امروز : جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ - 2018 June 22
۱۹:۱۸
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115777
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 45
به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دومین کنگره بین‌المللی اضطراب به همت بیمارستان خاتم‌الانبیاء (ص)، مرکز تحقیقات علوم ...

به گزارش خبرنگار پارلمانی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، دومین کنگره بین‌المللی اضطراب به همت بیمارستان خاتم‌الانبیاء (ص)، مرکز تحقیقات علوم اعصاب شفا، بنیاد شهید و امور ایثارگران و انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا، با پیام علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در ساختمان توانبخشی سازمان هلال احمر، آغاز به کار کرد.

متن این پیام که کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس آن را قرائت کرد، به شرح ذیل است:

بشر تنها موجودی است که به وجود خود آگاهی هوشیارانه دارد، خداوند متعال در طراحی انسان بهترین سازماندهی ممکن را به کار برده است، به نحوی که او مسیر تکامل خود را با اختیار و انتخاب خود طی می‌کند.

بزرگترین دشمن انسان در اولین گامی که به عرصه حیات نهاد 3 چیز است: منیت ، نگاه مادی و موقعیت تکبر آمیز، که هر سه اینها در وجود شیطان جمع شده بود که در آیات مختلف قرآن کریم نیز به آن اشاره شده است.

از مفاهیمی که امروزه روانشناسان با آن اضطراب را تعریف می‌کنند به نگرانی، تهدید، تعارض و برخی علائم جسمانی بر می‌خوریم. گاهی بیان می‌گردد که اضطراب از منابع مبهم ناشی می‌شود و درونی است یعنی علت مشخصی را نمی‌توان برای آن تعیین کرد.

دنیای امروز دنیای تغییرات سریع است، تغییرات سریع برای کسانی که از آن باز می‌مانند غم و برای کسانی که همراه آن حرکت می‌کنند اضطراب، به ارمغان می‌آورد.

دنیای غیر قابل پیش‌بینی، اضطراب‌آور است. مبهم و ناروشن بودن و عدم وجود ساختارهای ناعادلانه در روابط انسانی، عامل مهم دیگری در این پدیده است.

بشر امروزی هزینه زیادی را برای سرعت پیشرفت تکنولوژی خود پرداخت می‌کند و بزرگترین هزینه آن بیماری‌های روانی و آشفتگی‌های روانی– عاطفی است که تضاید آن شاید به دلیل ناهمترازی پیشرفت انسان با پیشرفت تکنولوژی باشد.

آرام آرام و یا شاید برای برخی به سرعت شاهد هدایت تکنولوژیک انسان هستیم. تکنولوژی که خود او خلق کرده حالا راهبر او در زندگی شده است و به جای آنکه این پیشرفت‌ها به سازگاری بیشتر انسان کمک کند انسان را برای سازگاری به دنبال خود می‌کشاند و گاهی آنچنان جاذبه دارد که ناخواسته ذهن و روان او را تخدیر می‌کند. به تحقیق می‌توان گفت هزینه این ناهمترازی اضطراب است.

گسترش عدالت و رفع ظلم در جهان در بعد اجتماعی، گسترش قواعد رفتاری درست و نظام ارزشی معتبر، برای اعتدال درونی انسان که با محوریت توحید قابل تحقق است و گسترش حمایت‌های اجتماعی از جمله درمان‌های قطعی و پایدار که از مصادیق قابل پیش‌بینی کردن آینده برای فرد است از بیرون و گسترش اخلاق روانشناختی مبتنی بر نظام ارزشی و جهان‌بینی توحیدی در درون انسان، زمینه حل تعارضات درونی و بیرونی انسان را فراهم می‌آورد.

با این تفاسیر این سؤال مطرح است که دنیای مضطرب به نفع چه کسانی است؟ ایجاد هراس کاذب همچون ایران‌هراسی در اذهان عمومی به نفع کسانی است؟

دنیای مضطرب، مصرف‌کننده کاذب است، دنیای مضطرب به دنبال پناهگاه کاذب است، دنیای مضطرب به طور وسواس‌گونه‌ای به دنبال رفع احساس گناه خود است، دنیای مضطرب ذهن را برای وسوسه‌های شیطانی آسیب‌پذیر کرده و همواره مشغول شستشوی نجاست ناشی از گناه و پلیدی ذهن، رفع تردیدهای شیطانی و افکار سمج ناشی از تحریکاتی است که دنیای جدید برایش به ارمغان آورده است.

این دنیای مضطرب تنها به نفع کسانی است که می‌خواهند با تسکین‌های کاذب او را بیشتر و بیشتر به درد مبتلا کنند.

روانشناسان، مشاوران متعلق به اخلاق حرفه‌ای و همه کسانی که با تمام وجود برای تسکین آلام روحی بیشتر جهانی فکر می‌کنید، باید به دنبال پاسخ به این سؤالات باشید که چرا جامعه بشری هیچگاه تا بدین حد دچار هراس و اضطراب و نا‌امنی روانی نبوده است؟ و به راستی عاملان ایجاد این اضطراب جهانی چه کسانی هستند و چرا برخی بر خلاف شعارهای به ظاهر بشر دوستانه خود به دنبال افزایش اضطراب بشر هستند؟

چه کسانی گروه‌های تکفیری و تروریستی را که با فجیع‌ترین و اضطراب‌آورترین حالت ممکن به کشتن انسان‌های دیگر می پردازند، به وجود آورده است؟

در گوشه و کنار جهان چه کسانی یا چه دولت‌هایی بخش دیگری از جامعه بشری را مرتب زیر بمب و حصر اقتصادی، اجتماعی و حتی درمانی قرار می‌دهند؟ آیا تاکنون از خود پرسیده‌‌اید اضطراب و ناامنی و هراس دائم چه بر سر جسم و روان کودکان و زنان و شهروندان مناطق درگیر با تروریست آورده است؟

کنار این سؤالات از شما می‌پرسم که آیا روانشناسان و مشاوران که حافظان و کارگزاران و متولیان اصلی سلامت روانی، اجتماعی و معنوی بشر هستند، به رسالت انسانی و حرفه‌ای خود عمل کرده‌اند؟ و مسببان و فراهم‌آورندگان فضای رعب و هراس و اضطراب و ناامنی را به دادگاه وجدان و دادگاه افکار عمومی فراخوانده و مورد محاکمه قرار داده‌اند؟

در هر حال چه عوامل بیرونی و چه عوامل درونی، انسان امروز را مضطرب کرده باشند، با برون رفت از منیت و گرایش به فطرتی که دین به ارمغان آورده است و از طریق بیداری و بینش آگاهی به قواعد نفس خود قابل پیشگیری است.

اضطراب کسانی که از گنبد آهنین برای حفاظت خود استفاده می‌کنند بسیار بیشتر از کسانی است که به خدا تکیه می‌کنند، چرا که زیر آسمان کبود، گنبد الهی کارآمدتر از گنبدآهنین است و دل‌های خدایی را کشتن نمی‌ترساند چه رسد به سلاح‌های مصنوعی.

امروز ایران اسلامی شاهد شکوفایی بیش از پیش است و علم و تکنولوژی وقتی در خدمت دین باشد امکانات واقعی را در اختیار انسان می‌گذارد و به سلامت، سعادت و آسایش و آرامش انسان کمک می‌کند.

سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران و روانشناسان و مشاوران و روحانیون و دانشگاهیان مومن و متعهد ایران اسلامی، امروز سرگرم ساماندهی روش‌هایی هستند که بر اساس قواعد الهی بتوانند قلب و دل انسان‌ها را با جهت‌گیری الهی، مملو از ایمان و اطمینان کند در این راستا بسیج همه امکانات به نحوی که بتواند دنیای پر از تغییر و آسیب‌ را برای یک انسان مسلمان قابل پیش‌بینی کند از اهمیت بسیار بالا و والایی برخوردار است.

خوشبختانه سیاست‌های کلی سلامت، جمعیت و علم و فناوری توسط مقام معظم رهبری برای اجرا ابلاغ شده است و رجا واثق دارم اعضاء فرهیخته سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور می‌توانند در کنار سایر حرفه‌ها نظیر پزشکان، مددکاران و پرستاران با بهره‌گیری از منابع معتبر معارف اسلامی و قرآنی به تدارک و ساماندهی روش‌هایی بپردازند که در پرتو آنها بتوان سلامت همه جانبه و شخصیت به مفهوم دقیق و علمی آن یعنی سلامت جسمانی، روانشناختی ، اجتماعی و معنوی آحاد بشر را تامین ، حفظ و ارتقا دهد.

بدیهی است مجلس شورای اسلامی و نمایندگان محترم ملت آمادگی دارند تا قوانین مناسب و لازم را برای بیمه خدمات مشاوره و روانشناسی، دستیابی آحاد جامعه به خدمات سلامت و تقویت و رشد و تعالی علوم و فنون مرتبط مبتنی بر رهنمودها و فرامین مقام معظم رهبری که تاکنون بیشترین و بهترین حمایت را از سازمان نظام روانشناسی و مشاوره و تقویت جریان روانشناسی و مشاوره واجد اخلاق حرفه‌ای و مومن و متدین و متعهد به فضائل والای انسانی داشته‌اند و آنان را امانت‌داران اسرار مردم خوانده‌اند، در دستور کار خود قرار دهند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها