امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۱۵:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115295
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت با صدور بیانیه‌ای با بیان اینکه مجلس

به گزارش گروه دانشگاه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت با صدور بیانیه‌ای با بیان اینکه مجلس نباید تحت تاثیر لابی‌های گروه‌های قدرت و ثروت قرار گیرد، اعلام کرد: رد ماده قانونی مالیات در حوزه مسکن، حمایت از سوداگران و پشت کردن به منافع مردم است.
متن این بیانیه بدین شرح است:

«یکشنبه گذشته در اتفاقی بسیار تعجب‌برانگیز نمایندگان مجلس بند مربوط به مالیات بر عایدی مسکن را از لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم حذف کردند. این اقدام که به تعبیر توکلی نماینده مردم تهران حاصل لابی‌های سنگین دلالان در مجلس بوده است، امیدها برای کنترل سوداگری در بازار مسکن را ناامید کرد.

دلالی و سوداگری در بخش مسکن در دو دهه اخیر سبب شده است تا علاوه بر انحراف منابع مالی به سوی بازار زمین و مسکن، مردم همیشه شاهد افزایش قیمت این کالای اساسی بوده و حتی کار بدان جا کشیده است که برخی از مسئولان اقتصادی در برهه‌ای از زمان اعلام کرده‌اند که مردم دیگر انتظار خانه‌دار شدن را نداشته باشند. رشد بیش از اندازه قیمت مسکن و عدم توان‌مندی دولت در کنترل بازار آن سبب شده تا فشار روز افزونی بر مردم، این صاحبان اصلی انقلاب وارد شود.

سیاست‌های حوزه زمین و مسکن در کشور تاکنون آن‌گونه که در قانون اساسی ذکر شده در راستای تأمین اهداف عمومی و ایجاد عدالت اقتصادی نبوده و باعث شده این بخش به عنوان بهشت سوداگران و دلالان لقب بگیرد. نتیجه این سیاست‌های غلط برخی مسئولین و سیاست‌گذاران در این حوزه به‌گونه‌ای بوده که هم اکنون بیش از 70 درصد از تقاضای مسکن در اختیار سرمایه داران و دلالان است.

از یکسو افراد مستضعف باید هر سال رنج و عذاب خانه به دوشی و مستأجری را بر دوش بکشند و در خانه کوچک‌تر و تنگ‌تر اسکان یابند و از سوی دیگر افرادی هر سال خانه‌هایی بر خانه‌های قبلی خویش اضافه کنند.

ورود سرمایه‌ها در دلالی زمین و مسکن علاوه بر ظلم و بی‌عدالتی که در حق مستعضفین اعمال می‌شود، باعث از سکه افتادن تولید و فعالیت‌های‌ تولیدی در کشور می‌شود. سودهای کلان و ثروت‌های باد آورده در این بخش توجیه اقتصادی را برای تولید و اشتغال در کشور از بین برده است.

در واقع سرمایه‌های کشور به جای آنکه سر از تولید و فعالیت‌های مولد اقتصادی در بیاورد، از سوداگری و دلالی بازار مسکن سر درآورده است. شرایط در حدی بحرانی و وخیم است که مستضعفین برای وام‌های خرد از بانک‌های خصوصی و دولتی باید با شرایط سخت و سودهای ربوی مدت‌ها در صف بایستند و در مقابل بانک‌ها در سوداگری املاک و دلالی مسکن از یکدیگر سبقت بگیرند.

چاره حل مشکل برای سامان‌دهی به شرایط بغرنج مسکن و کنترل دلالی و سوداگری و حمایت از تولید، استفاده از مالیات بر دلالی و سوداگری مسکن جهت کاهش سوددهی این حوزه است. طرحی که از سوی برخی از نمایندگان دغدغه‌مند و انقلابی مجلس برای اصلاح بخش مالیات تحت عنوان مالیات بر عائدی سرمایه در بخش مسکن، یکشنبه گذشته در مجلس مورد طرح قرار گرفت.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی که با تصویب این مالیات می‌توانستند بهترین حمایت را از تولید کرده و در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در کشور حرکت کنند، با اشکالات بی‌اساس و غیر کارشناسی رای به حذف این بند مالیاتی که توسط کارشناسان به صورت دقیق و مدون پیشنهاد داده شده بود دادند.

در واقع نمایندگان مجلس با این کار، بازار مسکن را بدون هیچ‌گونه کنترلی در اختیار سوداگران و دلالان سپردند تا کماکان مردم شاهد سودهای کلان در این حوزه برای عده‌ای خاص باشند و فکر خانه‌دار شدن را از سر خود دور کنند.

یادمان نرود که اولین خواسته اقتصادی امام خمینی (ره) حل مشکل مسکن مردم بوده است. ایشان می‌فرمایند «در رژیم منفور پهلوی مسئله مسکن یکی از مصیبت بارترین مشکلات اجتماعی مردم ما بود. بسیاری از مردم در اسارت تهیه یک قطعه زمین و داشتن یک لانه بودند و چه بسا تمام عمرشان را زیر بار بانک‌ها و سودجویان و غارتگران بسر می بردند تا بتوانند پناهگاهی رابرای خود و فرزندانشان دست و پا کنند.

قشر عظیمی از مستضعفان جامعه هم به کلی از داشتن خانه محروم بودند و در زوایای بیغوله‌ها و اطاقک‌های تنگ و تاریک و خرابه‌ها به سر می‌برند و چه بسا قسمت مهمی از درآمد ناچیزشان را بایستی برای اجاره آن بپردازند و این میراث شوم برای ملت ما باقی مانده و اکنون جامعه با چنین مصیبتی دست به گریبان است . نظام اسلامی چنین ظلم و تبعیضی را تحمل نخواهد کرد و این از حداقل حقوق هر فرد است که باید مسکن داشته باشد ، مشکل زمین باید حل شود و همه بندگان خدا باید از این موهبت الهی استفاده کنند.

همه محرومان باید خانه داشته باشند، هیچکس در هیچ گوشه مملکت نباید از داشتن خانه محروم باشد. بر دولت اسلامی است که برای این مسئله مهم چاره‌ای بیندیشد و بر همه مردم است که در این مورد همکاری کنند.»

مرکز مطالعات اقتصادی بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت رسالت خود می‌داند در راستای حمایت از حقوق ملت ایران به نمایندگان مجلس شورای اسلامی هشدار دهد که مجلس محل توجه به منافع گروه‌های خاص نیست و نباید تحت تاثیر لابی‌های گروه‌های قدرت و ثروت قرار گیرد و راه را برای دلالی و سوداگری باز کند و در مسیری بر خلاف منافع ملی و تحقق اقتصاد مقاومتی قدم بردارد. لذا امیدواریم نمایندگان مجلس شورای اسلامی راه چاره این اقدام خود را یافته و نسبت به جبران آن سریع‌تر اقدام کنند.»

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها