستی دست یابد، بخشی از نتایج هم به صورت محصولات فرهنگی ارائه خواهد شد و آخرین ویژگی نیز استفاده از نتایج تحقیقات است.
انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها