امروز : دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 18
۰۷:۱۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 1158
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردین ۱۳۹۲ - ساعت ۰۲:۲۸
تعداد بازدید: 246
به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، نشست خبری چاپ و انتشار کتاب «سرباز کوچک امام» خاطرات آزاده «مهدی طحانیان» امروز با حضور راوی ...

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات باشگاه خبری فارس «توانا»، نشست خبری چاپ و انتشار کتاب «سرباز کوچک امام» خاطرات آزاده «مهدی طحانیان» امروز با حضور راوی و نویسنده اثر، بیژن کیانی مدیر مؤسسه فرهنگی پیام آزادگان در محل این انتشارات برگزار شد.

در ابتدای این مراسم فریبرز خوب‌نژاد بیان داشت: موضوع دفاع مقدس حیات یک نظام، فرهنگ و دین یک کشور محسوب می‌شود که توقع داریم در این راستا بتوانیم گام‌های مؤثری برداریم. بعد از گذشت 20 سال از جنگ تحمیلی، مقام معظم رهبری به ارائه بیاناتی درخصوص آزادگان و اسرا پرداختند که نشان از دغدغه ایشان در این راستا بوده است.

خوب‌نژاد ادامه داد: در سال‌های گذشته، کتابی با عنوان «شهدای بلاکفن» در کشور عراق به چاپ رسید که کاملاً این اثر سفارشی بود و مسئولان مربوطه این کشور وظیفه داشتند این اثر را در صبح‌گاه‌های مشترک و مدارس قرائت کنند، در صورتی که همه محتوای آن غلط و اشتباه بود.

وی بیان کرد: مقام معظم رهبری، طی بیاناتی به این موضوع پرداخته و بیان کردند وقتی برخی از افراد از این موضوع دروغ، این‌ همه جریان‌سازی می‌کنند چرا نباید حوادث آزادگان منتشر شود و از آن زمان به بعد نیز اکثر دستگاه‌ها علاقه‌مند به انتشار اثر درباره اسراء بودند اما به دلایلی نشد، اما پیام آزادگان این دغدغه را به صورت جدی پیگیری خواهد کرد.

جانشین مدیر انتشارات پیام آزادگان گفت: امیدواریم کتاب «سرباز کوچک امام» نیز همانند کتاب «دا» و «بابانظر» بتواند در کشور و به ویژه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران مخاطبان بسیاری را به خود جلب کند.
 

* تاکنون در کشور 500 کتاب پیرامون خاطرات آزادگان منتشر شده است 

در ادامه این مراسم، بیژن کیانی، مدیر مؤسسه فرهنگی پیام آزادگان، اظهار داشت: این انتشارات در سال 86 راه‌اندازی شد که تاکنون توانسته حدود 90 عنوان کتاب را منتشر کند که علاوه بر آن 3 عنوان اثر زیر چاپ و 20 عنوان دیگر نیز آماده چاپ دارد.

وی اضافه کرد: مؤسسه فرهنگی پیام آزادگان در پنج دوره از نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور داشته که به دلیل توجه به کیفیت آثار به ویژه خاطرات آزادگان از استقبال خوب بازدیدکنندگان برخوردار بوده است.

کیانی ادامه داد: تاکنون حدود 500 کتاب با موضوع آزادگان هشت دفاع مقدس چاپ شده است که یک پنجم این آثار، مربوط به انتشارات پیام آزادگان است که با توجه به گذشت 6 سال از فعالیت این انتشارات، آمار قابل قبولی به شمار می‌رود. مؤسسه فرهنگی پیام آزادگان با توجه به بیانات مقام معظم رهبری تلاش دارد تا به موضوعات فرهنگی و هنری آزادگان و چاپ آثار آنها اهتمام بسیار داشته باشد.

کیانی ادامه داد: برخی از ناشران دفاع مقدس صاحب عنوان و آثار متعددی درباره آزادگان هستند که در برخی از محتوای آنها غلو شده است که پس از پیگیری‌‌های مکرر از وزارت ارشاد به این نتیجه رسیدیم که آثار این حوزه در این انتشارات مطالعه و بعد از آن به چاپ برسد.

به گفته وی، تاکنون این انتشارات 113 عنوان کتاب در راستای آزادگان منتشر کرده است که با توجه به وجود 10 هزار ساعت مصاحبه و اسناد مکتوب در بانک اطلاعاتی این انتشارات، تلاش داریم آثار بیشتری را با در نظر گرفتن افزایش کیفیت منتشر کنیم.
 

* اعلام آمادگی مؤسسه فرهنگی پیام آزادگان برای انتشار خاطرات اسراء

کیانی معتقد است: ناشران و مؤسسات دفاع مقدس می‌توانند این انتشارات را برای چاپ آثار در حوزه آزادگان یاری رسانند و به نوعی موسسه فرهنگی پیام آزادگان آمادگی خود را برای تولید آثار این حوزه با سایر ناشران اعلام می‌کند.

مدیر مؤسسه فرهنگی پیام آزادگان گفت: مقام معظم رهبری معتقد هستند که دفاع مقدس گنج است و می‌پرسند که آیا می‌توانیم این گنج را استخراج کنیم؟ وقتی به این مطلب بیاندیشیم خواهیم فهمید که هنوز نتوانسته‌ایم در این مقوله به خوبی به ایفای نقش بپردازیم.

وی اضافه کرد: آزادگان بخشی از این گنج به شمار می‌روند اما وقت و تلاش بیشتری را می‌طلبد تا خاطرات آنها را ثبت و ضبط کنیم که توجه به آن نیز رگه‌هایی از گنج دفاع مقدس به شمار می‌رود.

کیانی با اشاره به کتاب «سرباز کوچک امام»، بیان کرد: راوی این اثر در دوران جنگ تحمیلی رزمنده بسیار کوچکی بود که بر حسب تکلیف به فرمان امام راحل (ره) پاسخ داده و در جبهه‌های حق علیه باطل حضور می‌یابد. جسته این رزمنده آنقدر کوچک بود که تفنگی که بر دست داشت به اندازه قد او بود اما شجاعت، فداکاری و رشادتش مثال زدنی است.

به گفته این مقام مسئول، به دلیل برخی از اتفاقات در جنگ تحمیلی، مهدی طحانیان راوی این اثر گرفتار بعثی‌ها می‌شود و به دلیل آنکه بسیجی بود مورد اذیت و آزارهای بسیاری از سوی بعثی‌ها قرار می‌گیرد.

وی بیان کرد: در جبهه عراق، تبلیغات درباره نیروهای سپاه و بسیج شکل گرفته بود که این نیروها را ماوراء طبیعی معرفی کرده بودند یعنی آنها نسبت به پاسداران حساسیت بالایی داشتند و با معرفی آنها به سربازانشان به دنبال افزایش روحیه سربازان خود بودند.

کیانی ادامه داد: نیروهای عراقی مهدی طحانیان را به عنوان یک سوژه تبلیغاتی به نیروهای خود معرفی می‌کردند که ترس بر آنها چیره نشود یعنی به دلیل آنکه طحانیان دارای جثه نحیفی بود او را سرباز جمهوری اسلامی ایران معرفی می‌کردند که همه رزمندگان نیز به همین شکل هستند.

مدیر مؤسسه فرهنگی پیام آزادگان گفت: مهدی طحانیان با حضور در کنار نیروهای عراقی پس از آنکه مورد هل‌هله و مسخره آنها قرار می‌گرفت شروع به سخنرانی کرده که همه اندیشه و تفکرات بعثی‌ها را نقش بر آب می‌کند و به گونه‌ای که نه تنها روحیه سربازان عراقی افزایش نمی‌یابد بلکه عامل فرسایش روحیه عراقی‌ها می‌شود.

وی اضافه کرد: طحانیان با کمتر از 13 سال سن در جبهه‌های حق علیه باطل حضور یافته است و چند سال اخیر نیز خبرنگار فرانسه به نام نصیرا شارما تلاش می‌کند تا با مصاحبه‌ای هدایت شده اعلام کند که رزمندگان جمهوری اسلامی در هشت سال دفاع مقدس بالاجبار در جبهه‌ها حضور یافته‌اند اما او به گونه‌ای سخن می‌گوید که نشان از غیرت و مردانگی رزمندگان اسلام است.
 

* هنوز برخی از آزادگان هشت سال دفاع مقدس در گمنامی به سر می‌برند

کیانی عنوان کرد: وقتی سال 86 مجوز این انتشارات را دریافت کردیم به ذهنمان رسید که خاطرات مهدی طحانیان را ثبت و ضبط کنیم چرا که برخی از قهرمانان و آزادگان 8 سال دفاع مقدس در گمنامی به سر می برند که باید آنها را به جامعه معرفی کنیم.

وی با بیان اینکه در ثبت خاطرات آزادگان غفلت کرده‌ایم، گفت: امیدواریم با انتشار کتاب «سرباز کوچک امام» بتوانیم حق آزادگان و اسراء را در کشور ادا کنیم.
 

* دوست کامی: نگارش این اثر 4 سال به طول انجامید

در ادامه این مراسم فاطمه دوست کامی، نویسنده کتاب «سرباز کوچک امام»، بیان داشت: مصاحبه با مهدی طحانیان از سال 88 آغاز شد که این مصاحبه در بردارنده 350 ساعت گفت‌وگو بود که پیاده‌سازی و نگارش آن 4 سال به طول انجامید.

وی اضافه کرد: برای نگارش کتاب «سرباز کوچک امام»، 163 جلسه با راوی این اثر یعنی مهدی طحانیان برگزار شد که 130 جلسه آن درباره خاطرات و 33 جلسه آن نیز به سایر موضوعات اختصاص داشته است.

دوست‌کامی ادامه داد: با توجه به احترامی که به همه خبرنگاران و رسانه‌ها دارم اما باید گفت که متأسفانه بخشی از خاطراتی که از مهدی طحانیان در سایت‌ها و نشریات منتشر شده با خاطرات این راوی مغایرت دارد که با چاپ این اثر برخی از آنها اصلاح شده است.
انتهای پیام/و
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها