امروز : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 18
۰۶:۲۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115443
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 41
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، صبح امروز، یک شنبه ششم مهرماه 93 هنرمندان ایرانی و بین المللی نخستین همایش بین المللی «آسمان بچه‌ها» با ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، صبح امروز، یک شنبه ششم مهرماه 93 هنرمندان ایرانی و بین المللی نخستین همایش بین المللی «آسمان بچه‌ها» با سوار شدن بر یک کشتی مسافری و حضور در آب های اروندرود، با گل باران این رود، یاد و خاطره رزمندگان هشت سال دفاع مقدس را گرامی داشتند.

این مراسم که با حضور 50 هنرمند از ایران و کشورهای لبنان، سوریه، عراق، ترکیه، آذربایجان، افغانستان، تاجیکستان، پاکستان، ژاپن، آلمان، آرژانتین و... برگزار می‌شد، علاوه بر دیدار از اروندرود و گل باران یاد شهدا، شامل برنامه‌های اختصاصی، تولیدی و مباحث روز هنری، علمی، سیاسی میان هنرمندان کشورهای مختلف بود.

* بیدج: ادبیات تنها از صلح و مقاومت دم می زند

موسی بیدج شاعر و مترجم کشورمان به بهانه همایش« آسمان بچه ها» در یادداشتی ابراز داشت: ادبیات در کل، ادبیات صلح است. ادبیات به جنگ می رود اما برای صلح.

ادبیات در کل، ادبیات صلح است. ادبیات به جنگ می رود اما برای صلح. من فکر می‌کنم نه‌تنها در ادبیات ایران و عرب که در ادبیات راستین جهان که  پرچم دادخواهی و صلح را به دست دارد؛ اولین و مهم‌ترین ویژگی، نمایاندن خصیصه‌های انسانی است. ما اگر ادبیات انسانی را رواج دهیم، به روند ایجاد صلح کمک کرده‌ایم. در این که ادبیات، ادبیات مقاومت است، شکی نیست. حتا اگر عاشقانه و عاطفی باشد، از کمبودهایش رنج می‌برد و سخن می‌گوید. لذا می‌توان گفت هرنوع ادبیاتی، ادبیات مقاومت است، زبان و زمان و مکان مهم نیست؛ هدف و اصل اول و آخر همان ادبیات انسانی است که به صورت آینه‌ای به جهانیان نشان داده می‌شود. اثری که انسانی باشد حتما در گستره‌ ادبیات مقاومت نیز قرار خواهد گرفت.

عنوان همایش - آسمان بچه ها - می رساند که صدای بچه ها نه فقط در این کشورهای آشوب زده بلکه باید در همه جای دنیا به گوش برسد و به همین دلیل توافق شده همایشی با این محوریت برگزار شود. قاعدتا از این طریق می‌توان صدای مظلومیت کودکانی را که در معرض خشونت‌ها و بداخلاقی‌های ما بزرگ‌ترها قرار دارند به گوش جهانیان رسانید؛ چرا که هنر و ادبیات رساترین رسانه‌ جهان است.

در همین راستا، قرار بر این است که شاعرانی از کشورهای خارجی هم حضور داشته باشند و من هم بخشی از کارهای مربوط به بخش خارجی این همایش را انجام می دهم. شاعرانی که دعوت شده اند در کشورهای خود و منطقه هم برجسته و نام آشنا هستند که از جمله آقای تندو شاعری معروف از ژاپن که امیدوارم مشکلات روادیدش حل شود تا بتواند حضور داشته باشد. توبیاس بورگارت از آلمان و همسرش خانم جوانا ماریا بورگارت از آرژانتین همراه با خانم بُشرا ابوشراره نویسنده‌ متولد غزه که در حوزه‌ ادبیات مقاوت حدود ده رمان را به چاپ رسانده است هم در این برنامه حضور خواهند داشت. همچنین شاعرانی از کشورهای منطقه شامل: هندوستان، تاجیکستان، افغانستان، ترکیه، عراق (بخش کردستان)، مصر، فلسطین، سوریه و لبنان در این همایش حضور دارند.

شایان ذکر است، نخستین نخستین همایش بین المللی «آسمان بچه‌ها» 5 – 8 مهرماه 93 در آبادان و 9-11 مهرماه در برج میلاد تهران به همت منطقه آزاد اروند و حوزه هنری برگزار می‌گردد.

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها