امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۰:۱۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115211
تاریخ انتشار: ۶ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۰:۵۸
تعداد بازدید: 53
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، چندی پیش مجمع ناشران ادبیات دفاع مقدس از انتخاب 70 عنوان کتاب برای ارائه در غرفه ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، چندی پیش مجمع ناشران ادبیات دفاع مقدس از انتخاب 70 عنوان کتاب برای ارائه در غرفه جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت خبر داده بود که در میان این آثار، از یک نویسنده چندین کتاب انتخابی به نمایشگاه فرانکفورت به چشم می‌خورد.

در ذیل گفت‌وگوی فارس را با امیرشهریار امینیان مسئول بخش بین‌الملل مجمع ناشران دفاع مقدس را درباره چگونگی انتخاب این آثار را می‌خوانید:

* آثار ایرانی در نمایشگاه‌های خارجی باید قابل عرضه و فهم باشد

آقای امینیان درباره فرآیند انتخاب آثار ادبیات دفاع مقدس برای حضور در نمایشگاه کتاب فرانکفورت سخن بگوئید؟

در فرآیند انتخاب آثار در حوزه دفاع مقدس چند عامل را مدنظر قرار دادیم. اول اینکه نحوه حضورمان در نمایشگاه‌های خارجی باید به گونه‌ای صورت گیرد که آثارمان برای مخاطب قابل عرضه و فهم باشد. بنابراین ترجیح بر این است آثاری که ترجمه شده‌اند، در نمایشگاه معرفی شوند.

نکته دوم در انتخاب کتاب‌ها دنبال آن بودیم تا آثاری را انتخاب کنیم که از ظرفیت بین‌المللی لازم برخوردار باشد. به همین منظور در وهله نخست، شروع به رصد کردن مجموعه آثاری که اولاً ترجمه شده‌اند و از ظرفیت مقبول جهت ترجمه برخودار باشند، استفاده کردیم، سپس از به دلیل محدودیت فضایی که داشتیم و حجم آثاری که ترجمه شده بودند، به گزینش آثار پرداختیم.

عمده آثاری که برای حضور در غرفه دفاع مقدس جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت، انتخاب شدند، این فرآیند را طی کردند و طی دو مرحله از بین بیش از 400 اثر شناسایی شده، 70 عنوان کتاب انتخاب شدند. که از این تعداد 40 اثر منتشره به زبان‌های انگلیسی و عربی، 10 اثر ترجمه شده آماده انتشار و 20 اثر فارسی مطلوب نمایشگاه انتخاب شده است.

* اکثر آثار انتخابی، امسال برای نخستین بار در نمایشگاه کتاب فرانکفورت حضور می‌یابند

آیا آثاری که سال گذشته در حوزه ادبیات دفاع مقدس در نمایشگاه فرانکفورت عرضه شده‌اند، دوباره امسال ارائه خواهد شد؟

آثاری که سال گذشته برای نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت آماده‌سازی شده بودند، امسال به جز چند عنوان معدود، در این نمایشگاه عرضه نخواهد شد چراکه در نظر داریم بخش عمده آثار دفاع مقدس را به تدریج در نمایشگاه بین‌المللی فرانکفورت معرفی کنیم.

بروشوری از چکیده جامع آثار دفاع مقدس به همراه معرفی ناشر و نویسنده به زبان انگلیسی چاپ شده و در اختیار مخاطبان نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت قرار خواهد گرفت.

 

برای ایجاد ارتباط با ناشران سایر کشورها چه تدابیری اندیشیده شده است؟

برای مخاطبان اینگونه کتاب‌ها در سایر کشورهای جهان، یک مرحله شناسایی صورت گرفته است، مکاتبات لازم نیز با ناشرانی که حوزه کاریشان در حوزه ادبیات داستانی یا ادبیات مستند جنگ است، انجام شده و در نهایت نسخه الکترونیک بروشور برای آنها ارسال خواهد شد.

* دیدار «معصومه رامهرمزی» با مخاطبانش در روز پایانی نمایشگاه کتاب فرانکفورت

درباره حضور خانم «معصومه رامهرمزی» توضیح دهید؟

رونمایی از کتاب «یکشنبه آخر» به زبان عربی و انگلیسی در برنامه‌های روز اول نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت گنجانده شده است. که این برنامه در فضای نشست‌های غرفه جمعی ناشران ایرانی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و با محوریت مجمع ناشران دفاع مقدس برگزار خواهد شد. در اینجا بر خود لازم می‌دانم از تلاش مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران در تسهیل حضور مجمع ناشران دفاع مقدس نیز قدردانی کنم.

خانم «معصومه رامهرمزی» به دعوت مجمع ناشران دفاع مقدس و با حمایت کامل سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار دفاع مقدس که انصافاً نقش ارزنده‌ای در انجام این مهم و شرایط حضور مجمع داشتند، به فرانکفورت اعزام می‌شوند و در برنامه دیدار با نویسندگان که از برنامه‌های روز پایانی نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت است، حضور خواهد داشت و با مخاطبان خود ارتباط برقرار خواهد کرد، همچنین دعوت‌هایی از مجموعه‌های مختلف طی مکاتباتی صورت گرفته است.

* برخی از نویسندگان، آثار قابل توجهی را در ارزیابی داشتند

آقای امینیان دلیل این مهم که از برخی نویسندگان تعداد آثار بیشتری در نمایشگاه کتاب فرانکفورت معرفی می‌شود، چیست؟

دلیل خاصی نبوده است. ولی به شکلی می‌شود، گفت که آثار قابل توجهی را در ارزیابی‌ها داشتند. نکته دیگر اینکه این نویسندگان، کارهای بیشتری را به زبان انگلیسی ترجمه و آماده انتشار داشته‌اند. نکته سوم اینکه کتاب مربوطه باید در جهت برندسازی نویسندگان دفاع مقدس، تأثیرات خودش را داشته باشد.

بر اساس این گزارش، علاقه‌مندان برای اطلاع از عناوین کتاب‌های راه‌یافته به نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت و نویسندگان مربوطه می‌توانند به    مراجعه کنند.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها