امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 23
۰۰:۳۶
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115710
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 69
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «امیرمسعود شهرام‌نیا» مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی طی یک نشست خبری به تشریح

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «امیرمسعود شهرام‌نیا» مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی طی یک نشست خبری به تشریح جزئیات حضور ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت پرداخت.

* 18 برنامه جنبی در غرفه ایران برگزار می‌شود / برنامه‌ریزی برای قرارداد ناشران در آلمان

شهرام‌نیا در این نشست عنوان داشت: 18 برنامه جنبی در غرفه ایران برگزار می‌شود و همچنین تصمیم داریم از 5 کتاب جدید رونمایی کنیم.

وی ادامه داد: کل مذاکرات و قراردادهای صورت گرفته با ناشران خارجی بیش از 110 قرار است و در این میان اتحادیه ناشران تهران 32 قرارداد، انجمن فرهنگی ناشران کودک30  قرارداد،‌آژانس ادبی غزال 48  قرارداد و دیگر ناشران 30 قرارداد بوده است.

شهرام‌نیا تاکید کرد تعداد کل عناوین ارائه شده از سوی ایران حدود 1297 عنوان است.
این مقام مسئول ضمن اشاره به نام برخی از نویسندگان حاضر در این نمایشگاه عنوان کرد: هوشنگ مرادی کرمانی، مجید قیصری، محبوبه نجف‌خانی، معصومه رامهرمزی، سیدمهدی شجاعی، کتایون ریاحی، سارا سالار میهمانان ویژه غرفه ایران هستند.

* نشست تخصصی «فرصت‌های اقتصادی نشر در ایران» و نشست «بررسی استعدادها و توانایی‌های ادبیات کودک و نوجوان فارسی برای جهانی شدن»

مدیر عامل موسسه نمایشگاه‌ها به برنامه‌ها اشاره و ابراز داشت: از دیگر برنامه‌های غرفه ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت نشست‌های کاری ناشران و آژانس‌های ادبی است، از جمله برنامه‌های مهم نشست تخصصی «فرصت‌های اقتصادی نشر در ایران» و نشست «بررسی استعدادها و توانایی‌های ادبیات کودک و نوجوان فارسی برای جهانی شدن» است ضمن اینکه در روز چهارم برپایی این نمایشگاه، بحث آیین‌نامه گرنت (ترجمه آثار سایر کشورها به زبان فارسی) مطرح خواهد شد تا بتوانیم در این زمینه به نتایج مثبتی دست یابیم.

* بخش‌های متنوع فضای 240 متری غرفه ایران

این مقام مسئول به جنبه تخصصی نمایشگاه کتاب فرانکفورت، گفت: با اینکه این نمایشگاه جنبه تخصصی دارد اما مسئولان آن، درب این نمایشگاه را در دو روز پایانی برپایی به روی عمومی می‌گشایند، همچنین چینش ناشران در این نمایشگاه به صورت الفبایی است اما در سالن کودک چینش آنها، موضوعی خواهد بود.
شهرام‌نیا به غرفه ایران اشاره و اضافه کرد: فضای 240 متری غرفه ایران به سه بخش تقسیم شد؛ در بخش نخست، به ناشران، تشکل‌های نشر و آژانس‌های ادبی اختصاص دارد که به صورت مستقیم در این نمایشگاه به عرضه کتاب‌هایشان می‌پردازند؛ بخش دوم، به کتاب‌هایی اختصاص دارد که ناشران آنها در نمایشگاه کتاب فرانکفورت حضور مستقیم ندارند. در بخش سوم نیز به ارائه برنامه‌های جنبی و فعالیت‌های اطلاع‌رسانی خواهیم پرداخت. همچنین در این بخش، نمایشگاه کتاب تهران، صنعت نشر ایران و برخی چاپخانه‌های بزرگ ایران را معرفی خواهیم کرد.
مدیر عامل موسسه نمایشگاه‌ها با تاکید بر اینکه تدبیری اندیشیده شده تا طراحی دکور غرفه ایران به خوبی صورت گیرد، عنوان کرد: کاتالوگ‌های متعددی اعم از کاتالوگ معرفی کتاب‌های فاخر کودک و نوجوان ایران، کاتالوگ معرفی کتاب‌های فاخر حوزه دفاع مقدس و بروشور معرفی نمایشگاه کتاب تهران عرضه خواهند شد.

* دیدار با رئیس نمایشگاه کتاب فرانکفورت

شهرام نیا به دیدار با یورگن بوس رئیس نمایشگاه کتاب فرانکفورت اشاره کرد و پیرامون موضوع مورد بحث و سوال یکی از خبرنگاران در زمینه اینکه «یورگن بوس رئیس نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت روز گذشته در گفتگو با یکی از رسانه های ایرانی از ملاقات با مقام های فرهنگی ایران طی روزهای برگزاری نمایشگاه امسال کتاب فرانکفورت خبر داده و گفته بود: ما از اینکه ایران بخواهد مهمان ویژه نمایشگاه ما باشد، بسیار استقبال می کنیم زیرا این کشور از نظر فرهنگی و تاریخی، بسیار غنی است ولی متاسفانه موفقیت های فرهنگی این کشور به خاطر تحریم های سیاسی و اقتصادی، نادیده گرفته می شود» موضوع بحث و دیدار شما در چه زمینه‌ای است، توضیح داد: مهمترین هدف ما از مذاکره با آقای بوس که در درخواست ملاقاتم اعلام شده است، موضوع حضور ایران به عنوان مهمان ویژه در نمایشگاه کتاب فرانکفورت است. هر ساله در نمایشگاه کتاب فرانکفورت یک کشور به عنوان مهمان ویژه دوره بعد معرفی خواهد شد که البته حضور این کشور در این نمایشگاه به عنوان مهمان ویژه مستلزم تامین هزینه های بسیار سنگینی است اما تجربه سال های گذشته نشان داده که هر کشوری که به عنوان مهمان ویژه در این نمایشگاه حضور یافته است این حضور مستقل به فرصتی بزرگ برای رشد سند نشر آن کشور تبدیل شده است.
مدیر عامل موسسه نمایشگاه فرهنگی ایران در ادامه افزود: مهمترین خواسته ما از رئیس نمایشگاه فرانکفورت معرفی ایران به عنوان مهمان ویژه در یکی از دوره های نمایشگاه کتاب فرانکفورت بعد از سال 2018 میلادی است.

* مصلی تنها گزینه برای برگزاری نمایشگاه کتاب تهران است

این مقام مسئول در پاسخ به سوالی درباره مکان نمایشگاه کتاب و توزیع بروشور معرفی این نمایشگاه در فرانکفورت گفت: ی در پاسخ به سئوالی درباره آخرین تصمیم صورت گرفته برای تعیین مکان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران ضمن تشریح وضعیت سه گزینه روی میز شهر آفتاب، محل دائمی نمایشگاههای تهران و مصلی بزرگ امام خمینی، گفت: اولویت ما که انتقال نمایشگاه به محل دائمی بود، با چند مانع و چالش جدی مواجه شد  و مجموعه این بررسی های کارشناسانه ما را به این جمع بندی رساند که بجز مشکلات مربوط به ترافیک که به جهت اینکه هنوز خطوط مترو در مسیر بزرگراه چمران توسعه کافی پیدا نکرده، مشکل تقارن زمانی با نمایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی در این محل وجود داشت.
به گفته این مقام مسئول، چند سالی که نمایشگاه بین المللی نفت که همانند نمایشگاه کتاب تهران، یک رویداد و بین المللی است، به اردیبهشت ماه موکول شده و هر سال هم در روز 16 اردیبهشت آغاز بکار می کند. از آنجا که اگر قرار بر برگزاری هر دو این نمایشگاهها در محل دائمی باشد، می بایست بین آنها دست کم 10 روز فاصله زمانی باشد ما به ناچار می بایست در روزهای پایانی فروردین، نمایشگاه کتاب تهران را برگزار می کردیم  و این مسئله عملا و از جهات متعدد غیر ممکن بود.

* گزارش‌های مکان یابی تقدیم معاون فرهنگی شد

شهرام نیا ادامه داد: جمع بندی گزارش کارشناسی در خصوص مکان نمایشگاه کتاب تهران آماده و تقدیم آقای صالحی رئیس نمایشگاه کتاب تهران شده است و ما هم از ایشان خواهش کردیم که این موضوع را برای تصمیم گیری نهایی به مسئولان مربوطه از جمله شخص وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه کنند.
قائم مقام نمایشگاه کتاب تهران گفت: فکر می کنم طی روزهای آینده مکان نمایشگاه کتاب تهران به صورت رسمی اعلام و به واحدهای اجرایی ابلاغ شود.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها