امروز : یکشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 29
۰۴:۵۷
کمک مالی
جنبش
کد خبر: 1157
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۲۸
تعداد بازدید: 276
خبرگزاری فارس-روح‌الله فرقانی: وزارت فرهنگ فرانسه مدتی است،برخی جوایز مهم موسیقی خود را به هنرمندان ایرانی اختصاص می‌دهد. جایزه موسیقی سال «رادیو ...

خبرگزاری فارس-روح‌الله فرقانی: وزارت فرهنگ فرانسه مدتی است،برخی جوایز مهم موسیقی خود را به هنرمندان ایرانی اختصاص می‌دهد.

جایزه موسیقی سال «رادیو فرانسه» به «محمد معتمدی» خواننده، جایزه بهترین موسیقی سال وزارت فرهنگ فرانسه به آلبوم‌های «شوریده» و «خورشید آرزو» حمید متبسم و سعید فرج‌پوری، اهدای بالاترین نشان فرهنگی فرانسه (مدال شوالیه ادب و هنر) به شهرام ناظری، و تقدیر برخی از مطبوعات آلمانی و آمریکایی در اهدای جایزه نخستین سال «زنان موسیقی» به «شیدا قرچه داغی» آهنگ‌ساز  (کانادا) و آلبوم «سیمرغ» همایون شجریان از موضوع‌هایی است که اروپایی‌ها پرداختن به آن را در جهت اعتلای فرهنگ و هنر ایران می‌دانند.

غربی‌ها که دریافته‌اند اهدای جوایز هنری به چهر‌های فرهنگی ایرانی برای آن‌ها با هزینه‌کم و با تاثیرات گسترده‌تر همراه می‌شود، مدتی است تلاش‌های خود را در شناسایی و تجلیل از هنرمندان بیشتر کرده‌اند تا بهتر و ساده‌تر بتوانند «پیام‌های معنادار» خودشان را به جامعه ایران منتقل کنند.

حال این هوشیاری و تامل مدیران فرهنگی را بر می‌تابد تا با همراه نشدن و برداشتن گام‌های تاثیرگذار در عرصه هنر اینگونه فرصت‌ها را به جامعه غربی ندهند.از سوی دیگر چگونگی عملکرد ادارات و سازمان‌هایی چون وزارت امور خارجه،وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر ادارات مربوطه در چنین مواردی جای تامل و سوال زیادی دارد.

برگزاری مراسم‌ و جشنواره‌های متنوع هنری و تقدیر از جامعه هنری و حضور آسان آن‌ها و اجرا در این برنامه‌ها، می‌تواند گامی دیگر در پاسخ ندادن هنرمندان ایرانی به جوایز غربی باشد.

اگرچه این قبیل هنرمندان را نمی‌توان در چنین مواردی مقصر دانست اما هنرمندان کشورمان با بررسی و آگاهی بیشتر از اهداف این جوایز و جشنواره‌های خارجی اینگونه مدال‌های رنگی و معنادار را به راحتی بر سینه نیاویزند.

نباید فراموش کرد اهدای اینگونه جوایز از سوی غربی‌ها می‌تواند مصداق روشنی از «ناتو فرهنگی» و همراه شدن جامعه ایرانی در نزدیک شدن به افکار فرهنگی و سیاسی آن‌ها در درازمدت باشد.

انتهای پیام/ ا 
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها