امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
۰۹:۵۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115680
تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 48
به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; فهم عمومی قرآن کریم یکی از مطالبات مقام معظم رهبری است که در سال‌های اخیر از ...

به گزارش خبرنگار فعالیت‌های قرآنی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; فهم عمومی قرآن کریم یکی از مطالبات مقام معظم رهبری است که در سال‌های اخیر از جامعه قرآنی طلب کرده‌اند.

برای آشنایی با راه‌های بالا بردن فهم عمومی قرآن گفت‌وگو‌هایی را با برخی از نخبگان قرآنی انجام داده‌ایم که در این گزارش گفت‌وگوی فارس با «احمد لیایی» قاری و مدرس قرآن کریم از نظرتان می‌گذرد.

بیان آیات به صورت کاربردی فهم عمومی قرآن را بالا می‌برد

لیایی در گفت‌وگو با فارس کاربردی کردن آیات قرآن را راه اصلی فهم کلام وحی دانست و گفت: به یاد دارم چند سال پیش «محمد‌حسین طباطبایی» حافظ نابغه قرآن در محافل و مراسمات مختلف هر سؤالی را با آیات قرآن جواب می‌داد و درباره هر موضوعی یک استدلال قرآنی می‌آورد. این از اعجاز کلام وحی است یعنی موضوعی در عالم وجود ندارد که قرآن درباره آن نکته‌ای نداشته باشد. پس اگر می‌خواهیم فهم عمومی قرآن در جامعه بالا برود باید آیات قرآن را به صورت کاربردی برای مردم بیان کنیم.

دستگاه‌ها و فعالان قرآنی نکات کاربردی قرآن را استخراج کنند

وی فعالان، دستگاه‌ها و اساتید قرآن کریم را مسئول استخراج مفاهیم و علوم قرآنی برای مردم دانست و گفت: باید دستگاه‌ها و نخبگان قرآنی علوم و نکات کلیدی قرآن را با دقت و ظرافت استخراج و این موارد را در اختیار مردم قرار دهند.

رسانه‌ها مهم‌ترین وسیله برای انتقال مفاهیم قرآنی به مردم

لیایی رسانه‌ها را مهم‌ترین وسیله برای انتقال مفاهیم و نکات کاربردی قرآن به مردم دانست و گفت: همانطور که گفتم باید نخبگان و دستگاه‌های قرآنی نکات کاربردی قرآن کریم را استخراج و پس از آن رسانه‌ها اعجاز و نکات قرآن را به مردم انتقال دهند، البته در این زمینه نخبگان و مبلغان هم باید کار خود را انجام دهند و با همکاری رسانه‌ها فهم عمومی قرآن کریم را در جامعه بالا ببرند.

استفاده از مضامین هنری برای بالا بردن فهم قرآن

این قاری قرآن کریم استفاده از مضامین هنری قرآن را یکی دیگر از راه‌های عمومی کردن فهم قرآن دانست و گفت: باید جذابیت‌های قرآن به خوبی برای مردم تبیین شود تا علاقه‌ بیشتری برای یاد‌گیری داشته باشند، مثلاً می‌توان با تهیه قطعات کوتاه تلاوت از آیات کاربردی قرآن کریم، نکات کلیدی را به شکلی زیبا در اختیار آنان قرار داد.

انتهای پیام/م.خ

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها