امروز : پنجشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۶ - 2017 July 27
۱۷:۳۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11547
تاریخ انتشار: ۹ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۱۹
تعداد بازدید: 139
«محمد انور السادات»، رئیس حزب اصلاح و توسعه مصر و نماینده سابق پارلمان این کشور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس ...

«محمد انور السادات»، رئیس حزب اصلاح و توسعه مصر و نماینده سابق پارلمان این کشور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در قاهره تصمیم دولت اتیوپی در ادامه ساخت و بنای سد «النهضه» را تصمیمی غافلگیر کننده برای همه از جمله پس از سفر «محمد مرسی»، رئیس جمهوری مصر به این کشور دانست، به ویژه آنکه در این سفر به نظر می‌رسید که بحران سد النهضه بین دو کشور مصر و اتیوپی در حال حل شدن است.

رئیس حزب اصلاح و توسعه مصر در ادامه افزود: با وجود تمام این نشانه‌های مثبت برای حل بحران اما دولت اتیوپی همچنان به ساخت این سد ادامه می‌دهد، در حالی‌که به نظر می‌رسد، باید نگاهی به گزارش کمیته فنی سه‌جانبه برای آشنایی با تاثیرات ساخت این بر کشورهای قرار گرفته برسر راه رود نیل یعنی مصر و سودان داشته باشد.

سادات تاکید کرد که باید این موضوع به سرعت مورد بحث و بررسی قرار گیرد و مسئولان مصری با طرف‌های اتیوپی و همچنین طرف‌های تامین کننده هزینه‌های مالی این سد مانند کشور چین و بانک جهانی و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به تفاهم‌هایی دست یابند تا در ادامه ساخت سد النهضه تجدید نظر صورت گیرد یا ساخت این سد متوقف شود و بازتاب‌ها و تاثیرات ساخت این سد بر مصر و سودان بدون در نظر گرفتن خصومت‌ها و دشمنی‌های کشورهای عربی حوزه خلیج فارس و تحریک اتیوپی به این اقدام مورد بررسی قرار گیرد.

سادات روی آوردن دولت مصر به گزینه نظامی علیه اتیوپی برای حل این بحران را مردود دانست و گفت که راه حل نظامی امری مقبول و پذیرفته شده نیست و راه حلی عملی به شمار نمی‌آید، به خصوص اینکه راه حل دیپلماتیک همچنان برای حل این بحران به قوت خود باقی است، چون ما در اینجا از دو کشوری سخن می‌گوییم که دارای روابط مردمی و رسمی عمیق و گسترده هستند.

وی از گروه‌های معارض مصری و همچنین دولت این کشور خواست به اختلافات سیاسی خود پایان دهند و پای میز مذاکره بنشینند و همچنین از اعضای شورای امنیت ملی مصر و کارشناسان آب و آبیاری مصر خواست با نشستن پای میز مذاکره به بررسی تاثیر و بازتاب ساخت این سد روی مصر از حیث کمبود آب و برق بپردازند و بررسی کنند در صورت مواجه شدن با مشکلاتی از قبیل کمبود آب و برق چه جایگزینی‌هایی می‌توانند برای این امر پیدا کنند.

سادات تاکید کرد: در صورتی‌که بحران سد النهضه از راه‌های دیپلماتیک و سیاسی حل نشود، باید گفت که شبح رویارویی نظامی میان دو کشور سایه خواهد افکند.

انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها