امروز : سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۱۷:۲۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115693
تاریخ انتشار: ۸ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 29
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم رونمایی از سه عنوان کتاب انتشارات روایت فتح، دقایقی پیش با حضور سردار امین

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، مراسم رونمایی از سه عنوان کتاب انتشارات روایت فتح، دقایقی پیش با حضور سردار امین شریعتی، سردار صالحی‌نیا، سردار حیدرخانی، سردار افسربیگی، سردار پورشمشیر و همسر و خواهر شهید علی تجلایی در غرفه کارنامه نشر نمایشگاه ملی کتاب دفاع مقدس برگزار شد.

در ابتدای این مراسم سردار حیدرخانی یکی از همرزمان شهید تجلایی درباره این شهید بیان داشت:‌هفته دفاع مقدس یک تلخی و شیرینی برای من دارد یعنی چیزهایی که در دفاع مقدس دیده‌ام در این هفته بیاد می‌آورم اما معتقدم از آن شرایط پاک عقب افتاده‌ایم چرا که همه چیز پاک و خالص بود و بین حرف و عملشان فرقی نبود.

وی اضافه کرد: خوشحال بودن و کار کردن برای دیگران و رضایت از کار کردن از همدیگر یکی از خصوصیاتی بود که رزمندگان 8 سال دفاع مقدس به آن توجه داشتند، همچنین شهید علی تجلایی یکی از قدیمی‌ترین دوستانم بود آن هم در سخت‌ترین روزها و ساعت‌ها که در سوسنگرد با هم بودیم.

سردار حیدرخانی ادامه داد: روزهای نخستین جنگ فرمانده گردان سپاه تهران بودم که زندان اوین، فرودگاه مهرآباد و لانه جاسوسی توسط سه گروهان را مدیریت می‌کردم،‌در آن زمان مسئول عملیات سپاه سوسنگرد شدم به گونه‌ای که فرمانده محوری بود.

وی افزود: تقریبا اوایل آبان ماه سال 59 در اهواز حدود 70 نفر نیرو از استان آذربایجان به این استان اعزام شدند که فرمانده آنها شهید دادمان و تجلایی بود. به گونه‌ای که آنها نیروها را به سوسنگرد آورده و پس از معرفی به آذربایجان برگشتند، بنده از همان اوایل با شهید تجلایی آشنا شدم.

این رزمنده 8 سال دفاع مقدس با بیان اینکه بیشترین پاتک‌های عراق در جبهه‌های دهلاویه بود، ادامه داد: چند روزی که با علی تجلایی آشنا شدم از او خواهش کردم که کمک ما باشد اما او شب‌ها را به دهلاویه می‌رفت و پیش رزمندگان می‌خوابید و به سوسنگرد می‌آمد.

وی با اشاره به برخی از خاطراتی که با شهید تجلایی در سوسنگرد داشت، اضافه کرد: من در طول جنگ و بعد از 8 سال دفاع مقدس هیچ مطلبی درباره سوسنگرد و شهید تجلایی بیان نکردم اما اکنون دو سال است که صحبت می‌کنم یعنی متاسفانه دیدم که عده‌ای حق مطلب را درباره سوسنگرد بیان نمی‌کنند و یا کسانی که در این عرصه حضور نداشته‌اند درباره این مهم صحبت می‌کنند، به همین منظور احساس تکلیف کرده و به بیان مطالبی پرداخته‌ام.

سردارحیدرخانی ادامه داد: ستون مقاومت سوسنگرد علی تجلایی بود، من به پشتوانه و قدرت این شهید سخن می‌گویم. در آن زمان بنده مسئول و او از من اطاعت می‌کرد اما قدرت، شجاعت و صلابت و روحیه خالصی داشت که باعث دلگرمی همه از جمله بنده می‌شد، همچنین شهید تجلایی مانع سقوط سوسنگرد شد.

* عبدالعلی‌زاده: قشنگترین تاوان عشق را پرداخت کردم

در ادامه این مراسم، نسیده عبدالعلی‌زاده همسر شهید علی تجلایی بیان داشت: در این 31 سال یک بار گله نکردم و دلتنگ شهادت علی نشدم بلکه تنها دلتنگ خودش بودم به گونه‌ای که ما همسران شهدا عادت کرده‌ایم که دیده نشویم و وظیفه ما صبر کردن است. همانطور که شهید تجلایی از من می‌خواست که صبر داشته باشم.

وی اضافه کرد: ما به صبر کردن عادت کرده‌ایم و وظیفه‌مان را انجام می‌دهیم و از مردم نیز طلبکار نیستیم.

عبدالعلی‌زاده ادامه داد: ما با انتخاب علی خواسته‌ایم که چراغ خانه‌مان خاموش باشد اما از خانه‌هایی که چراغشان روشن است تقاضا داریم که ما را فراموش نکنند و به یاد شهدا و علی‌ها باشند، آقای علی تجلایی از اول از بچه‌های مطرح سپاه بود.

وی با اشاره به این مطلب که تاکنون از نام شهید هیچ استفاده‌ای برای خود، فرزندانش و خانواده‌اش نکرده است، بیان کرد: یک روز دخترم گریه‌کنان به منزل آمد و گفت: مادر، بابا را شناختند من به او گفتم که مگر قرار است شما را نشناسند، در هرحال شما تجلایی هستید و به مرور زمان شما را خواهند شناخت. اما باید بگویم تاکنون از اسم علی استفاده نکردم، اما به وجود ایشان می‌بالم.

همسر شهید علی تجلایی گفت: کمر یک مرد در مشکلات کنونی خم می‌شود اما هیچگاه نخواستم از اسم شهید سوءاستفاده کنم یا گله‌ای داشته باشم. وقتی به این فکر می‌کنم که علی را انتخاب کردم به او می‌بالم و اگر دوباره صبحی بلند شوم و ببینم به زمان گذشته برگشته‌ام و از شهادت او نیز مطلع باشم باز هم همسرش خواهم شد.

وی اضافه کرد: قشنگترین تاوان عشق را پرداخت کردم، شاید روزهای کمی را با او زندگی کردم اما باز اگر سال 59 یا 60 برگردم دوباره علی تجلایی را انتخاب می‌کنم.

عبدالعلی‌زاده درباره کتاب نیمه پنهان ماه 22، عنوان کرد: نمی‌خواهم بگویم که خوشحالم اسم بنده در این کتاب مطرح شده است، اما معتقدم باید به شهدا بیشتر بپردازیم و علاقمند هستم به شهید علی تجلایی بیشتر پرداخته شود. چون هیچگاه نمی‌خواهم به خودمان ببالیم چون نمره خود را زیر 10 می‌دانم، حتی زمانی که دفتر خاطراتش را خواندیم سعی کردیم تا اعمالی که او در روز انجام می‌دهد را انجام دهیم اما با فرزندان تنها توانستیم نصف روز خودمان را شبیه او کنیم؛ آنها تافته جدا بافته نیستند، بلکه تقوای شهدا بسیار بود.

این همسر شهید با اشاره به سردار امین شریعتی گفت: برادر امین اولین بار فرمانده لشکر عاشورا شده‌اند و به همین منظور به منزل ما آمدند و با صدای بلند گریه کردند و گفتند که اگر امروز شهید تجلایی بود قطعا او به جای من فرمانده می‌شد.

وی اضافه کرد: یک دفترچه قطوری شهید تجلایی داشتند که فرمانده لشکر عاشورا یعنی سردار امین شریعتی درخواستند که آن دفترچه را در اختیارشان بگذارم، بخاطر شناختی که از این سردار نداشتم ترسیده و دفترچه را به او ندادم. فردای آن روز همسایه‌ای که بسیار خانم جوان و با ایمانی بود اما اصلا سواد نداشت، به منزلمان آمد و گفت: شهید تجلایی را در خواب دیدم که در یک خیابان زانو بدست ایستاده بود و به من می‌گفت آن چیزی که برادر امین می‌خواهد را بهش بدهید. می‌‌خواهم با بازگو کردن این خاطره این را بگویم که شهدا بسیار مهربان بوده و حضور دارند.

عبدالعلی‌زاده عنوان کرد: از خداوند خجالت می‌کشم اما خوشحالم که پیکر شهید علی تجلایی بدستم نرسید چرا که این شهید بسیار علاقمند بود تا جنازه‌اش به دستم نرسد، امیدوارم در این کتاب به علی تجلایی بیشتر توجه شود، نه به بنده حقیر.

* سردار شریعتی: بحث سوسنگرد به دلیل حجب و حیا زیاد بیان نشد

در ادامه این مراسم سردار امین شریعتی یکی از همرزمان شهید تجلایی به بازگو کردن خاطراتی از این شهید پرداخت و گفت: درباره شهید تجلایی هرچه بگوییم صحبت‌هایمان هنوز کامل نیست.

وی اضافه کرد: حیای آذری‌ها باعث شده است که خیلی از مطالب در درون سینه‌ها بماند و بیان نشود، یعنی بحث سوسنگرد متاسفانه به دلیل حجب و حیا، رزمندگان آن دوران که اکثرا آذری بودند، بیان نشده است.

سردار شریعتی ادامه داد: 70 نفر از بچه‌های آذری که فرمانده‌شان شهی علی تجلایی بود در سوسنگرد و دهلاویه مقاومت کردند، به گونه‌ای که آنها هسته‌ مقاومتی برای جلوگیری از اشغال سوسنگرد شدند.

وی با اشاره به این مطلب که شهید مدنی در آزادسازی سوسنگرد نقش بسزایی نیز ایفا کردند، بیان کرد: امام(ره)‌ در آن دوران وارد عمل شدند و درباره سوسنگرد هشدار دادند، در آن زمان شهید علی تجلایی با شهید مدنی صحبت کرد و امام(ره) نیز با مقام معظم رهبری صحبت می‌کنند که ایشان به سوسنگرد بروند.

این سردار جنگ تحمیلی با بیان اینکه مسائل جنگ باید برای مخاطبان روشن شود، گفت: رک‌گویی در بین فرماندهان جنگ یکی از ویژگی‌های بارز فرماندهان آن زمان بود به گونه‌ای که 70 درصد فرماندهان بزرگ سپاه را شهید حسن باقری تربیت کرد و در این رابطه نبوغ داشت.

انتهای پیام/و

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها