امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 26
۰۵:۱۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115564
تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 32
به گزارش خبرنگار جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سیدمحمد مجابی امروز در مراسم بزرگداشت مقام محیط‌ بان که در محل سازمان حفاظت محیط‌ زیست ...

به گزارش خبرنگار جامعه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، سیدمحمد مجابی امروز در مراسم بزرگداشت مقام محیط‌ بان که در محل سازمان حفاظت محیط‌ زیست برگزار شد، ضمن تبریک هفته دفاع مقدس، اظهار داشت: سازمان محیط زیست جزو سازمان‌های حمایتی بوده و بالاترین تعداد ایثارگران را در خود جای داده است.

معاون توسعه مدیریت و حقوقی مجلس سازمان محیط زیست در ادامه، افزود: هم اکنون بیش از 3000 فرزند شهید، آزاده و رزمنده در این سازمان خدمت می‌کنند.

وی با اشاره به بررسی لوایح و طرح‌های مختلف زیست‌محیطی در مجلس شورای اسلامی، گفت: لایحه هوای پاک و طرح تالاب‌ها هم‌اکنون در حال بررسی است و در آینده نزدیک طرح تالاب‌ها در قالب لایحه به مجلس تقدیم می‌شود.

وی با تأکید بر افزایش حمایت‌ها به منظور ارتقای بودجه‌های تخصیصی به سازمان محیط زیست، گفت: برگزاری اجلاسی برای محیط زیست در مجامع بین‌المللی می‌تواند جای امیدواری داشته باشد، ضمن آنکه مجلس دارای کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی بوده و همچنین فراکسیون محیط زیست نیز در خانه ملت به طور اختصاصی به مباحث زیست محیطی می‌پردازد.

مجابی با بیان اینکه براساس ماده 18 قانون حفاظت و بهره‌برداری سازمان محیط زیست مسئولیت حفاظت مناطق چهارگانه را عهده‌دار است، افزود: براساس آیین‌نامه این قانون، ماده 27 تا 34 یگان حفاظت محیط زیست تشکیل شده است و محیط بانان مسئولیت حفاظت و مشاهده‌گری را برعهده دارند.

معاون توسعه مدیریت و حقوقی مجلس سازمان محیط زیست با بیان اینکه محیط بانان بهترین اکولوژیست‌های محلی هستند، ادامه داد: محیط بانان ضابط دادگستری بوده و باید در جهت حفاظت از عرصه‌های طبیعی تلاش کنند و مورد حمایت واقع شوند.

وی با بیان اینکه هم اکنون 11 درصد اقلیم کشور تحت کنترل و نظارت سازمان محیط زیست بوده است، ادامه داد: بر همین اساس باید گفت 17 میلیون هکتار کشور توسط محیط بانان حفاظت می‌شود.

به گفته مجابی، آثار طبیعی ملی، پناهگاه حیات وحش، پارک ملی و منطقه حفاظت شده در زمره 17 میلیون هکتار قرار می‌گیرد.

وی با انتقاد از پایین بودن تعداد محیط بانان برای حفاظت از عرصه‌های طبیعی، افزود: هم اکنون مسئولیت خطیر حفاظت از منابع طبیعی و حیات وحش برعهده 3 هزار نفر محیط بان است.

وی با بیان اینکه کار محیط بانان عاشقانه و برآمده از دل است، یادآور شد: نشانه عشق آنان وجود 110 شهید، مجروح و جانبازی است که در بدترین شرایط خدمت کرده‌اند.

مجابی با اعلام اینکه 20 تن از محیط بانان به طور مستقیم مورد اصابت گلوله از طرف شکارچیان غیرمجاز قرار گرفته‌اند، اضافه کرد: باید تلاش شود آنچه به عنوان حقوق شایسته محیط بانان است به آنها تقدیم شود، چرا که این افراد پرتلاش از کمترین حقوق کارمندان برخوردار هستند.

معاون توسعه مدیریت و حقوقی مجلس سازمان محیط زیست، ادامه داد: در طی سال گذشته 7 تن از محیط بانان محکوم به قصاص و پرداخت دیه بودند که با تلاش محیط زیست برای 4 مورد از آنان رضایت از شاکیان اخذ شد.

وی ابراز داشت: امروز از خشکی دریاچه ارومیه رنج می‌بریم و باید تلاش کنیم در آینده برای سایر قسمت‌های محیط زیست کشور چنین شرایطی پیش نیاید.

وی به محیط‌بانی که 90 ساچمه توسط شکارچیان غیرمجاز در بدنش جای گرفته بود اشاره کرد و گفت: محیط بانان شهامت دارند و باید حمایت‌های لازم از آنها صورت گیرد.

وی از رئیس مجلس شورای اسلامی خواست تا با افزایش بودجه 94 محیط زیست شرایط را برای محیط بانان آسانتر کند.

مجابی در ادامه خاطرنشان کرد: از مجلس می‌خواهیم به منظور کاهش میزان خسارت غارتگران و شکارچیان و صیادان غیرمجاز و خاتمه یافتن فعالیت این سودجویان، مجازات‌های زیست محیطی تشدید یابد و این امر به تصویب خانه ملت برسد.

انتهای پیام/
 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها