امروز : شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 23
۲۱:۱۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115613
تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 42
«نصیب‌علی امان‌بایف»، کارشناس مسائل سیاسی قزاقستان در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، گفت: کشورهای ...

«نصیب‌علی امان‌بایف»، کارشناس مسائل سیاسی قزاقستان در گفت‌وگو با خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، گفت: کشورهای ساحل دریای خزر در اجلاس اخیر خود، موضوع حصول به نتیجه نهایی را در دستور کار دارند اما با توجه به حساسیت موضوع، قطعا بطور شتاب زده‌ای اقدام نخواهند کرد و نبایستی امیدوار بود این اجلاس به امضا سند تعیین رژیم حقوقی خزر منجر شود.

وی تصریح کرد: بدین صورت، نشست آستاراخان گام مهمی برای تعیین اصول قطعی در تقسیم دریای خزر برخواهد داشت و مقدمه این مهم فراهم خواهد آمد.

این کارشناس اضافه کرد: کشورهای ایران، روسیه، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان در نشست‌های قبلی در سطح روسای جمهوری، بخش عمده مسائل مورد بحث خود را تکمیل کرده و تا نشست آینده بیش از هر زمان دیگر برای نهایی کردن متن این سند آماده خواهند شد.

به اعتقاد این کارشناس، قزاقستان در حالی میزبان نشست آتی سران  5 کشور ساحلی خزر خواهد بود که تلاش مقامات آستانه بر این است، تا آن زمان تدابیری در مورد توافق روی بخش عمده مسائل مورد نظر برنامه‌ریزی کند.

نشست سران کشورهای ساحل خزر امروز، دوشنبه (7 مهر) با حضور روسای جمهور 5 کشور ایران، روسیه، قزاقستان، ترکمنستان و آذربایجان در شهر آستراخان آغاز شد.

این نشست در حالی آغاز به کار کرد که وزیران امور خارجه این 5 کشور، روز گذشته، پیش نویس بیانیه سیاسی سران را که در پایان نشست آستراخان تدوین می‌شود بازنگری و برخی از بندهای آن را تکمیل کردند.

به گفته منابع رسمی، بنابراین بیانیه، کشورهای ساحلی متعهد خواهند شد، از هرگونه حضور نظامی کشورهای ثالث در منطقه پرهیز کنند.

به گفته این منابع، بررسی لایحه نظام ساخت لوله‌های انتقال انرژی در خزر از محورهای مورد بحث در نشست آستراخان است.

همچنین گفته می‌شود، در پایان این نشست یک‌روزه، سران کشورها سه سند همکاری پنج جانبه امضا می‌کنند.

توافقنامه همکاری در جهت هشدار آلاینده‌های زیست محیطی در منطقه دریای خزر، توافقنامه در مورد حفظ استفاده عاقلانه ذخایر بیولوژیک خزر و موافقتنامه همکاری در بخش هواشناسی، از جمله این اسناد عنوان شده است.
انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها