امروز : یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 27
۱۸:۴۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115352
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 23
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس؛‌ به نظر می رسد نباید گول ظاهر مراحل اداری و اتوماتیک دریافت پروانه ارائه خدمات ثبت احوال را خورد. در ظاهر شمایی که ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس؛‌ به نظر می رسد نباید گول ظاهر مراحل اداری و اتوماتیک دریافت پروانه ارائه خدمات ثبت احوال را خورد. در ظاهر شمایی که مجوز دفاتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی را دارید، بعد از اعلام فراخوان ثبت نام، از سایت ثبت احوال فرم ثبت نام درخواست پروانه ارائه خدمات ثبت احوال را دریافت و در ادارات کل آن را ثبت می‌کنید. بعد ادارات کل استان‌ها محل دفتر شما را بررسی می‌کنند و اگر در آن منطقه نیاز به دفتر ارائه خدمات ثبت احوال داشته باشند، محل دفتر شما را بر اساس دستورالعمل‌های ثبت احوال ارزیابی می‌کنند. اگر دفتر شما واجد شرایط دستورالعمل مربوطه از لحاظ ساختمان، نیروی انسانی و تجهیزات باشد، از شما درخواست مدارک برای تشکیل پرونده می‌کنند؛ مدارکی ساده شامل کد ملی، عکس پرسنلی، مدرک تحصیلی و پروانه دفتر پیشخوان. بعد از ارائه مدارک، اداره کل استان درباره شما از مراجع ذیربط استعلام می‌کند و اگر از استعلام سربلند بیرون بیایید، در دوره آموزشی شرکت می‌کنید، پرونده وی تکمیل می‌شود و بعد از طرح در هیات نظارت استان، پرونده‌اش به دفتر خدمات ثبتی غیردولتی ارسال می‌شود. بعد از بررسی کامل بودن پرونده و تطابق آن با دستورالعمل اجرایی توسط این دفتر، این بار مدارک هویتی متقاضی از بانک جمعیتی کشور استعلام می‌شود و در صورت صحت مدارک، پرونده در صورتجلسه هیات عالی نظارت درج و در این هیات مطرح می‌شود. در صورتی که با درخواست پروانه خدمات ثبت احوال در این هیات موافقت شود، برای متقاضی پروانه چاپ می‌شود و به همراه پرونده برای امضای رئیس سازمان ثبت احوال ارسال می‌شود. اگر رئیس سازمان پرونده مذکور را امضا کند، کار تمام است و می‌توانید به خوبی و خوشی، پس از طی کردن هفت خوان رستم، خدمات ثبت احوال را در دفتر پیشخوان خود ارائه دهید.

اما ماجرا به همین سادگی هم نیست. مثل هر پروسه اداری پیچیده دیگری، اینجا هم احتمال تخلف، رابطه بازی و پیشنهادهای عجیب و غریب برای تسریع روند دریافت پروانه بسیار زیاد است؛ اتفاقی که برای برخی از شهروندان متقاضی این پروانه رخ داده و آنها هم گلایه خود را بعد از نا امیدی از رسیدگی مسئولان ثبت احوال، پیش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; آورده‌اند. 

راه های عجیب دریافت پروانه!

یکی از کسانی که برای دریافت پروانه ارائه خدمات ثبت احوال به سازمان ثبت احوال مرکز استان تهران مراجعه کرده، به خبرنگار فارس می‌گوید برخی از کارشناسان این سازمان پیشنهادهای نامعقولی برای تسریع روند دریافت پروانه به وی داده‌اند!

این فرد که دفتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی خود را در خیابان ... در منطقه .... در سال 90 راه انداخته، می‌گوید: در سال 91 وقتی برای کسب پروانه ارائه خدمات ثبت احوال به سازمان ثبت احوال مرکز استان تهران مراجعه کردم و درخواست خود را ثبت کردم، همه مراحل قانونی را طی کردم. کارشناسان این سازمان نیز از مکان دفتر من بازدید و آن را تایید کردند و حتی اعلام نیاز کردند که این منطقه واقعا به چنین دفتری نیاز دارد.

وی ادامه می‌دهد: این منطقه جایی است که مردم آن همه به انقلاب و نظام پایبند هستند، اما متاسفانه کمترین خدمات به آنان ارائه می‌شود. شاید دریافت پروانه ارائه خدمات ثبت احوال هم مثل همه کارهای دیگر در کشور ما آشنا لازم دارد و تا کسی نباشد که سفارش‌ات را بکند، مجوز نمی‌دهند.

این فرد می‌افزاید: بعد از طی کردن همه مراحل، خیلی راحت به من گفتند یا کسی باید سفارش شما را کند، راه دیگر هم این است که منتظر باشید تا سازمان ثبت احوال برای منطقه شما اعلام نیاز به دفتر ارائه خدمات ثبت احوال کند! آن هم در شرایطی که خودشان هم نیاز منطقه ما را تایید کرده بودند. اصلا به خاطر ندارم چه شخصی این حرف را زد، اما به من گفت دفاتری هستند که با برخی اقدامات توانسته‌اند مجوز بگیرند. اما من چون هیچ تمایلی به انجام این کار نداشتم، حتی پیگیری نکردم که چگونه باید این اقدام غیرقانونی را انجام دهم.

او می‌گوید: چون آشنا هم نداشتیم، به ناچار راه دوم، یعنی انتظار کشیدن را انتخاب کردیم و اکنون دو سال است که منتظریم و مشخص نیست چقدر دیگر باید منتظر باشیم. به من گفتند سازمان در حال حاضر نیازی به دفتر جدید ندارد و هر وقت اعلام نیاز شد، بررسی مجوز شما در اولویت قرار می گیرد، این در حالی است که افراد زیادی که تاریخ جوازشان بعد از جواز ما بوده، پروانه ارائه خدمات ثبت احوال را نیز گرفته‌اند.

وی سپس اضافه می‌کند: پیش از شروع به کار دفتر پیشخوان ما هم در این مکان، دفتر پیشخوان با مجوز ارائه خدمات ثبت احوال وجود داشته، اما آن فرد اکنون به منطقه دیگری رفته است. در فاصله این دو سال خبر دارم که 12 دفتر تنها در سال 92 راه اندازی شده که 5 مورد از آن‌ها همین امسال درخواست مجوز ارائه کرده و بلافاصله هم مجوز گرفته‌اند.

پیشنهاد تخلف را رد کردم، با من لج کردند!

فرد دیگری هم هست که دچار همین مشکل شده است. او نیز می‌گوید بعد از کسب جواز تاسیس دفتر پیشخوان از استانداری، در سال 92 برای کسب مجوز ثبت احوال به این سازمان مراجعه کرده و با رد پیشنهاد طی مراحل خارج از روال برای دریافت مجوز و با تلاش شخصی مراحل اخذ جواز را طی می‌کند. با این حال بعد از قبول درخواست و تایید مدارک و استعلام و گذراندن دوره آموزشی، در مرحله تایید پرونده توسط هیات فنی سازمان ثبت احوال کارش متوقف شده است.

به گفته وی، سازمان ثبت احوال کشور ظاهر بر اساس طرح عدم تحرک خود، صدور جواز را به صورت اتوماتیک انجام می‌دهد، اما او معتقد است مسئولان به صورت سلیقه‌ای دستور می‌دهند.

این فرد می‌گوید تازه بعد از هیات فنی استان تهران، سیر مراحل از دفتر خدمات ثبتی غیردولتی شروع می‌شود که مجددا پروانه دریافتی را بررسی و از ملک بازدید می‌کنند و استعلام هویتی و ارجاع به حراست و در نهایت هم تایید هیات عالی فنی سازمان ثبت احوال کشور و امضای رئیس سازمان ثبت احوال لازم است و این در حالی است که همه این مراحل تا قبل از امضای ناظمی، یک بار در اداره مرکز استان انجام شده است.

وی تاکید کرد: تمامی اسناد در این زمینه موجود و در صورت نیاز منتشر می‌شود.

وی که تمام مراحل تا پیش از ارجاع پرونده‌اش به هیات عالی فنی توسط زهرا ناصری، مدیرکل خدمات ثبتی غیردولتی سازمان ثبت احوال کشور را انجام داده، می‌گوید به رغم موافقت و دستور ناظمی، کار پیش نرفت و جواب قانع کننده‌ای هم به او نمی‌دهند و همچنان سردرگم است.

از ترس منکر موضوع شد

فرد دیگری که برای دریافت پروانه ارائه خدمات ثبت احوال اقدام کرده بود، از ترس اینکه مصاحبه کردن با خبرنگار فارس موانع بیشتری در مسیر دریافت پروانه وی ایجاد کند،‌ به کلی منکر موضوع شد و حرف‌های ضد و نقیضی درباره اقدام خود برای دریافت پروانه زد.

مسئول مورد نظر در دسترس نمی باشد!

برای اینکه یک طرفه به قاضی نرفته باشیم و پاسخ و دفاعیات مسئولان سازمان ثبت احوال کشور را هم بشنویم،‌ به محمد ناظمی، رئیس سازمان ثبت احوال کشور چندین بار زنگ زدیم، اما پاسخگو نبود. زهرا ناصری، مدیرکل خدمات ثبتی غیردولتی سازمان ثبت احوال نیز به تماس‌های مکرر خبرنگار فارس جواب نداد و هر بار اعلام کرد در جلسه است. با این حال پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; آماده است توضیحات سازمان ثبت احوال در این زمینه را منتشر کند. 
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها