امروز : شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶ - 2017 October 21
۲۲:۳۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115761
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت و آموزش پزشکی در جلسه امروز سخنگوی دولت در پاسخ به ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت و آموزش پزشکی در جلسه امروز سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص اینکه آیا نحوه پرداخت به گروه‌های مختلف پزشکی به صورت جدی مورد توجه وزارت بهداشت قرار گرفته است یا نه گفت: از بدو شروع کار این مسئله مورد توجه ما قرار داشته است. اگرچه که پزشکان عهده دار حوزه سلامت بودند و هستند و امیدواریم جایشان را به غیر پزشک واگذار کنند به تمام گروه‌ها فکر شده است.
 
وی افزود: در مورد پیرا‌پزشکان، پرستاران، بهیاران و گروه‌های آزمایشگاهی تغییراتی صورت گرفته است و همزمان با تولد حضرت امام رضا (ع) مبلغ 70 میلیارد تومان به گروه‌های مختلف پرداخت شد.
 
وزیر بهداشت گفت: اما با این حال کارگروهی مشخص شده است تا 20 روز آینده و همزمان با ابلاغ کتاب تعرفه‌ها تجدید‌نظری شود و ضرایبی که باعث بازتوزیع ارقام مالی در قانون طرح تحول می‌شود با توجه به بار کاری ایجاد شده برای آنان باعث رضایت نسبی آنها شویم.
 
قاضی‌زاده هاشمی در پاسخ به سوالی درباره گران شدن دارو در نیمه دوم سال گفت: من فکر می‌کنم وزارت بهداشت از جمله دستگاه‌هایی بود که به تعهد خود عمل کرد و تا امروز هیچ کدام از اقلام دارویی تولید داخل گران نشد و داروهای خارجی کاهش قیمت پیدا کردند در بعضی از مواقع که بیمه‌ها تعهد خود را کم کردند دریافت‌کننده دارو تصور کرد که افزایش قیمتی اتفاق افتاده است. ما بر عهدی که داشتیم همچنان استواریم اما حواسمان باید به تولید‌کننده داخل باشد.
 
وی درباره تامین داروهای بیماران صعب‌العلاج گفت: به آن شکلی که ما فکر می کردیم بتوانیم در قالب طرح تحول سلامت از آنها حمایت کنیم موفق نبودیم عمدتا متوجه منابعی بود که در اختیار داشتیم اما با این حال در بیماران صعب‌العلاج 90 درصد قیمت دارو را بیمه پرداخت می‌کند اما همان 10 درصد برای مردم گران است و فکر می‌کنیم بتوانیم در نیمه دوم سال در قالب مدد‌کاری‌ها به آنهایی که شدید محتاج هستند کمک کنیم.
 
وزیر بهداشت درباره کاهش مصرف لبنیات در پی مسائل مطرح شده پیرامون استفاده از روغن پالم در آنها گفت: اطلاعاتی که ما داریم نشان می دهد که اینچنین نیست و اگر هم باشد ما مسئول سلامت مردم هستیم. مردم به دستگاه سلامت اعتماد دارند و علاقمند هستند که این محصولات طبق استاندارد‌ها سالم باشند. در این بخش هیچ رو دربایستی وجود ندارد و مطمئن باشند تا آنجا که ما تشخیص بدهیم و گروه‌هایی که ارزیابی می‌کنند در آزمایشگاه‌های مختلف جلوی تخلف را خواهند گرفت.
 
هاشمی گفت: خوشبختانه تخلفات کاهش یافته و پالم از ماست و شیر حذف شده است و همه چیز پاک است و مردم استفاده می‌کنند البته این به این معنی نیست که تخلف صورت نگیرد اما ما گروه‌های نظارتی را چند برابر کرده‌ایم و اگر هم ناله‌ای وجود دارد از این بابت است که نظارت‌ها تشدید شده است. در اینجا من هم از صنایع تشکر می‌کنم که کمک کردند این اتفاق بیفتد. همچنین از رسانه‌ها نیز به دلیل تشویق مردم برای استفاده از لبنیات کم‌چرب تشکر می‌کنم چرا که یکی از دلایل مرگ و میر استفاده از روغن پرچرب است.
 
وی درباره تاثیر کتاب تعرفه‌ها، خدمات و کاهش زیرمیزی‌ها افزود: دولت یک بسته نظارتی را تصویب کرد که هم وزارت بهداشت و هم بیمه‌ها و هم انجمن‌های علمی موظف هستند تا بر عدم دریافت غیرقانونی نظارت کنند. ما مصمم هستیم قانون رعایت شود و هر کسی که تخلف کند مطابق قانون با آن رفتار شود البته ما یک مهلت یک ماه و نیمه را دادیم و از نیمه آبان ماه سامانه‌هایی که تعریف شده‌اند امکان رسیدگی به شکایات را در تهران و شهرستان‌ها فراهم خواهیم کرد. من مطمئن هستم که ما در این دوره موفق خواهیم شد. هم‌اکنون دولت مطالبه گر است و حتما در حوزه‌های مختلف پزشکی با دولت همراهی می کنیم.
 
وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی درباره عدم ارائه خدمات زایمان طبیعی رایگان در بعضی مراکز گفت: زایمان طبیعی در مراکز دولتی رایگان است و اگر تخلفی وجود دارد بگویید تا ما پیگیری کنیم. اطلاعاتی که من از سراسر کشور دارم نشان می دهد که این قانون از 15 اردیبهشت ماه رعایت می‌شود.
 
هاشمی درباره راهکارهای کاهش سزارین گفت: بخشی از این مسئله برعهده شماست. شما باید مردم را به این باور برسانید که انجام زایمان طبیعی در موارد کم‌خطر به نفع نوزاد است.
 
وی افزود: آن بخشی که مربوط به ماست برای اینکه تقاضای القایی ایجاد نشود در اعتبار‌بخشی مراکز اقدام می‌کنیم و هدف کاهش 10 درصد را برای امسال گذاشتیم و آماری که داریم در مراکز دولتی، سزارین 5 درصد کاهش یافته است. در مراکز خصوصی مقداری فاصله داریم که امیدواریم به این هدف برسیم اما باید بدانیم که کار با زور شدنی نیست.
 
وزیر بهداشت در مورد گردشگری، سلامت و قیمت خدمات بهداشتی در ایران گفت: ما معتقدیم که قیمت خدمات درمانی و بهداشتی در ایران از همه جا ارزانتر است اما هنوز کارهای مناسب برای رونق گردشگری سلامت صورت نگرفته است. در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کمیته‌ای به این منظور تشکیل شده است که ما بخشی از آن هستیم و امیدوارم این کمیته دستاوردهای بهتری داشته باشد.
 
هاشمی در خصوص اختصاص یک درصد بر مالیات ارزش افزوده در برنامه ششم و بخش بهداشت گفت: این پیشنهادی بود که دولت داد و امیدواریم مجلس در قالب قانون دائمی که الان در دستور کار مجلس است تصویب شود.
 
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره بحث نیترات در آب آشامیدنی و اظهار‌نظر یکی از اعضای شورای شهر درباره اینکه در صورت خوردن این آب توسط نوزادان زیر سه ماه امکان مرگ آنها وجود دارد افزود: خب هم‌اکنون بسیاری از کودکان آب خوردند و سالمند به نظر من در حوزه غذا خوب است کسانی که مسئول هستند اظهار‌نظر کنند متاسفانه اظهار‌نظر‌هایی می‌شود که صحیح نیست و بیشتر برای نگران کردن مردم است. من فکر می‌کنم مردم نیاز به آرامش دارند و هر روز نباید بر سر یک موضوع آرامش آنها را به هم زد. در مورد آب تهران اگر مشکلی وجود داشته باشد آن را اعلام خواهند کرد.
 
وزیر بهداشت در پاسخ به سوالی در مورد تداوم طرح تحول نظام سلامت نیست تصریح کرد: در مورد این طرح جای هیچگونه نگرانی نیست و این طرح مورد اهتمام هیأت وزیران است و هیچ طرحی را مصمم‌تر نمی‌بینیم که باعث رضایتمندی مردم شده است. ارقامی که اختصاص یافته است در مقابل اعتبارات دولت عددی نیست که تردیدی در مردم ایجاد کند که در سال آینده خللی در آن ایجاد شود. ما امیدواریم که سال به سال این خدمات ارتقا پیدا خواهد کرد.
 
هاشمی در خصوص رعایت عدالت در خصوص اختصاص تعرفه‌ها بین گروه‌های مختلف گفت: در بحث تعرفه ها رضایت تمام گروه‌ها جلب شده است و تنها بین پزشکان ممکن است مشکلی باشد که تا 20 روز آینده تجدیدنظر‌های لازم صورت گیرد.
 
وی درباره به راه افتادن سونامی سرطان در کشور گفت: با آمار دقیقی که وزارت بهداشت جمع‌آوری کرده است هیچ سونامی وجود ندارد و مردم را بیجا نترسانید البته خدمات دولت در مورد حمایت از بیماران سرطانی قابل مقایسه با گذشته نیست اما این کافی نیست ما شورایی را تشکیل دادیم تا از بیماران سرطانی حمایت شود و به زودی نتایج آن اعلام خواهد شد.
 
وزیر بهداشت در خصوص بحث‌ پارازیت و بررسی آن ادامه داد: در رابطه با پارازیت‌ها من به عنوان یک متخصص می‌گویم که هر نوع پارازیت که در اطراف ما وجود دارد مضر است. در همان ابتدای دولت کارگروهی به وجود آمد تا این موارد را اندازه‌گیری کند. با استفاده از دستگاه‌هایی که در اختیار ما بود در یکی دو مورد اعداد به دست آمده با استاندارد‌هایی که سازمان ملی استاندارد اعلام کرده بود مغایرت داشت.
 
هاشمی گفت: اگر از من به عنوان یک متخصص می‌پرسید هر نوع پارازیت ضرر دارد. اگر درباره آن کارگروه می‌پرسید در تهران و درباره یکی دو نقطه مسائلی وجود داشت که تذکرات لازم داده شد.
 
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها