امروز : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 21
۲۰:۳۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115800
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، بندر حجار گفت: این کشور به خدمت رسانی به ضیوف الرحمن افتخار می‌کند و شب و روز برای راحتی آنها با هر ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، بندر حجار گفت: این کشور به خدمت رسانی به ضیوف الرحمن افتخار می‌کند و شب و روز برای راحتی آنها با هر هزینه ای تلاش می‌کند.

وی افزود: کشورهای اسلامی حجم طرح‌های بزرگ در مشاعر مقدسه و مکه مکرمه را ارج می‌نهند و به همین سبب درباره تصمیم کاهش تعداد حجاج اتفاق نظر دارند.

بندر حجار از بسته طرح‌ها و برنامه‌های جدید در خلال موسم حج امسال سخن گفت که مهمترین آنها ایجاد نظام الکترونیکی برای حجاج خارج از عربستان، واحد مخصوص اعزام، ملزم شدن حجاج کشورهای عربی عضو شورای همکاری به کسب مجوز حج همانند شهروندان سعودی، اختصاص زودهنگام چادرهای مشعر منا، گسترش برنامه حج ارزان است.

وزیر حج عربستان گفت: طرح عملیاتی وزارت حج شامل پنج مرحله: «پیش از ورود، هنگام رسیدن به گذرگاه و منافذ ورودی، ورود به مکه مکرمه و مدینه منوره، اعزام به مشاعر مقدسه و خروج» است.

وی با تاکید بر اینکه تعداد حجاج کشورهای اسلامی در سال‌های آینده افزایش چشمگیری خواهد د اشت، افزود: حج بدون مجوز علت اصلی خوابیدن و اطراق کردن در اماکن و معابر است.

بندر حجار گفت: هر شرکتی که از قوانین تخلف کند یا در خدمت به حجاج سهل انگاری و سستی نشان دهد، با مجازات روبرو خواهد شد.

کشورهای اسلامی تصمیم کاهش حجاج را درک می‌کنند

پایگاه اطلاع رسانی حج نوشت، بندر حجار که با الریاض گفتگو می‌کرد، درباره کاهش تعداد حجاج امسال گفت: کاهش تعداد حجاج خارج از عربستان به میزان 20 درصد و حجاج داخل به میزان 50 درصد امسال هم اعمال می‌شود، این کاهش برای دومین موسم حج اعمال می‌شود، و سال آینده هم کاهش تعداد حجاج اعمال خواهد شد به طوری که وارد مرحله سوم توسعه مطاف بلافاصله پس از موسم حج خواهیم شد و پس از پایان طرح توسعه، بار دیگر سهمیه عادی حج بدون کاهش از سرگرفته خواهد شد.

وی افزود: کاهش تعداد حجاج موقت و یک تصمیم فوق العاده و اضطراری به خاطر حفظ سلامت حجاج است.

حجار خاطر نشان کرد: ظرفیت صحن طواف پیش از توسعه، 48 هزار طواف کننده در ساعت است که پس از پایان طرح توسعه به 105 هزار نفر در هر ساعت خواهد رسید.

وی با بیان اینکه همه تصمیم سعودی مبنی بر کاهش تعداد حجاج را درک می‌کنند، افزود: ما پس از تصمیم کاهش با بعثه‌های حج تماس گرفتیم و یک لوح فشرده در اختیار آنها قرار داریم که مربوط به طواف خاص روزهای 12 و 13 ذی الحجه و ایام ماه رمضان است و اینکه اوضاع این روزها چگونه است و هدف از آن حفظ سلامت حجاج و عمره گزاران است.

وی محرومیت از حج به مدت 10 سال را یکی از مجازات هایی دانست که درباره کسانی که از قوانین حج تخلف کنند، اعمال خواهد شد.

پیش بینی افزایش تعداد حجاج به هفت میلیون نفر در سال‌های آینده

وزیر حج عربستان اعلام کرد: تعداد حجاجی که پیش بینی می‌شود طی سال‌های آینده پس از تکمیل طرح توسعه حرمین شریفین به سرزمین وحی مشرف شوند، چهار ونیم تا هفت میلیون حاجی خواهد بود که پیش بینی می‌شود بر اساس مطالعات انجام شده از خارج عربستان وارد شوند.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها