امروز : یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 6
۰۱:۲۰
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1155
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۲۸
تعداد بازدید: 324
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، نشست رسانه‌ای سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با موضوع ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگذاری فارس، نشست رسانه‌ای سید محمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با موضوع نمایشگاه تخصصی عملکرد و دستاوردهای این وزارتخانه با نام «ره‌توشه» در سالن سینمای ارشاد برگزار شد.

بر اساس این گزارش حسینی در ابتدای این نشست خبری ضمن دفاع از برخی اقدامات صورت گرفته در دوره صدارت خود در این وزارتخانه عنوان کرد: از فردا 27 فروردین 92 نمایشگاه تخصصی عملکرد و دستاوردهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با عنوان «ره‌توشه» را برگزار خواهیم کرد تا اقدامات صورت گرفته در این دولت به نمایش گذاشته شده و در دولت آینده یعنی یازدهم گام‌های بلندتری در این راستا برداشته شود.

به گفته وی تمام مجموعه‌های مرتبط با وزارت ارشاد، معاونت‌ها، مراکز و سازمان‌ها از فردا با برپایی این نمایشگاه همراه با عدد و رقم کارنامه خود را به نمایش می‌گذارند و در عین تکریم از آنان، امانت تحویل گرفته شده خود را به دیگران محول و واگذار می‌کنیم از این رو باید اقدامات را اینگونه ارائه می‌کردیم.

عالی‌رتبه‌ترین مقام وزارت ارشاد با دفاع از اینکه ما در این دولت کارهایی را برای اولین بار پایه‌گذاری کرده و امیدواریم استمرار داشته باشد، عنوان کرد: کارهایی که برای اولین بار پایه‌گذاری و انجام شد امیدواریم در دولت آتی نیز استمرار داشته باشد و کارهایی که از گذشته آغاز شده بود همانند جشنواره بین‌المللی امام رضا تقویت و در کل کشور سراسری برگزار شد حتی در خارج از کشور همزمان برنامه‌هایی برگزار شد و حتی دبیرخانه آن از موقت به بنیاد رسمی مبدل شد چرا که این بنیاد مستقلا برنامه‌های مدونی دارد.

حسینی با گلایه از برخی انتقادها که در رسانه‌ها و نشریات در راستای کارهای انجام شده این وزارتخانه منتشر می‌شود، توضیح داد: اگر قرار است نقدی هم صورت بگیرد باید تمام امور را دید اما باید اذعان کنیم ما ضعف‌هایی در راستای اطلاع‌رسانی داشته‌ایم و نمی‌توانیم زحمات همکاران را در سراسر کشور به خوبی اطلاع‌رسانی کنیم البته گاهی هم برخی نشریات و رسانه‌ها و حتی رسانه ملی کم لطفی‌هایی را روا داشتند با تحت‌الشعاع مسائل سیاسی و اقتصادی مانع از پرداخت جامع و کامل به فرهنگ و هنر شدند.

این مقام مسئول در وزارت ارشاد با اشاره به منویات رهبر انقلاب طی چند سال گذشته اظهار داشت: چند سال پیش رهبر انقلاب اسلامی فرمودند فرهنگ باید از مظلومیت خارج شود؛ بخشی از این فرمایش به مدیران و بخشی به رسانه‌ها و فضای عمومی کشور بازمی‌گردد اگر می‌خواهیم ارتقاء در فرهنگ عمومی کشور ایجاد کنیم باید بدانیم تنها وزارت ارشاد این مهم را برعهده ندارد و مشارکت دیگران هم باید در میان باشد لذا یکی از دلایلی که این نمایشگاه را برگزار می‌کنیم این است که حتی بسیاری از خواص در جریان بسیاری از امور نیستند چه رسد به عموم مردم اما وقتی با آمار و ارقام مثلا تعداد تولید کتاب یا فیلم ارائه شود ابهامات از بین خواهد رفت و رونق و تلاش را نشان می‌دهد که نیاز به اغراق هم نیست.

به گفته وی، نمونه این موضوع سه‌شنبه آخر سال 1391 بود که بسیاری از رسانه‌ها به آن پرداختند. موضوع این خبر روز خونین بغداد بود چرا که طی 10 انفجار حدود 58 نفر کشته و بیش از 200 نفر زخمی شدند ولی از سوی دیگر وزارت ارشاد و هیئتی از  آن در بغداد بود و ما دیدارهایی با وزیر فرهنگ، جوانان، آموزش عالی و ... داشتیم  و بازدیدهایی انجام شد که حداقل 10 برنامه سنگین در روزی که 10 انفجار در بغداد انجام شد صورت گرفت. از این نمونه‌ها فراوان است که مشخصا رسانه‌ها به انفجار پرداختند اما انعکاس بازدیدهای ما اندک بود. در این راستا استان‌ها هم کارهای فراوانی را انجام می‌دهند، پیش از سال جدید در اصفهان و مشخصا در دولت‌آباد چندین پروژه افتتاح شد از جمله دانشگاه علوم قرآنی دولت‌آباد یا مجتمع سینمایی و ... اما این موارد کمتر دیده شد.

وزیر ارشاد ضمن اشاره به اینکه در دوره جدید تعداد سالن‌های سینمایی افزایش داشته، عنوان کرد: در این دوره تعدادی سالن سینمایی به بهره‌برداری رسید که کمتر مورد انعکاس قرار گرفت اما باید در مقابل کمبودها و ضعف‌ها به موارد ایجابی و انجام شده هم پرداخته شود.

وی ابراز داشت: در بسیاری از نقاط دنیا هم اینگونه است و اغلب اخبار جنجالی بیشتر مورد توجه هستند، ده‌ها همایش، برنامه و سخنرانی که خیلی هم مهم باشند اما هیچ نکته منفی نداشته باشند کمتر مورد توجه قرار می‌گیرند.

عالی‌رتبه‌ترین مقام وزارت ارشاد با اشاره به اینکه تمام این کم لطفی‌های رسانه‌ها با برگزاری نمایشگاه دستاوردها منعکس می‌شوند، گفت: این نمایشگاه به پاس زحمت همکاران و هنرمندان برپا می‌شود اگر این کارنامه را ارائه نکنیم یعنی زحمات هنرمندان و ارباب فکر و اندیشه را نادیده گرفته‌ایم لذا ضرورت داشت این کار انجام شود.

وی تأکید کرد: این نمایشگاه فرصت خوبی است تا مسائل و پیشنهادات در معاونت‌های مختلف منتقل شود؛ ما به دنبال تعریف و تمجید نیستیم، عظمت کار به حدی زیادی است که نمی‌توان ابعاد گوناگون آن را مطرح کرد.

وی افزود: جشنواره خلیج فارس برای اولین بار در این دولت انجام شد که امسال سومین دوره آن را شاهد خواهیم بود از دیگر اقداماتی که برای نخستین بار انجام شد مانند تأسیس معاونت امور قرآن و عترت، ارتقاء معاونت سینمایی به سازمان، تشکیل شورای عالی سینما، برپایی جشنواره مد و لباس و در نهایت بنیاد ملی مد و لباس که سابقه‌ای در گذشته نداشته است، فعالیت رسمی بنیاد ادبیات داستانی ، اتحادیه ناشران جهان اسلام، خبرنگاران، روزنامه‌نگاران مسلمان، مؤسسه هنرمندان پیشکسوت  و ... البته در حوزه شعر و ادب هم شاهد برنامه‌های متنوعی بودیم.

حسینی با اشاره به موضوع شعر و ادب متذکر شد: سعی کردیم به مسئله شعر و ادب که از زبان فارسی صیانت می‌کند توجه فراوان داشته باشیم. پرداخت به مشاهیر جدی است چرا که سهل انگاری ما سبب ثبت آنها از سوی دیگر کشورها به نام خود خواهد شد از این رو باید از مفاخر کشور تقدیر کنیم؛ ولی برخی‌ها اهمیت مسئله را درک نمی‌کنند و تنها به اشکال‌گیری می‌پردازند ولی بارها گفته‌ام با این نگاه سختگیرانه شما تنها باید 14 معصوم را تکریم کرد، ممکن است هر فردی ایراداتی داشته باشد ولی ما درصدد بیان نقاط قوت هستیم.

وی ضمن اشاره به اعطای درجه هنری خاطر نشان کرد: در این دوره شاهد اعطای درجات هنری هستیم . حدود 477 مورد درجه هنری طی سال 91 به هنرمندان اعطا شد که  50 مورد آن درجه یک و مابقی درجه 2 به بعد بودند.

وزیر ارشاد پیرامون مجوزهای مؤسسات فرهنگی هنری هم متذکر شد: اعطای مجوز به این مؤسسات هم تقریبا به روز شده است این کار ساده نبود. در دوره ما بیش از 2 هزار و 30 مورد مجوز به نشریات اعطا شد که آماری قابل قبول است.

وی در این راستا به اعطای نشان دولتی به حافظان قرآن هم تصریح کرد: برای اولین بار اساتید و حافظان قرآن نشان دولتی دریافت کردند. طی سال گذشته 14 حافظ از آن جمله بودند؛ تا پیش از این در بحث قرآن جشنواره‌های قرآنی دارای پیشینه چندانی نبودند حتی نظمی هم در برگزاری نداشتند اما این مهم نظم‌دار شد یکی دیگر از اقدامات ما در سازمان اوقاف و امور خیریه بود. امروزه بر اساس سامانه اطلاعاتی تمام موارد این سازمان مرتب و شفاف به مخاطبان ارائه می‌شود چرا که هر چه امور شفاف‌تر باشد سوء استفاده کمتر می‌شود.

این مقام مسئول در وزارت ارشاد به کانون‌های فرهنگی مساجد اشاره و بیان کرد: تا پیش از این 6 هزار کانون فعالیت می‌کردند که این میزان به  15 هزار کانون ارتقاء یافت؛ از جمله کارهای خوب معاونت هنری هفته‌های هنری و برپایی آنها در استانها بود که متوسط ماهیانه یک استان را در تهران داشتیم، همایش هالیوودیسم، فعالیت بنیاد بازی‌های رایانه‌ای، نمایشگاه مرکز رسانه‌های دیجیتال، خانه‌های فرهنگ دیجیتال و ... از اموری بود که در این دوره برای اولین بار شکل گرفت در نتیجه می‌توان اذعان کرد تمام امور مفید دولت‌های گذشته در این دولت استمرار یافت و در کنار آن هم برنامه‌های جدیدی را تعریف کردیم.

وزیر ارشاد با بیان این سخنان که حتی یک روز وقفه‌ای در کارهای فرهنگی در زمان مسئولیتم ایجاد نشد، امور انجام شده را مثبت خواند.

در ادامه این نشست خبری مجید صحاف مدیر کمیته روابط عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مواردی را در راستای نمایشگاه تخصصی دستاوردهای این وزارتخانه بیان کرد.

او گفت: نمایشگاه تخصصی عملکرد و دستاوردهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با عنوان ره‌توشه از 27 تا 4 اردیبهشت هر روز در تالار وحدت برقرار و برنامه‌هایی را برگزار می‌کند.

وی افزود: این نمایشگاه در 1500 مترمربع در22 بخش اصلی تشکیل شده و قرار است در حاشیه آن دو نشریه اختصاصی آماده و به حاضران ارائه شود البته تدابیری اندیشیده شده تا به مخاطبان محصولات فرهنگی از جمله کتاب و سی‌دی عرضه شود.

این نمایشگاه از فردا صبح و عصر در تالار وحدت برقرار است.

انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها