امروز : یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 20
۱۵:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115649
تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 49
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، «عبد العزیز کامل اف» وزیر امور خارجه ازبکستان با «بان کی مون» دبیر کل ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در دوشنبه، «عبد العزیز کامل اف» وزیر امور خارجه ازبکستان با «بان کی مون» دبیر کل سازمان ملل در مورد چگونگی همکاری‌های بین ازبکستان و سازمان ملل دیدار و گفت‌وگو کرد.

بان کی مون در مورد علاقه سازمان ملل به توسعه همکاری در حوزه‌های مختلف و حمایت از کنفرانس کاهش عواقب فاجعه زیست محیطی، که قرار است در ماه اکتبر در ازبکستان برگزار شود، اشاره و حمایت خود را از این اقدام اظهار داشت.

پیش‌بینی بانک توسعه آسیا از رشد تولید ناخالص ملی ازبکستان

بانک توسعه آسیا رشد تولید ناخالص ملی ازبکستان را برای سال 2014 میلادی، 6/7 درصد و سال 2015 میلادی 1/7 درصد پیش بینی کرده است.

بر اساس گزارش بانک توسعه آسیا، این پیشبینی ها در ارتباط با وضعیت نامطلوب اقتصادی در روسیه، چین و کره جنوبی که شرکای اصلی تجاری ازبکستان می باشند، آورده است.

در ماه آوریل سال 2014 میلادی کارشناسان بانک یادشده یشبینی کرده بود که اقتصاد ازبکستان در سال 2014 میلادی 8 درصد رشد خواهد کرد.

براساس این گزارش ، نظارت بر قیمت های مواد غذایی اساسی و محدودیت صادرات در ازبکستان در کنترل افزایش قیمت کالاها بویژه مواد غذایی نسبت به دیگر کشورهای منطقه نمود بهتری داشته است.

ازبکستان در سال 1995 میلادی به عضویت بانک توسعه آسیا درآمد و این نهاد مالی از آن سال تاکنون بیش از یک میلیارد و 200 میلیون دلار اعتبار و حدود 40 میلیون دلار کمک بلاعوض برای اجرای طرح های آموزشی، کشاورزی، تجهیز بخش مخابرات، حمل و نقل و انرژی در اختیار این جمهوری آسیای مرکزی قرار داده است.

سومین حزب سیاسی ترکیه رسما آغاز بکار کرد

فعالیت سومین حزب جدید سیاسی ترکمنستان موسوم به «حزب کشاورزی ترکمنستان» طی جلسه‌ای ویژه با حضور فعالان و اعضای آن در عشق‌آباد پایتخت کشور ترکمستان آغاز شد.

گفتنی است که در سال 2011 پس از گذشت بیش از 20 سال از حاکمیت نظام تک حزبی، دومین حزب سیاسی ترکمنستان موسوم به «حزب صاحبان صنایع و کارآفرینان ترکمنستان» متعلق به اتحادیه کارآفرینان و بخش خصوصی ترکمنستان، آغاز به کار کرد.

ایجاد احزاب سیاسی جدید ترکمنستان در حالی است که مجلس ملی ترکمنستان 2 سال پیش قانون اجازه تأسیس احزاب جدید در این کشور را تصویب کرد.

 ازبکستان و ترکیه روابط خود را گسترش می‌دهند

عبدالعزیز کامل اف و مولود چاووش اوغلو وزرای امور خارجه ازبکستان و ترکیه، چگونگی مناسبات جاری ازبکستان و ترکیه را بررسی و در مورد توسعه بیش از پیش روابط دوجانبه بحث و تبادل نظر کردند.

به گزارش بخش مطبوعاتی وزارت امور خارجه ازبکستان، در این دیدار که در نیویورک صورت گرفت، وزرای امور خارجه 2 کشور همچنین برنامه زمانبندی تماس‌های آتی در سطح مختلف را نیز مورد بررسی قرار دادند.

ازبکستان به طور رسمی تایید کرده است، از نامزد ترکیه در انتخابات به اعضای غیردائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد برای سال های 2015 و 2016 میلادی پشتیبانی کند.

ترکیه استقلال ازبکستان را در تاریخ 16 دسامبر سال 1991 میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ 4 مارس سال 1992 میلادی بین این دو کشور روابط سیاسی برقرار شده است.

سختگیری کشورهای عضو همسود برای مهاجران غیرقانونی

«نیکولای بوردیوژا» دبیر کل سازمان امنیت جمعی سه‌شنبه هفته جاری بمنظور بررسی راهکارهای مقابله با مهاجرت غیرقانونی به تاجیکستان سفر می‌کند.

هدف از این سفر برگزاری شورای هماهنگی مقامات ذی‌صلاح کشورهای عضو سازمان امنیت جمعی در مسئله مبارزه با مهاجرت غیر قانونی در محدوده این کشورها انجام می‌گیرد.

هفتمین نمایشگاه تخصصی بین‌المللی پزشکی در شهر تاشکند آغاز بکار کرد

هفتمین نمایشگاه تخصصی بین المللی پزشکی “UZMEDEXPO-2014” در مرکز نمایشگاهی بین‌المللی "اوزاکسپوسنتر" شهر تاشکند آغاز بکار کرد.

در این نمایشگاه که توسط شرکت بین‌المللی نمایشگاهی "IEG Uzbekistan " برپا شده است، حدود 45 شرکت از کشورهای جهان مانند روسیه، اوکراین، روسیه سفید، هندوستان، کره جنوبی، چک، ترکیه، سوییس، ایتالیا،آلمان و ازبکستان حضور دارند.

این نمایشگاه، شامل غرفه‌های تجهیزات جدید پزشکی، مواد دارویی، تجهیزات اشعه ایکس، تجهیزات دندان پزشکی، دستگاه‌های یک بار مصرف، ذره بین، ترازوهای پزشکی و ...می‌باشد.

مدیر تولید شرکت سهامی «دارو – درمان» در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه گفت: شرکت‌های تولیدی مواد داروی و تجهیزات پزشکی در این نمایشگاه دست آوردهای جدید فن آوری‌های پزشکی و صنایع داروسازی را به نمایش خواهند گذاشت. 

«سیدالله اسداف» افزود: هم اکنون در ازبکستان یک هزار و 36 نوع داروی بومی، 4 هزار و 726 نوع مواد داروی خارجی، 887 عنوان فن آوری‌های پزشکی و 623 قلم تولیدات پزشکی به ثبت رسیده است.

وی با اشاره به اینکه امروز در ازبکستان 46 شرکت داخلی و 279 شرکت خارجی داروسازی فعالیت می‌کنند، گفت: دیدارها، تبادل نظرات و همکاری‌های نزدیک و موثر بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان مواد دارویی برای رشد بیش از پیش زمینه بهداشتی کمک خواهد کرد که این نمایشگاه تخصصی فرصت مناسبی برای چنین همکاری‌هایی است.

هفتمین نمایشگاه تخصصی بین المللی پزشکی UZMEDEXPO-2014 با همکاری وزارت بهداشت ازبکستان، شرکت سهامی دارو- درمان"، اتاق بازرگانی و صنایع ازبکستان و شهرداری تاشکند برگزار می شود و تا ششم مهر ماه سال 1393 شمسی به کار خود ادامه خواهد داد.

رییس  کمیته  دومای  دولتی  روسیه  در امور همگرایی  اوراسیا  گفت: اتحاد اقتصادی اوراسیا  به مهمترین رقیب اقتصادی  اتحادیه  اروپا  تبدیل خواهد  شد.

اوراسیا رقیب اتحادیه اروپا خواهد شد

به نقل از سایت Tazabek، «لیونید اسلوتسکی»  پس از تصویب توافقنامه تشکیل اتحادیه افتصادی اوراسیا در دومای دولتی روسیه گقته است: افزون بر موضوعاتی چون تردد آزادانه نیروی کار، تبادل پول، کالا، خدمات مختلف، سرمایه و منابع مالی میان کشورهای عضو اتحاد اقتصادی اوراسیا، تاسیس پارلمان مشترک و ایجاد فضای آموزشی واحد نیز در دستور کار این اتحادیه قرار دارد.

رئیس کمیته دومای دولتی روسیه در امور همگرایی اوراسیا افزود: از این رو، در صورت آغاز بکار اتحاد اقتصادی اوراسیا، از اول سال 2015 می‌توان بتدریج زمینه فعالیت یک نهاد همگرایی جدید را در منطقه فراهم کرد که بدون تردید به رقیب قدرتمند اتحادیه اروپا تبدیل خواهد شد.

اسلوتسکی معتقد است در صورت پیروی بی چون و چرای اتحادیه اروپا از سیاست‌های آمریکا این موضوع می‌تواند به نقش و جایگاه  این نهاد اروپایی ضرباتی جبران ناپذیر وارد کند.

دومای دولتی روسیه بتازگی سازشنامه تشکیل اتحاد افتصادی اوراسیا را تصویب کرد.

گفته می‌شود، پس از تصویب توافقنامه تشکیل اتحاد افتصادی اوراسیا در پارلمان‌های بلاروس و قزاقستان در هفته نخست ماه اکتبر امسال، موضوع پیوستن ارمنستان و قرقیزستان به این نهاد همگرایی نیز نهم اکتبر در اجلاس مینسک بررسی خواهد  شد.

زائران ترکمنستانی عازم خانه خدا شدند

گروه 188 نفری زائران ترکمنستانی برای انجام مناسک حج، نخستین ساعت بامداد امروز با یک فروند هواپیمای خطوط مسافربری شرکت ملی هواپیمایی این کشور، عازم سرزمین وحی شدند.

مراسم بدرقه از زائران به خانه خدا روز گذشته در فرودگاه بین‏‌المللی عشق‌‏آباد با حضور مقامات رسمی و امور دینی دولت ترکمنستان و نیز نزدیکان و بستگان زائران برگزار شد.

این گزارش حاکی از آن است که  188 نفر از زائران ترکمنستان در تاریخ 27سپتامبر الی 17 اکتبر سال جاری میلادی برای انجام فرایض حج به عربستان سعودی اعزام می‏‌شوند.

گفتنی است که در همین راستا «قربانقلی بردی‏‌محمداف» در هفته جاری طی دستوری، شرکت ملی هواپیمایی این کشور را موظف کرد که یک فروند هواپیمای «بوئینگ757» را برای رفت و برگشت زائران ترکمنستانی به عربستان سعودی اختصاص دهد.

دولت ترکمنستان تمامی هزینه‌های رفت و برگشت، خدمات پزشکی زائران این کشور به خانه خدا را بر عهده گرفته ‏است.

دولت ترکمنستان از سال 2001 هزینه اعزام زائران به مکه را پرداخت کرده و پس از انتخاب قربانقلی بردی‏محمداف به مقام ریاست جمهوری در سال 2007، وی جهت انجام زیارت حج به عربستان سعودی سفر کرد.

شورای امور دینی وابسته به نهاد ریاست جمهوری ترکمنستان و مفتی اعظم، مدیریت کلیه امور دینی در این کشور آسیای مرکزی را بر عهده دارد.

گفتنی است که مسلمانان ترکمنستان که جمیعت آن بیش از 6 میلیون نفر است، با توجه به سهمیه بالا که از سوی عربستان سعودی برای زائران این کشور آسیای مرکزی اختصاص داده شده‌‏است، بخش عمده زائران دیگر ترکمنستانی به صورت خصوصی نیز مشرف به خانه خدا می‏شوند.

بردی‏محمداف رئیس جمهور ترکمنستان به حج اهمیت و احترام خاصی قائل است و این در حالی است که در سال 2007 میلادی پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهور این کشور اولین سفر خارجی خود را از زیارت به خانه خدا آغاز کرد و حج عمره را انجام داد و به همین مناسبت نیز  مسجد جامع بزرگ واقع در مرکز استان ماری در شهر مرو ترکمنستان به مناسبت انجام حج عمره توسط قربانقلی بردی‌‏محمداف رئیس جمهور این کشور، مسجد جامع «قربانقلی حاجی» نامگذاری شده‌‏‏است.
انتهای پیام

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها