امروز : چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 12
۰۱:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115730
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 63
یک مقام و مسئول سابق بانک مرکزی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با اشاره به ارائه طرح پرونده رانت 7 هزار میلیارد ...

یک مقام و مسئول سابق بانک مرکزی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، با اشاره به ارائه طرح پرونده رانت 7 هزار میلیارد تومانی فروش ارز به سه صرافی توسط بانک مرکزی، اظهارداشت: این موضوع مربوط به سه سال پیش است و حتی گروه‌های مختلفی از جمله سازمان بازرسی این مساله را بررسی کردند.

وی با بیان اینکه در آن زمان این موضوع پیگیری و نتیجه مشخص شد، افزود: سازمان‌های نظارتی در قالب یک کمیته 6 نفره مستندات را بررسی و اعلام کردند اقدام بانک مرکزی درست بوده است.

وی اظهارداشت: به نظر می‌رسد برخی‌، چیزی پیدا نکرده‌اند و با توسل به این مسائل به دنبال پیگیری اهداف خود هستند.

این مقام مسئول سابق بانک مرکزی با بیان اینکه ما باید در شرایط بحران ارز، بازار را مدیریت می‌کردیم، گفت: هم‌اکنون ارز در مرکز مبادلات ارزی 2650 تومان و بازار آزاد 3250 تومان به فروش می‌رسد، آیا باید با استناد به این مابه‌التفاوت بگوییم بانک مرکزی به عده‌ای رانت داده است؟

وی تصریح کرد: در آن زمان که کشور با محدودیت شدید منابع ارزی روبرو شد، مجبور بود برای مدیریت بازار ارز، بخشی از منابع ارزی را به بازار عرضه کند. در سال 90 مرکز مبادلات ارزی راه اندازی نشده بود و به همین دلیل بانک مرکزی باید به روش دیگری ارز را به بازار تزریق می‌کرد تا قیمت‌ها بیش از این رشد نکند.

وی افزود: معلوم نیست چرا بعد از سه سال موضوع مجددا مطرح شده در حالی که حوزه‌های نظارتی کشور مساله را به طور کامل بررسی و از عدم تخلف در این زمینه اطمینان پیدا کردند.

این مقام مسئول سابق بانک مرکزی با تاکید بر اینکه هیچ تخلفی توسط بانک مرکزی در آن سال رخ نداده است، گفت: بانک مرکزی به طور مستقیم به کسی ارز نمی‌فروشد بلکه ارز از طریق بانک‌ها به دست متقاضیان می‌رسد و در آن زمان چون بانک مرکزی و بسیاری از بانک‌ها تحریم بودند، از طریق صرافی‌های بانک‌ها گشایش‌ اعتبار انجام شد.

این مقام مسئول سابق بانک مرکزی ادامه داد: ماجرای برداشت 3 هزار میلیارد تومان از حساب بانک‌‌ها در واقع همین بود؛ بانک‌ها ارز دریافتی از بانک مرکزی را به وسیله صرافی‌های خود فروخته بودند و سودی در این بین حاصل شده بود که بانک مرکزی معادل آن را از حساب بانک‌ها برداشت کرد؛ اما در آن زمان همه می‌گفتند بانک مرکزی این پول را باید به حساب بانک‌ها برگرداند.
انتهای پیام/م

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار