امروز : یکشنبه ۳ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 24
۰۷:۴۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115318
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 31
امیر خجسته نماینده مردم همدان و رئیس کمیسیون امور شوراهای مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با ...

امیر خجسته نماینده مردم همدان و رئیس کمیسیون امور شوراهای مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; با اشاره به جلسه عصر امروز کمیسیون متبوعش، اظهار داشت: اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا باید جایگاه و شأن خودشان را متناسب با جایگاه رفیع خود حفظ کنند.

وی با اشاره به جایگاه قرآنی شورا در فقه اسلامی، گفت: بارها در قرآن کریم دعوت به شورا و مشورت در امور شده و بر این نکته نیز تأکید شده است که در امور هم مشورت شود و از این رو لازم است که بحث شورا مورد توجه جدی قرار گیرد.

رئیس کمیسیون امور شوراهای مجلس در ادامه با ذکر مستندات قانونی شوراها در قانون اساسی و اسناد بالادستی، تصریح کرد: در هفت اصل قانون اساسی به طور مستقیم به موضوع شوراها اشاره شده و راهکارهای قانونی آن به وضوح تبیین شده و به نظر می‌رسد که از لحاظ قانونی نقص چندانی در این زمینه نباشد.

وی با انتقاد از عدم توجه برخی شوراها به جایگاه و شأن قانونی خود گفت: متأسفانه امروزه شوراهای شهر به «شورای شهرداری» تبدیل شدند که این تبدیل وضعیت به هیچ عنوان قابل قبول نبوده و لازم است که شوراها به شأن و جایگاه قانونی خود توجه کنند.

خجسته با اشاره به لزوم تقویت جایگاه شوراها در عمل به وظایف قانونی خود تأکید کرد: اولین و مهم‌ترین مشکل در بحث شورا، توجه به گسترش فرهنگ اداره امور محلی طبق نظریات شوراست و در مرحله بعد به دنبال آن هستیم تا با آسیب‌شناسی قانون شوراها، نسبت به رفع آنها و افزایش جایگاه آن اقدام کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در بررسی شوراهای شهر و روستا به موارد متعددی نیز برخورد کردیم که عملکرد موفقی داشته و رضایت مردم را جلب کردند و لازم است که تقویت شوند؛ هر جا که اختلاف باشد، منافع مردم به خطر افتاده و مشکل در کار ایجاد می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها