امروز : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 24
۲۰:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115767
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست هفتگی سخنگوی دولت با خبرنگاران در ...

به گزارش خبرنگار حوزه دولت پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،‌ محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در نشست هفتگی سخنگوی دولت با خبرنگاران در پاسخ به سؤالی در خصوص آخرین مراحل الصاق پیوست فرهنگی به فضای مجازی و فعالیت‌های آن گفت:‌ در خصوص پیوست فرهنگی ما اعتقاد داریم در ارتباط با فعالیت‌های مجازی نیاز است و ما کاری را از یک سال قبل به همراه یک گروه مشاوره شروع کرده‌ایم.

وی افزود: نتیجه کار پیوست فرهنگی نهایی شده است و ما آن را برای دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی فرستادیم که بخش قابل توجهی از آن تثبیت شده است اما بندهای اقتصادی و امنیتی که ربطی به پیوست فرهنگی ندارد به دلیل برخی از اختلاف‌نظرها همچنان نهایی نشده است.

وی افزود: ما امیدواریم به زودی به پیوست فرهنگی در شورای عالی فضای مجازی به تصویب برسد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همچنین در رابطه با شبکه اجتماعی و سیاست دولت نسبت به آن گفت: در ارتباط با شبکه‌های اجتماعی ما اعتقاد داریم باید از تمام ابزارهایی که وجود دارد استفاده صحیح انجام شود و آن چیزی که با توجه به محتوای مجرمانه و به صورت سالم در این شبکه‌ها صورت می‌گیرد مورد حمایت است.

واعظی گفت: در بسیاری از کشورها وزارت ارتباط آن کشور مانع استفاده از این ابزارهاست چرا که درآمد آنها را پائین می‌آورد اما نظر دولت از همان ابتدا این بوده است که مردم بتوانند از این ابزارها استفاده کنند.

واعظی در ادامه با اشاره به اینکه در استفاده از شبکه‌های اجتماعی باید مسائلی مورد توجه مردم قرار بگیرد گفت: اولین مطلب این است که فرهنگ استفاده از این شبکه‌های اجتماعی رعایت شود، مسائل خلاف عفت عمومی و همچنین مخرب فرهنگ بر آنها وارد نشود و مردم به این مسئله توجه داشته باشند که در شبکه‌های اجتماعی علاوه بر کسانی که از آن استفاده می‌کنند دیگران هم آن را می‌بینند و ممکن است با مسائل مطرح شده در آن موافق نباشند.

وی افزود: در خصوص مسدود شدن شبکه‌های اجتماعی از نظر ما تعداد شبکه‌های اینچنینی به قدری زیاد است که مسدود شدن راه حل آن نیست، ما معتقدیم که باید با استفاده از شبکه‌های اجتماعی در داخل بتوانیم نیاز مردم را برطرف کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: در صورت استفاده از این شبکه‌ها اول آنکه سرعت بالاتر می‌رود و موارد قطعی کاهش پیدا می‌کند. دوم آنکه امروز یک بخش در بسیاری از دانشگاه‌ها وجود دارد که رفتار مردم را بر شبکه‌های اجتماعی رصد می‌کنند. زمانیکه شما از شبکه‌های اجتماعی خارجی استفاده می‌کنید اطلاعات مربوط به شما در سرورهای آنها ضبط می‌شود و امکان انواع استفاده از آنها نیز وجود دارد.

واعظی گفت: در شبکه‌های اجتماعی مردم سایر کشورها تلاش می‌کنند تا آنجا که می‌توانند اطلاعات کمتری را ارائه دهند اما ما در داخل شاهد هستیم که جوانانمان هرچه که دستشان می‌آید در این شبکه‌های اجتماعی قرار می‌دهند.

وی افزود: امیدواریم در نمایشگاه امسال تله‌کام ما از برخی از شبکه‌های اجتماعی داخلی که کار خوبی نیز بر روی آن صورت گرفته است بهره‌برداری کنیم.

واعظی در پاسخ به سؤال دیگری درباره همکاری دولت با سایر قوا در مسائل مرتبط با فضای مجازی گفت:‌ همواره بین دولت و سایر قوا تعامل نزدیکی وجود دارد و مسائل فرهنگی و اجتماعی تنها دغدغه یک قوه نیست و قوای دیگر نیز دغدغه چنین مسائلی را دارند. در گذشته تعامل وجود داشته است و انشاءلله در آینده نیز وجود خواهد داشت و ما از تجارب همدیگر استفاده می‌کنیم.

وی در ادامه افزود:‌ من تصور می‌کنم که همه قوا در خصوص حذف محتوای مجرمانه اشتراک نظر داشته باشند. این که محتوایی که عفت عمومی و اخلاف عمومی را به چالش می‌کشد و به نوعی ضد دین است مورد توافق همه است و فکر نمی‌کنم در این رابطه اختلاف نظری وجود داشته باشد و مردم عزیز ما که از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند باید به این موارد توجه کنند.

وزیر ارتباط و فناوری اطلاعات ادامه داد: آن چیزی که مورد اختلاف است این نکته است که آیا با بستن مسئله حل می‌شود و یا نه زمانی که نرم‌افزار ویچت بسته شد بیش از دو میلیون کاربر بر روی موبایل‌های خود نرم‌افزار فیلترشکن نصب کردند و از طریق نرم‌افزارهای فیلترشکن به عضویت این شبکه‌ها درآمدند در حالیکه ما پیش از این فیلترشکن‌ را بر روی موبایل‌های خود نداشتم.

واعظی گفت:‌ در کنار این تعداد این شبکه‌ها اینقدر زیاد است که فیلتر کردن مشکلی را حل نمی‌کند. مسئله‌ای که مورد توجه ما قرار گرفت ایجاد شبکه‌های اجتماعی در داخل کشور بود. بخش خصوصی و دانشگاهی می‌تواند این شبکه‌ها را در داخل کشور ایجاد کند تا مردم نیز بتوانند با خیال راحت از آن استفاده کنند.

وی در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص ایجاد شبکه ملی اطلاعات گفت: ایجاد این شبکه در طول ده سال گذشته همواره مطرح بوده است و دولت‌های مختلفی از آن صحبت کرده‌اند. ما از همان ابتدا ایجاد این شبکه را در اولویت قرار داریم تا بتوانیم آن چیزی که قرار بود در دو سال اول برنامه پنجم ایجاد شود را عملیاتی کنیم.

وی افزود: ما امیدواریم بتوانیم تا پایان سال 94 شبکه ملی اطلاعات را راه بیندازیم و کار خود را نیز به صورت پایلوت از استان قم آغاز کرده‌ایم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: برای اجرای شبکه ملی اطلاعات باید تمام وزارتخانه‌ها به شبکه اینترنت متصل باشند و خدمات خود را به صورت الکترونیک ارائه کنند.

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره تلاش این وزارتخانه برای توسعه محتوای بومی گفت: هم‌اکنون اولویت ما در دانشگاه‌های مختلف تولید محتوا و اپلیکیشن‌های بومی است و فارغ‌التحصیلان ما در این حوزه می‌توانند اقدامات بسیار خوبی را در این رابطه انجام دهند.

وزیر اطلاعات و فناوری ارتباطات در رابطه با افزایش پهنای باند گفت: افزایش پهنای باند در داخل نزدیک به دو و نیم برابر شده است و از 500گیگ به 1250 گیگا بایت افزایش یافته است. در خصوص پهنای باند خارجی نیز بحثی که در مورد نظارت بر محتوای مجرمانه بر فعالیت‌های پیش روی آن وجود دارد، باید اجرایی شود و ما در کنار این به دنبال حل مشکلات و کاهش قطعی‌ها هستیم.

واعظی همچنین در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص ضرورت توسعه شبکه‌های 3G و 4G گفت: ما قطعاً نیازمند هستیم که شبکه‌های ارتباطی را گسترش دهیم در طول این شش هفت سال گذشته شبکه‌های آی‌سی‌تی به دلایل مختلف همچون تحریم و مسائل مختلف مورد بی‌توجهی قرار گرفته است در حالیکه آی‌سی‌تی در سایر کشورها به شدت گسترش یافته است.

وی افزود: بسیاری از کشورها از 3G عبور کرده‌اند و شما می‌دانید که این شبکه دو سال است توسط یکی از اپراتورها ارائه می‌شود و همراه اول و ایرانسل نیز باید از چارچوب‌های تعیین شده برای اپراتور در خصوص ارائه خدمات تبعیت کنند.

وی در پاسخ به سؤال دیگری در رابطه با تشکیل شورای عالی فضای مجازی گفت: در جلسات قبلی پیشنهاداتی به صورت ناقص ارائه شد که قرار شد تا تکمیل آنها این جلسه تشکیل شود و امیداوریم به زودی شاهد تشکیل جلسه شورای عالی فضای مجازی باشیم.

همچنین واعظی در پاسخ به سؤال دیگری در رابطه با بحث میزبانی سایت‌ها در داخل کشور گفت: زمانی که کار در دولت شروع شد میزبانی 5 درصد سایت‌ها در  داخل کشور بود اما هم‌اکنون 35درصد آن در داخل و 65 درصد آن در خارج است و ما تلاش می‌‌کنیم علاوه بر تشویق استفاده از پاستهای داخلی تولید محتوا و اپلیکیشن‌های نوری را نیز تشویق کنیم.

همچنین وی در پاسخ به سؤال دیگری در رابطه با جایگاه قوه قضائیه در خصوص دخالت در فضای مجازی گفت:‌ کمیته تعیین مصادیق مجرمانه به سرپرستی حجت‌الاسلام رئیسی دادستان کل کشور در قوه قضائیه است و وی درخواست تشکیل شورای عالی فضای مجازی را کرده بودند البته این کمیته باید تحت سیاست‌های تعیین شده توسط شورای عالی مجازی حرکت کند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تذکرات ایران و 1+5 و تجربه خود در وزارت امور خارجه گفت: پرونده هسته‌ای ایران جزو پیچیده‌ترین پرونده‌ها در سیاست خارجی کشور است و نباید فکر کنیم که کار با یک مذاکره حل می‌شود.

واعظی گفت: ما در ایران و کشورهای 1+5 در کشورهای خود مسائلی را مطرح کرده‌اند که برای هر هفت کشور حالت پرستیژ پیدا کرده است و عقب‌نشینی از آن بی‌معنی شده است.

وی افزود: با این حال مذاکرات پیشرفت خوبی داشته است و انشاءلله مذاکره‌کنندگان ما همانگونه که مقام معظم رهبری درباره آن مطالبی را مطرح کرده‌اند و خطوطی را مشخص کرده‌اند دنبال خواهد شد.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد:‌من خوشبین هستم و امروز قدم‌های بسیار خوبی برداشته شده است.

واعظی همچنین عصبانیت نتانیاهو از ایران را ناشی از همین پیشرفت‌ها و جایگاه ایران و سخنرانی‌های رئیس‌جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد عنوان کرد.
 
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها