امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۰۲:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11527
تاریخ انتشار: ۹ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۱۸
تعداد بازدید: 158
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، جمعی از اهالی رسانه روز گذشته با حضور علی اسماعیلی سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت و فرهنگ ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، جمعی از اهالی رسانه روز گذشته با حضور علی اسماعیلی سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت و فرهنگ ارشاد اسلامی و احمد علمشاهی مدیرکل دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از شهرک صنعتی شمس‌آباد واقع در جاده قم بازدید به عمل آوردند.

در این بازدید خبرنگاران با اهالی صنعت چاپ و برخی از چاپخانه‌داران این حوزه پیرامون مشکلات این صنعت به گفت‌وگو پرداختند و از مشکلات پیش‌روی این صنعت مطلع شدند که بیشتر آنها نیز از عدم حضور مسئولان در این شهرک و غفلت درباره صنعت چاپ و بسته‌بندی سخن به میان آوردند.

در ابتدا خبرنگاران به چاپخانه و یا بهتر بگوئیم «شرکت صنایع بسته‌بندی آریا بنیامین» رفته و با نحوه مراحل تولید فیلم‌های PE تک لایه، چند لایه و عریض آشنا شدند.

در ادامه خبرنگاران با سلیم فرزان‌پور، معاون اجرایی شرکت صنایع بسته‌بندی آریا بنیامین به گفت‌وگو پرداختند، وی بیان کرد: این کارخانه با مساحت تقریبی 2 هکتار در شهرک صنعتی شمس‌آباد واقع شده است، که اخیراً با بهره‌گیری از پیشرفته‌ترین خطوط تولید فیلم‌های سه لایه پلی اتیلن ساخت کمپانی رایفن هایزر آلمان از جمله سرآمدترین تولیدکنندگان F.F.S در کشور است.

* فرزان‌پور: نیازمند تجهیز چایخانه‌ها به دستگاه‌های مدرن دنیا هستیم

وی اضافه می‌کند: این شرکت دارای مجهزترین دستگاه‌های چاپ فلسکو چهار رنگ و هشت رنگ با قابلیت چاپ بر روی انواع فیلم‌های پلی اتیلن، کاغذ، فویل آلومینیوم و شرینگ در کشور است که ظرفیت تولید انواع فیلم‌های تک و چند لایه در محدوده ضخامتی 30 الی 300 میکرون سالیانه باغ بر 35 هزار تن است که به لحاظ توانایی کمی و کیفی سالیانه میلیون‌ها دلار صادرات به کشورهای دیگر در همین راستا انجام می‌پذیرد.

فرزان‌پور ادامه می‌دهد: یکی از دستگاه‌هایی که در این شرکت مورد استفاده قرار گرفته است، وارداتی و بهای آن 2/1 میلیون یورو است، همچنین این شرکت نیازمند ماشین‌های 8 الی 12 رنگ است اما به دلیل اعتبارات ارزی امکان استفاده دستگاه‌ها وجود ندارد، در حالی که اگر این امکان فراهم می‌شد حجم صادرات این چاپخانه که سال گذشته 18 میلیون دلار بود که با این شرایط می‌توانست به بالغ بر 30 میلیون دلار می‌رسید.

وی با بیان اینکه در شرکت صنایع بسته‌بندی آریا بنیامین بالغ بر 80 نفر پرسنل به انجام فعالیت می‌پردازند، می‌افزاید: در کشور تعداد انگشت شماری به تولید فیلم‌های سه لایه می‌پردازند، اما با این حال هنوز هم جوابگوی نیاز داخلی نیستیم که اگر دستگاه‌های 8 الی 12 رنگ این کارخانه افزایش یابند قطعاً به صادرات هم توجه بسیار خواهیم داشت.

فرزان‌پور بیان می‌کند: چندی پیش سفارش‌هایی را در زمینه کیسه‌های چاپ از کشورهای امارات متحده عربی، ترکیه و کشورهای حوزه آسیای میانه داشتیم.

وی با اشاره به این مطلب که شرکت آریا بنیامین بخش عمده محصولات خود را از صنایع پتروشیمی ایران تهیه و خریداری می‌کند، عنوان می‌کند: این چاپخانه در سال‌های گذشته حدود 5/6 میلیون یورو تسهیلات ارزی و بالغ بر 8 میلیارد تومان اعتبارات داخلی استفاده کرده است.

* عبادی: چاپخانه‌داران در مضیقه دریافت وام و کمک مسئولان به این حوزه هستند

خبرنگاران در ادامه بازدید از شهرک صنعتی شمس آباد واقع در جاده قم به چاپخانه «بسپار شفاف پوشش» می‌روند و پس از بازدید با محمود عبادی، مدیر بازرگانی این چاپخانه به گفت‌وگو می‌نشینند، وی درباره وضعیت و مشکلات پیشروی چاپخانه‌داران، اظهار می‌کند: متأسفانه چاپخانه «بسپار شفاف پوشش» در حال حاضر از 30 درصد ظرفیت تولید خود استفاده می‌کند.

وی اضافه می‌کند: این چاپخانه در حال حاضر 32 هزار و 500 تن انواع پلاستیک، کیسه و پلی‌اتیلن تولید می‌کند اما به دلیل مسائل مالی نمی‌تواند بیشتر از پتانسیل موجود به تولید بپردازد.

عبادی ادامه می‌دهد: سال گذشته این کارخانه به حالت نیمه تعطیل درآمد و ما ناچار به تعدیل نیرو شدیم  اما امسال با ورود یک سرمایه‌گذار دوباره فعالیت را از سر گرفتیم البته باید گفت که برای احداث و راه‌اندازی این چاپخانه 50 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است اما به دلیل نبود سرمیاه در گردش از شخصی تا مبلغ یم میلیارد تومان کمک گرفتیم که اکنون او نیز 80 درصد سود چاپخانه را با ما شریک شده است.

وی بیان می‌کند: چندی پیش این چاپخانه از کشور روسیه و یک شرکت تولید‌کننده کاغذ واقع در مسکو یک سفارش بزرگ دریافت کرده است که بر این اساس این قرارداد ماهیانه 200 تن محصول این شرکت به شرکت روسی صادر می‌شود.

* فرمایشات مقام معظم رهبری درباره تولید ملی تنها به عنوان یک انشاء در نزد مسئولان باقی ماند

این کارشناس حوزه چاپ با بیان اینکه هم‌اکنون به دلیل اختلاف ارز و دلار، صادرات مرقوم به صرفه است، می‌گوید: به دلیل عدم پرداخت اقساط وام و تسهیلات، به عنوان مجموعه‌ای معوق تبدیل شده‌ایم.

وی در ادامه با اشاره به محقق نشدن بیانات رهبری توسط مسئولان کشور، می‌افزاید: متأسفانه بعد از گذشت 10 سال از راه‌اندازی این چاپخانه‌ تازه شاهد حضور مسئولان در این شهرک هستیم.

عبادی بیان می‌کند: وزارت صنعت، معدن و تجارت در صدور نامه خوب عمل می‌کنند و به نوعی نامه‌نگاری و انشاء آنها بسیار خوب بوده و بدون غلط املائی است و حتی بایگانی و دبیرخانه‌هایشان هم خوب عمل می‌‌کنند و فرمایشات مقام معظم رهبری را به انشاء در می‌آورند اما متأسفانه به هیچ یک از این فرمایشات عمل نمی‌کنند.

وی می‌افزاید: مقام معظم رهبری بارها بر تولید و سرمایه ایرانی و حماسه اقتصادی اشاراتی داشته‌اند اما تنها این سخنان در حد شعار در میان مسئولان باقی می‌ماند و تنها به برپایی همایش‌ها و جلسات اهتمام دارند اما دغدغه برخی از مسئولان تولید و حمایت از آن نیست.

* ولایتی: شهرک صنعتی شمس آباد بزرگ‌ترین شهرک در خاورمیانه محسوب می‌شود

در ادامه بازدید خبرنگاران از شهرک صنعتی شمس آباد، آنها با حسین ولایتی مسئول این شهرک به گفت‌وگو پرداختند، وی معتقد است: شهرک صنعتی شمس آباد واقع در جاده قم دارای 2 هزار و 900 هکتار است که بزرگ‌ترین شهرک صنعتی در خاورمیانه به شمار می‌رود.

وی اضافه می‌کند: در این شهرک 2 هزار و 500 واحد قرارداد داریم که تاکنون یک هزار و 120 واحد صنعتی فعال هستند که در آن نیز 20 هزار کارگر  مشغول به کار بوده و 60 هزار کارگر هم به صورت غرمستقیم به انجام فعالیت می‌پردازند.

* وعده ارائه وام یک میلیارد تومانی به شرکت «بسپار شفاف پوشش» توسط ولایتی

ولایتی ادامه می‌دهد: صنعت‌گران بخش غیرفلزی، قطعات بتنی، صنایع فلزی، قطعه‌سازی‌ها، ریخته‌گری‌ها، صنایع غذایی و چاپخانه‌ها در شهرک صنعتی شمس‌آباد به انجام فعالیت می‌پردازند و این شهرک نیز 100 درصد از بودجه غیردولتی استفاده می‌کند.

وی با با بیان اینکه کمتر از 10 چاپخانه به صورت پراکنده در این چاپخانه فعالیت می‌کنند که حوزه فعالیتی آنها اغلب چاپ صنعتی است، می‌گوید: همه فعالان این شهر‌ک از پرداخت عوارض شهری و مزاحمت‌هایی که معمولاً در داخل شهر از سوی سازمان‌ها و نهادهای مختلف از جمله شهرداری با آن مواجه بوده، معاف هستند.

مسئول شهرک صنعتی شمس‌آباد در جمع خبرنگاران به عبادی، مدیر بازرگانی شرکت «بسپار شفاف پوشش» وعده ارائه اعتباری معادل یک میلیارد تومان به صورت تسهیلات جهت رونق دوباره این چاپخانه را داد بدون اینکه ضامنی برای این وام ارائه شود و تنها شرکت ضامن این تسهیلات خواهد بود.

* رزاقی: مطالبه اقساط وام‌ها به چاپخانه‌داران توسط بانک‌ها

در ادامه این بازدیدها، خبرنگاران به چاپخانه «چاپ فرارنگ آریا» رفته و با امیرحسین رزاقی، مدیرعامل این چاپخانه به گفت‌وگو نشستند، وی می‌گوید: این شرکت فعالیت خود را در دو حوزه چاپ نظیر «جعبه و بسته‌بندی» و «نشریات» آغاز کرده است.

وی همه دستگاه‌های موجود در این کارخانه را وارداتی و از کشور آلمان دانست و ادامه می‌دهد:  4 دستگاه حوزه چاپ و صحافی این شرکت و دو دستگاه 5/4 ورقی سایز بزرگ و یک دستگاه دو ورقی، خط کامل صحافی فعال هستند.

رزاقی‌ با اشاره به این مطلب که چاپخانه «چاپ فرارنگ آریا» از 50 درصد ظرفیت تولید خود استفاده می‌کند، اضافه می‌کند: به دلیل ضمانت‌نامه‌های بانکی، امکان صادرات محصولات خود را به سایر کشورهای جهان نداریم به همین منظور در آینده نزدیک بیشتر مشتریان خود را به دلیل نوسانات نرخ ارز از دست خواهیم داد.

* دولت جلوی واردات جعبه‌های سیگار را گرفته و به ترویج تولید کالای ایرانی بپردازد

وی می‌افزاید: این چاپخانه 100 درصد خصوصی بوده و با بودجه بخش خصوصی اداره می‌شود اما به دلیل اینکه بانک‌ها برای وصول مطالبات‌شان بابت تسهیلاتی که این چاپخانه از صندوق ذخیره ارزی دریافت کرده است، فشار می‌آورند به دلیل وضعیت نامطلوب تولید نمی‌توانیم جوابگوی اقساط باشیم.

مدیرعامل چاپخانه «چاپ فرارنگ آریا» می‌گوید: یکی از اصلی‌ترین مشکلات این چاپخانه واردات جعبه‌های سیگار از گمرک بوشهر است چراکه در این مکان جعبه‌های سیگار را با کیفیت بالاتری تولید می‌کنیم اما دولت به سهولت اجازه واردات جعبه‌های سیگار خارجی را که دارای کیفیت لازم هم نیست، را صادر می‌کند.
 
* حمزه‌ای: چاپ و تولید چاپخانه ساعتی 6 هزار جلد کتاب درسی در چاپخانه دانشگاه پیام نور

خبرنگاران پس از بازدید از شهرک صنعتی شمس‌آباد واقع در جاده قم به سمت تهران و به چاپخانه انتشارات دانشگاه پیام نور رفته و با قاسم حمزه‌ای، رئیس مرکز چاپ و انتشارات دانشگاه پیام نور به گفت‌وگو پرداختند، وی معتقد است: این مرکز پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران شکل گرفته است.

وی اضافه می‌کند: این چاپخانه در سال‌های اخیر تحولات بسیار خوبی را پشت سر گذاشته و فعالیت خود را در دو بخش سنتی و مدرن انجام می‌دهد.

حمزه‌ای با بیان اینکه چاپخانه دانشگاه پیام نور ساعتی 6 هزار جلد کتاب درسی را چاپ و تولید می‌کند، می‌افزاید: در دانشگاه پیام نور از 5 هزار عنوان کتاب به عنوان منبع درسی استفاده می‌شود که از این تعداد 2 هزار عنوان کتاب درسی از سوی چاپخانه دانشگاه تولید و حدود یک میلیون دانشجو نیز از این کتاب‌ها بهره‌مند می‌شوند.

* افزایش تیراژ کتاب‌های این چاپخانه در آینده نزدیک از 7 به 16 میلیون نسخه

وی می‌گوید: در طول سال حدود هفت میلیون کتاب چاپ می‌شود اما در برنامه‌های بلند مدت تلاش داریم که این تعداد را به 16 میلیون نسخه افزایش دهیم، همچنین این چاپخانه بیش از 800 نماینده در بخش خصوصی در سراسر کشور دارد که به صورت زنجیره‌ای کتاب‌های خود را توزیع می‌کنند.

حمزه‌ای هزینه هر صفحه از کتاب‌های دانشگاه پیام نور را که توسط دانشجویان پرداخت می‌شود را 10 الی 12 تومان دانست و ادامه می‌دهد: کتاب‌های انتشارات دانشگاه پیام‌نور ارزان‌ترین کتاب‌های درسی در کشور محسوب می‌شوند.

* استفاده از دستگاه‌های چاپ قدیمی برای چاپ کتاب‌های قدیمی بدون فایل

در ادامه این بازدید، خبرنگاران از چاپخانه دانشگاه پیام نور بازدید به عمل آوردند که یکی از دستگاه‌های آن مربوط به 50 سال گذشته بود که که کتاب‌های قدیمی بدون فایل را به صورت سنتی چاپ می‌کرد.

چاپخانه دانشگاه پیام نور روزانه حدود 600 بند کاغذ برای چاپ این کتب استفاده می‌کند که آنها نیز همانند اکثر ناشران بزرگ کشور، بدون دریافت یارانه‌ای، کاغذ مورد نیاز خود را از بازار آزاد خریداری می‌کنند.
انتهای پیام/
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها