امروز : چهارشنبه ۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 March 21
۱۸:۲۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115286
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشریه «فارن پالسی» در مقاله‌ای که اخیرا به قلم «جفری لوئیس» منتشر کرده، به بررسی تسلیحات هسته‌ای ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشریه «فارن پالسی» در مقاله‌ای که اخیرا به قلم «جفری لوئیس» منتشر کرده، به بررسی تسلیحات هسته‌ای اسرائیل و سکوت جامعه بین الملل به ویژه غرب و آمریکا درباره این تسلیحات پرداخته است.

نویسنده این مقاله، وجود تسلیحات هسته‌ای در تل‌آویو و همچنین بمب هسته‌ای اسرائیل را یکی از محرمانه ترین اسرار غرب، به ویژه دولت آمریکا می‌خواند، به گونه‌ای که کوچکترین کلامی در این رابطه از سوی یکی از مقامات آمریکایی درباره بمب هسته‌ای اسرائیل باعث برکناری وی خواهد شد.

بخش‌هایی از این مقاله در ذیل آمده است:

اسرائیل بمب هسته‌ای دارد. فکر می‌کنید این یک شوخی است؟ تصور نمی‌کنم هیچ کس به این موضوع بخندد. «جیم دویل» (Jim Doyle) از کارکنان سابق آزمایشگاه «لس آلاموس» از جمله کسانی است که از این قضیه به شدت آسیب دیده است. وی یک دانشمند علوم سیاسی است که در آزمایشگاه ملی «لس آلاموس» فعالیت می کرد. در مقاله ای که در شماره فوریه-مارس مجلسه «Survival» منتشر شد، دویل فهرستی از شکست های بازدارندگی هسته ای را منتشر کرد- نمونه هایی از کشورهای بدون سلاح هسته‌ای که به کشورهای دارای بمب هسته‌ای حمله کرده بودند. در این مقاله به صورت کاملا غیرمستقیم به زرادخانه‌های هسته‌ای اسرائیل نیز اشاره مختصری شده بود. این مقاله اندکی پس از انتشار، توسط نهادهای اطلاعاتی آمریکا محرمانه خوانده می شود و وی از سمت خود در آزمایشگاه لس آلاموس برکنار می‌شود.

این حقیقت که جامعه اطلاعاتی آمریکا معتقد است اسرائیل تسلیحات هسته‌ای در اختیار دارد، حقیقتی رسما محرمانه در داخل آمریکا به حساب می‌آید و حتی در صورت داشتن مجوز نهادهای عالی رتبه برای اظهار نظر در این باره باز هم نمی توان هیچ حرفی از بمب های هسته ای اسرائیل به میان آورد.

دولت آمریکا از اواخر دهه 60 میلادی، با واقعیت تسلیحات هسته‌ای اسرائیل به عنوان یکی از اسرار مهم دولتی برخورد کرده است. اما هم اکنون دیگر زمان آن فرا رسیده که حقیقت بمب هسته‌ای اسرائیل از حالت محرمانه خود خارج شود، حتی با وجود اینکه تل‌آویو خود نیز به این حقیقت اذعان نکند.

 

وضعیت موجود در دولت آمریکا در ارتباط با تسلیحات هسته ای اسرائیل و برخورد مقامات آمریکایی با این موضوع بسیار عجیب به نظر می رسد. مقامات آمریکایی این اجازه را دارند که به صراحت درباره وجود هر برنامه تسلیحات هسته ای دیگری جز برنامه تسلیحاتی اسرائیل، حتی درباره برنامه های تسلیحاتی متحدان واشنگتن اظهار نظر کنند. اما زمانی که نوبت به بمب های هسته ای اسرائیل می رسد، هیچ مقامی چنین مجوزی را ندارد. مقامات آمریکایی حتی می توانند درباره برنامه های تسلیحات هسته ای برخی کشورها که اصلا وجود خارجی نداشته نیز سخن بگویند اما درباره برنامه تسلیحاتی مسلم اسرائیل نه. اینجا در رابطه با اسرائیل، اوضاع کاملا تغییر می کند.

در واقع این سیاست دولت آمریکا به دوره ریاست جمهوری «ریچارد نیکسون» بر می گردد. دولت نیکسون درباره پیوستن به پیمان منع گسترش تسلیحات هسته ای دچار دو دستگی و اختلاف نظر بود. این اختلاف نظر در میان مقامات دولت آمریکا در آن زمان حتی درباره میزان اعمال فشار به متحدان واشنگتن برای پیوستن به پیمان ان پی تی و اینکه چه اقدامی باید در ارتباط با بمب های هسته ای اسرائیل صورت گیرد، نیز کاملا مشهود بود. از همان زمان بود که دولت نیکسون تصمیم گرفت تا این موضوع را محرمانه نگه دارد.صهیونیست‌ها چند بمب اتم دارند؟ زرادخانه‌های سری اسرائیل چطور لو رفت؟

انتشار اسناد موافقت آمریکا با ساخت سلاح‌های هسته‌ای توسط رژیم صهیونیستی

با کارشکنی آمریکا؛ قطعنامه اعراب علیه تسلیحات اتمی اسرائیل، رأی نیاورد
این سیاست دولت آمریکا درباره وارونه جلوه دادن وضعیت تسلیحات هسته ای اسرائیل در اسناد دولتی غیرمحرمانه ای تحت عنوان «اسرائیل از آستانه [هسته‌ای] عبور کرد» و همچنین سند «اسرائیل از آستانه [هسته‌ای] عبور کرد شماره 2»  مطرح شده است. اما هیچ کس حق صحبت کردن درباره آن را ندارد و در غیر این صورت مجبور به سکوت می شود.

در حقیقت، جامعه اطلاعاتی آمریکا تا اواسط دهه 1970 میلادی به این نتیجه رسیده بود که اسرائیل تسلیحات هسته ای در اختیار دارد. حتی در گزارش برآورد اطلاعات ملی سال 1974 جامعه اطلاعاتی آمریکا آمده، «ما معتقدیم که اسرائیل قبلا تسلیحات هسته ای تولید کرده است». این گزارش حتی در سال 1978 میلادی نیز توسط روزنامه «نیویورک تایمز» به صورت مشروح منتشر شد.

هرگونه تردیدی درباره وجود تسلیحات هسته ای در اختیار اسرائیل در سال 1986 با انتشار تصاویری که توسط یکی از کارکنان تأسیسات هسته‌ای «دیمونا»ی اسرائیل گرفته شده بود، برطرف شده است. «موردخای وانونو» (Mordechai Vanunu) از کارکنان تأسیسات هسته ای دیمونای اسرائیل بود که یک روز به صورت مخفیانه دوربین خود را به محل کارش آورده و تصاویری را از تسلیحات هسته ای اسرائیل تهیه می کند و آنها را در اختیار روزنامه «ساندی تایمز» لندن قرار می دهد. این روزنامه نیز این تصاویر را در صفحه نخست خود منتشر می کند و با این اقدام هرگونه تردید درباره وجود بمب هسته ای اسرائیل از بین می رود. اما بلافاصله پس از انتشار این تصاویر، این فرد مجبور به فرار می شود. اسرائیلی ها سرانجام او را در ایتالیا دستگیر کرده و به زندانی در اسرائیل منتقل می کنند.

مقامات آمریکایی در حال حاضر نمی توانند درباره حقیقتی صحبت کنند که هر کسی در دنیا کاملا از آن آگاه و با خبر است. این حقیقت که : «اسرائیل بمب هسته ای دارد».

انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها