امروز : پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 14
۱۳:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115293
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 15
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه با اشاره به اینکه مذاکرات هسته‌ای در نیویورک از جمله مذاکراتی بود که تا آخرین ساعات ...

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه با اشاره به اینکه مذاکرات هسته‌ای در نیویورک از جمله مذاکراتی بود که تا آخرین ساعات امکان رسیدن به توافق در آن وجود داشت اظهار داشت: طی مذاکرات قبلی بخش عمده‌ای از موضوعات مذاکرات باقی مانده بود و امکان بازگشت وجود نداشت و طرفین آن‌ را به‌عنوان یک فرصت برای خود تلقی می‌کردند.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی ادامه داد: موارد باقی‌مانده در مذاکرات قبلی از موارد اصلی به‌شمار می‌رفت و طرف آمریکایی در برخی موارد آن ‌را خط قرمز خود معرفی می‌کرد.

فلاحت‌پیشه خاطر نشان کرد: چند عامل نشان‌دهنده رفع اختلافات در مذاکرات کنونی است که از جمله آن می‌توان به تبدیل شدن دیپلماسی به راهبرد دو طرفه اشاره کرد که این اقدام در مذاکرات کمتر پیش آمده است.

به گفته وی، طرف‌های آمریکایی و ایرانی در کمتر مواردی بوده که دیپلماسی را به راهبردی متقابل تبدیل کنند و این نشان‌دهنده نتیجه گرفتن از این دوره مذاکرات است.

این استاد دانشگاه با اشاره به انتخاب میان دوره‌ای کنگره آمریکا، گفت: توافق در این مذاکرات می‌تواند به‌عنوان دستاوردی برای طرف غربی تلقی شود و از سویی هم طرف ایرانی بخش عمده‌ای از سیاست‌های توسعه‌ای خود را به مذاکرات ربط می‌دهد.

فلاحت‌پیشه بیان داشت: برای نخستین بار است که در مذاکراتی، طرف آمریکایی یک طرح عملیاتی را ارائه می‌دهد و بدون هیچ‌گونه اولتیماتومی درصدد توافق با ایران است، البته این به‌معنای کوتاه آمدن طرفین نیست.

نماینده سابق مردم اسلام‌آبادغرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: طرف ایرانی به تکلیف خود در قالب موافقت‌نامه ژنو عمل کرده و دلیلی ندارد که الان در قالب راه‌کارهای تازه، عدول از موضع خود داشته باشد.

به گفته این استاد دانشگاه، به نتیجه نرسیدن مذاکرات به معنای پایان دیپلماسی نخواهد بود و در مذاکرات دیپلماسی همچنان می‌توان به راه‌کارهای جدید دست پیدا کرد.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی دلیل طولانی کردن مسیر مذاکرات از طرف آمریکایی‌ها را متحمل کردن بخش بیشتر هزینه توافق بر کشور ایران دانست و ادامه داد: این اقدام توسط تیم مذاکره‌کننده ایرانی قطعا صورت نخواهد گرفت.

انتهای پیام/2700/ع40/د1000

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها