امروز : شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 20
۰۸:۵۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115462
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۳:۰۲
تعداد بازدید: 37
وحید فرجی کارگردان مستند «عنصر نارنجی» که به تازگی این پروژه را آغاز کرده است در گفت‌وگو با خبرنگار سینمای فارس درباره ساخت این مستند گفت: در حال ...

وحید فرجی کارگردان مستند «عنصر نارنجی» که به تازگی این پروژه را آغاز کرده است در گفت‌وگو با خبرنگار سینمای فارس درباره ساخت این مستند گفت: در حال حاضر برای این مستند در حال ترجمه و جمع‌آوری آرشیو هستیم.

وی افزود: فیلمبرداری این کار حدود 20 روز در شهرهای هانوی، دانانگ و هو شی‌ مین که در کشور ویتنام قرار دارد به طول انجامید.

 

 

فرجی در توضیح این مستند گفت: ما در این فیلم با مردمی که قربانی این جنگ هستند و آثار باقیمانده «عنصر نارنجی» بر روی نسل دوم و سوم آنها تاثیر گذاشته است مصاحبه کردیم و یکی از نکات فیلم ما این است که علاوه بر مردم ویتنام سربازانی هم که در این جنگ در منطقه حضور داشتند آلوده شدند و ما هم در قسمتی ازز این مستند به آنها پرداختیم.

 

 

وی ادامه داد: ما چند فرزند از سربازان آمریکایی را که در جنگ ویتنام حضور داشتند از آمریکا به ویتنام دعوت کردیم و زمانی که آن‌ها به مناطق آلوده ویتنام رسیدند قصه خود را کنار مجروحین ویتنامی روایت می‌کنند.

این مستندساز خاطرنشان کرد: همه فکر می‌کنند صرفاً ویتنامی‌ها قربانی این ماجرا بودند اما سربازان آمریکایی هم خودشان آلوده عنصر نارنجی شدند و فرزندان آن‌ها هنوز هم با معلولیت متولد می‌شوند.

 

 

فرجی یادآور شد: در آمریکا حادثه استفاده از عنصر نارنجی در جنگ ویتنام به طور کلی پاک شده است و کاری که آمریکایی‌ها می‌کنند این است که صدای خود را به دیگر مناطق می‌رسانند و می‌گویند که ما هم قربانی این جنگ هستیم.

وی در توضیح عنصر نارنجی که یک ماده سمی است گفت: عنصر نارنجی ماده‌ای است که در انسان تغییر ژنتیکی ایجاد می‌کند و باعث می‌شود خود فرد آلوده و نسل های بعدی او دچار معلولیت‌های بسیاری شوند و این معلولیت به علت وجود دی‌اکسین در این ماده شیمیایی است.

 

 

کارگردان مستند «تولد در زمین سوخته» در بخشی دیگر از صحبت‌های خود عنوان کرد: در زمان حمله آمریکایی‌ها به ویتنام چون آنها نمی‌توانستند وارد مناطق جنگلی شوند هواپیماهای نظامی را به هواپیماهای سمپاشی تبدیل می‌کردند و تمام مناطق جنگل را سمپاشی می‌کردند تا آدم‌هایی که در آنجا حضور داشتند همه آسیب ببینند که این آسیب‌دیدگی شامل تغییر ژنتیک درختان، برگ‌های آن و تمامی موجوداتی که در آن منطقه حضور داشتند، می‌شود.

وی تاکید کرد: آمریکایی‌ها از سال 1961 تا 1972 میلادی حدوداً 80 میلیون لیتر از عنصر نارنجی استفاده کرده‌اند و بخش بزرگی از ویتنام جنوبی را آلوده و نابود کردند.

فرجی خاطرنشان کرد: در حال حاضر بر سر این موضوع در آمریکا دعوایی وجود دارد، دعوایی بین افراد نظامی آمریکا که در این جنگ آسیب‌دیده‌اند با دولت آمریکا وجود دارد که توقع آنها پرداخت غرامت از سوی ایالت متحده است.

این مستندساز تصریح کرد: این ماجرا هنوز و پس از گذشت 4 دهه از جنگ ویتنام به اتمام نرسیده و فرزندان ناقص الخلقه هنوز هم در ویتنام متولد می‌شوند که یکی از سختی‌های مادر مرحله فیلمبرداری این مستند دیدن این فرزندان از نزدیک بود چرا که ما در عین اینکه باید این ماجرا را روایت کنیم باید به گونه‌ای عمل می‌کردیم که این تصاویر مورد تحمل قرار بگیرد.

بنابراین گزارش، عوامل مستند عنصر نارنجی عبارتند از: وحید فرجی (کارگردان و فیلمبردار)، مجید عزیزی (دستیار کارگردان و فیلمبردار)، مشاور پروژه موزه صلح تهران ، مرکز مستندسازی میثاق (مجری طرح)، سید سلیم غفوری (تهیه کننده).

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها