امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۴:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115490
تاریخ انتشار: ۷ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۲۱:۱۰
تعداد بازدید: 64
به گزارش خبرنگار آئین ‌و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام سیدجواد موسوی هوایی معاون پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی و ...

به گزارش خبرنگار آئین ‌و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، حجت‌الاسلام سیدجواد موسوی هوایی معاون پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی و مسئول کمیته علمی و پژوهشی بیست‌و‌سومین اجلاس سراسری نماز در نشست خبری این اجلاس گفت: اگر می‌خواهیم فرهنگ نماز گسترش یابد، باید در تمام مراحل زندگی خویش به اطاعت الهی بپردازد و جایی در فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی نباشد که خداوند در آنجا حضور نداشته باشد.

وی ابراز داشت: نماز در تمام ساحت‌های حیات انسان تاثیر دارد و هر چه ابعاد نماز را به جامعه، خصوصا جوانان و نوجوانان معرفی کنیم در تربیت نسل آینده جمهوری اسلامی ایران و آینده جهان موثر است.

موسوی هوایی گفت: تا کنون 22 جلسه بزرگ و اجلاس برای نماز برگزار شده که در اکثر آنها امام راحل و مقام معظم رهبری پیام‌هایی را برای این اجلاس صادر کرده‌اند.لذا در آستانه بیست و سومین اجلاس سراسری نماز به دلیل انتخاب شعار سال (اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی) توسط رهبر فرزانه انقلاب ما نیر مسئله نماز و تعالی فرهنگ را برای این اجلاس نامگذاری می‌کنیم.

* برگزاری اجلاس نماز از ستاد اقامه نماز به سازمان تبلیغات اسلامی محول شد

وی با بیان اینکه بحث کمیته علمی بیست و سومین اجلاس سراسری نماز بر عهده سازمان تبلیغات اسلامی گذاشته شد، افزود: حجت‌الاسلام خاموشی رئیس سازمان عنوان «مسئله نماز و تعالی فرهنگی» مطرح کرد که از جانب آقای قرائتی پذیرفته شد. همچنین به تعبیر آقای خاموشی اگر بتوان خدمتی برای آقای قرائتی انجام دهیم گام مهمی است چرا که ایشان یک شخصیت تبلیغی موفقی‌ است و برای ما بسی افتخار است که بخشی از کارهایی که آقای قرائتی انجام می‌دهد به ما سپرده شده است.

مسئول کمیته علمی و پژوهشی بیست و سومین اجلاس سراسری نماز با اشاره به تفاوت این اجلاس با سایر اجلاس در سال‌های گذشته اظهار داشت: تلاش ما بر آن است تا در اجلاس بیست و سوم در موضوعات، مدل روش تحقیق را رعایت کنیم و برمبنای موضوعات مرتبط با نماز و تعالی فرهنگ حرکت کنیم. از این رو در بحث‌های فنی و زیر مجموعه‌های کمیته علمی، مقداری در موضوعات تعدیل کرده‌ایم.

وی خاطر نشان کرد: موضوعات بیست و سومین اجلاس سراسری نماز در 6 سرفصل اصلی؛ مفهوم شناسی تعالی فرهنگی در پرتو نماز، مبانی و اصول تعالی فرهنگی در پرتو نماز، سیاست‌ها و راهکارهای تعالی فرهنگ در پرتو نماز، شاخص‌ها و نمادهای تعالی فرهنگی در پرتو نماز، آثار و دستاوردهای تعالی فرهنگی و موانع و آسیب‌شناسی فرهنگی در پرتو نماز برگزار می‌شود.

موسوی هوایی به تبیین این 6 سرفصل پرداخت و گفت: در سرفصل نخست، تعالی فرهنگی از نگاه اسلام، تشیع و ارزش‌های انقلاب اسلامی و نقش نماز در این تعالی فرهنگی مورد بررسی قرار می‌گیرد و در واقع مفهوم‌شناسی تعالی فرهنگی در پرتو نماز، یکی از دغدغه‌های مقام معظم رهبری را پاسخ خواهد داد چرا که ایشان در پی محقق کردن یک جامعه دینی و الهی است.

وی با اشاره به سرفصل دوم مبنی بر مبانی و اصول تعالی فرهنگی در پرتو نماز ابراز داشت: در این بخش بیان می‌شود که با چه مبانی و اصولی‌ میتوان به سوی تعالی فرهنگی حرکت کرد و در این بخش، مباحث به صورت کاربردی مطرح می‌شود و مجموع مقالاتی که برای ما ارسال می‌شود حتما در راستای فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی به کار گرفته خواهد شد  که موضوعاتی مانند توحید، اسلام ناب محمدی سیره و سبک زندگی اهل بیت و تعالی فرهنگی، مسجد محوری و تعالی فرهنگی، ولایت و استدامه آن دوران غیبت و دفاع مقدس طراحی شده است.همچنین بخش موانع و آسیب‌شناسی فرهنگی در پرتو نماز به دو صورت کتابخانه‌ای و پژوهش‌های میدانی ارائه خواهد شد.

* بیش از 90 درصد مردم به نماز اعتقاد دارند

مسئول کمیته علمی و پژوهشی بیست و سومین اجلاس سراسر نماز گفت: این اجلاس در روزهای 4 و 5 دی ماه در خوزستان برگزار می‌شود که پیش از برگزار شدن آن، اجلاس‌های منطقه‌ای در پنج منطقه از کشور برگزار می‌شود.

معاون پژوهشی و آموزشی سازمان تبلیغات اسلامی افزود: اجلاس‌های منطقه‌ای به محوریت استان‌های تهران، کردستان، هرمزگان، فارس و اردبیل برگزار می‌شود و به دلیل برگزاری اجلاس‌های منطقه‌ای شرکت‌کنندگان در شهرستان‌های مختلف باید آثار خود را تا پیش از پایان رفتن آبان ارسال کنند.

وی با اشاره به نقش و رسانه ملی در ترویج فرهنگ نماز اظهار داشت:‌ رسانه ملی امر عظیم فرهنگ را به دوش می‌کشد و می‌تواند نماز و فرهنگ نماز را به خوبی نشان دهد و اگر بتواند نماز جماعت را در قالب یک برنامه از سراسر کشور به صورت واحد نشان دهد در تبلیغات و فضاسازی و متوجه کردن مردم برای نماز بسیار موثر خواهد بود.

موسوی هوایی یادآور  شد: سلسله پژوهش‌هایی که در حوزه دینداری از سال 1355 تا سال 1390 انجام شده است و به اضافه سه پژوهش که معاونت پژوهش سازمان به صورت میدانی انجام داده است  سطح دینداری مردم را با شاخص‌های مختلف بررسی کرده که بیش از 83 درصد از مردم نمازخوان و بیش از 99 درصد مردم از معتقدین به نماز هستند و این تحقیقات در دامنه 21 هزار نفری مورد بررسی قرار گرفته است.
انتهای پیام/ک

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار