امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۲۱:۰۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115670
تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، در ادامه سلسله نشست‌هایی که به مناسبت هفته دفاع مقدس در انتشارات علمی و فرهنگی برگزار می‌شود، نشست تلویزیون و ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات فارس، در ادامه سلسله نشست‌هایی که به مناسبت هفته دفاع مقدس در انتشارات علمی و فرهنگی برگزار می‌شود، نشست تلویزیون و دفاع مقدس با حضور دکتر مهدی منتظر قائم، استاد ارتباطات دانشگاه تهران، برگزار شد.

**نسل من نمی‌تواند جنگ را زیر سوال ببرد

منتظر قائم در این جلسه گفت: نوجوانی و اوایل جوانی من همزمان با وقوع جنگ بوده است، درست آن زمان که جوان در جست‌وجوی آرمان‌ها و الگوهایی است که خود را فدای آنها کند، نسل من درگیر جنگ بوده است.

نسل من حداقل زیر تابوت بیست نفر از همکلاسی ها و اقوام و بچه محل‌های خودش که در جنگ شهید شده بودند رفته است و نمی‌تواند به یکباره همه حوادث و احساسات و همراهی‌هایی را که داشته و نیز کلیت جنگ را زیر سوال ببرد، در عین حال نسل من دردها و رنج‌ها و حرمان‌های جنگ را نیز دیده است.

وی افزود: برای من حرف زدن درباره تلویزیون خیلی راحت و درباره جنگ بسیار سخت است. در واقع جمع بندی آن چه اتفاق افتاده سخت است و این سختی یک رویکرد عاطفی نیست، به خاطر این است که هر چه فاصله زمانی از جنگ و سن ما بیشتر شد، متوجه شدیم که تصویری که از جنگ داشتیم خیلی شکل یافته و مهندسی شده بوده است، در حالی که جنگ واقعیتی بسیار پیچیده تر و وسیع‌تر از چیزی بود که من به عنوان یک جوان با آن مواجه بودم.

این استاد دانشگاه گفت: مثلا آن موقع گفتمان روایت فتح در من درونی سازی شده بود و من مصرف کننده روایت فتح بودم، اما بعد از بیست سال تحصیلات آکادمیک متوجه شدم که آن زمان چه اتفاقی افتاده است، چون آگاهی همیشه دو اثر دارد، یا شیفتگی شما را بیشتر می‌کند، یا شما را به موضعی می‌رساند که متوجه می‌شوید این آگاهی شما نبوده، خود آگاهی دیگری بوده که در وجود شما به عاریت گذاشته شده است.

وی افزود: جنگ همیشه دو چهره دارد؛ یک چهرۀ آن رشادت‌ها و مقاومت‌ها و شهادت و ایستادگی مردم است، اما چهرۀ دیگر جنگ محرومیت‌ها و از دست دادن‌هاست. ما بعد از گذشت سال‌ها از پایان جنگ، هنوز آمار رسمی از تعداد شهدا و جانبازان نداریم و عوارض زیادی را که جنگ در ابعاد اقتصادی و اجتماعی و سیاسی جامعه داشته است، بررسی نکرده ایم.

**رسانه‌ها صرفا اسطوره سازی کرده‌اند

منتظر قائم اظهار داشت: همان طور که گفتم جنگ ابعاد متفاوت و گسترده ای داشت و متاسفانه رسانه های جمعی در آن زمان به مردم کمک نمی‌کردند تا واقعیات جنگ را ببینند. رسانه‌های ما به ویژه تلویزیون به سمتی رفته‌اند که هنوز پس از گذشت 26 سال از جنگ، همه ابعاد و زوایای این اتفاق بزرگ برای ما مکشوف نشده است.

وی افزود: جنگ ما صحنه شهادت طلبی و ایثار بوده و یک نوجوان چهارده ساله در مقابل بیست عراقی ایستاده و شکستشان داده است، ملت ما هزینه های این جنگ را پرداخت و هنوز هم می‌پردازد و این‌ها همه فوق العاده است. اما این همه جنگ نبوده است. ما اگر پدیده ای به نام جنگ را با آن ابعاد پیچیده و عظیم اش به اسطوره تقلیل دهیم، آن را از حیطه انسانی خارج کرده‌ایم.

منتظر قائم در توضیح نظراتش ادامه داد: ما جنگ را برده‌ایم به سمت چیزی که از جهان واقعیت خارج و تبدیل به اسطوره شده است، اسطوره ای که شما باید یا همه‌اش را بپذیری یا همه‌اش را رد کنی و راه سومی وجود ندارد.

این استاد دانشگاه گفت: ما در یک طرف رادیوها و رسانه های بیگانه را داریم که کارشان فقط تخریب افکار عمومی است. دقت کنید که سیاست رسمی که غرب اعلام کرده، این است که این جنگ نباید برنده داشته باشد، یعنی از سال 62 تا 67 و پنج سال آخر جنگ، سیاست رسمی غرب این بود که یک سلسله عملیات روانی را دنبال کنند که هرچه درباره جنگ گفته می‌شد منفی باشد. رسانه های غربی در زمان جنگ هیچ گاه پیروزی‌های ما را پوشش نمی‌دادند و فقط از نکات منفی صحبت می‌کردند.

وی افزود: البته واقعیت این است که این جنگ عوارض منفی هم داشته است، اما شما وقتی می‌خواهی در باره عوارض منفی جنگ فکر کنید، احساس وطن فروشی می‌کنید و این جمله به ذهنتان می‌آید که این شک و تردید از کدام رادیو، کدام تلویزیون یا کدام مقاله در ذهن من نفوذ کرده است؟

**تصور توده مردم از جنگ با تلویزیون شکل گرفت/ از سال 62 دچار کلیشه شدیم

شهروند عادی موقعی که در این دوگانگی گرفتار می‌شود، عقل تحلیل گر را پس می‌زند و خودش یک انسان سیاه و سفید می‌شود. رسانه خارجی در مورد سلامت فضای معرفتی جامعه ما تعهدی ندارد، این ماییم که نتوانسته ایم در این فضا درست عمل کنیم.

منتظر قائم در باره عملکرد رادیو و تلویزیون از بازتاب وقایع جنگ گفت : رادیو رسانه خبر سریع و همراه جنگ بود، اما تلویزیون رسانه سمعی و بصری بود که با اخبار شبانه و مستندهایش از جنگ، بیشتر با توده‌ها سرو کار داشت، بنابر این آن تصور از جنگ که در ذهن جامعه ما نهادینه می‌شد، بیشتر توسط برنامه های تلویزیون به وجود می‌آمد.

وی افزود: در سال‌های 60 و 61 تلویزیون برای بازتاب اتفاقات جنگ خیلی موفق عمل کرد، اما از 62 و 63 به بعد کلیشه سازی در برنامه‌ها و اخبار جنگی تلویزیون سلطه پیدا کرد.

خبرها همه کلیشه ای بود و خلاقیتی نداشت. جنگ بیش از توان خبر رسانی پرسنل صدا و سیما طول کشید و آنها به تکرار و عدم خلاقیت رسیدند چون تخصص نداشتند. دانش ارتباطی و جریان عقلانیت که که باید تزریق شود تا قالب‌های تولید رسانه ای به روز شود، وجود نداشت یا عقب‌تر از زمان خودش بود و این باعث شد که اخبار و برنامه های تلویزیون به روزمرگی و کلیشه ای شدن دچار شود و باید توجه کرد که کلیشه سازی در خبر مردم را به سمت بی تفاوتی هدایت می‌کند.

منتظر قائم گفت: در این جا یادی می‌کنم از چهل شاهد، و این تعبیری است که برای نسل جنگ بسیار محترم بود، چهل شاهد حدود چهل نفر جوان بودند که با دوربین‌های 8 میلی متری، مستندهای جنگی سال 59 و 60 را ساختند و تاریخ آن زمان جنگ را خیلی خوب ثبت کردند و در این هفته مقدس و محترم وظیفه ماست که یادی از آنها بکنیم.

این استاد دانشگاه در پایان سخنانش بر این مساله تاکید کرد که واقعیت جنگ ابعاد حماسی، عقلانی، عاطفی، ملی، فردی و جناحی داشته است و همه این ابعاد باید بتوانند روی صحنه بازنمایی، نقش خود را داشته باشند.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار