امروز : شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۰۴:۰۰
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115829
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 18
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، هولکی اوز در مراسم بزرگداشت تکریم منزلت سالمندان که عصر امروز با حضور علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ...

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، هولکی اوز در مراسم بزرگداشت تکریم منزلت سالمندان که عصر امروز با حضور علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همایون هاشمی رئیس سازمان بهزیستی کشور برگزار شد، اظهار داشت: بنده به عنوان نماینده صندوق جمعیت ملل متحد در جمهوری اسلامی ایران، از شرکت در مراسم روز جهانی سالمندان که توسط وزارت رفاه و سازمان‌های وابسته تدارک دیده شده، مفتخرم.

وی ادامه داد: ابتدا قسمت‌هایی از پیام دبیرکل سازمان ملل، آقای بانکی‌مون را به مناسبت این روز قرائت می‌کنم.

هولکی اوز ادامه داد: رشد جمعیت سالمندان و ارتقا خدمات بهداشتی و درمانی برای آنان از گوشه و کنار جهان سبب شده است که نقش سالمندان در جامعه هر روز پررنگ‌تر شود و انتظار می‌رود تعداد سالمندان جهان از 841 میلیون در سال 2013 به 2 میلیارد در سال 2050 برسد و در آن زمان از هر 10 سالمند 8 نفر در مناطق کمتر توسعه یافته زندگی خواهند کرد.

نماینده صندوق جمعیت ملل متحد در ایران افزود: افزایش مستمر طول عمر یکی از بزرگ‌ترین تحولات و همچنین چالش‌های زمان ما است با این وجود عدم همگامی با روند تغییرات جمعیتی، دستیابی به آینده‌ای پایدار، امن و رضایت‌بخش را برای تمام انسان‌ها در گروه‌های سنی مختلف تاحدودی با دشواری روبرو کرده است.

وی بیان داشت: سالمندان، نقش گسترده‌ای در توسعه اقتصادی و اجتماعی ایفا می‌کنند با این حال تبعیض و محرومیت‌های اجتماعی همچنان وجود دارد و برای داشتن سالمندانی سالم و به لحاظ اجتماعی- اقتصادی فعال می‌بایست چنین چالش‌هایی را مرتفع کنیم.

هولکی‌ اوز بیان داشت: دستور کار برنامه توسعه پس از 2015 برای سازمان ملل متحد و کشورهای عضو آن فرصتی است تاریخی، تا به تقویت حقوق و نقش سالمندان به عنوان عضو جدایی‌ناپذیر جامعه بپردازند تا هیچ کس جا نماند.

نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل در ایران، خاطرنشان کرد: در این مناسبت جهانی از دولت‌ها و مردم در سراسر دنیا تقاضا دارم در عین صیانت از حقوق و عزت نفس سالمندان اطمینان حاصل کنند که آن‌ها به طور کامل در جامعه مشارکت دارند.

وی در ادامه به بخشی از پیام مدیر اجرایی صندوق جمعیت سازمان ملل متحد اشاره کرد و گفت: در بیست و چهارمین سالگرد روز جهانی سالمندان، صندوق جمعیت ملل متحد در بزرگداشت طول عمر با جهان همراه می‌شود و آنچه که سالمندان به خانواده و اجتماعشان اهدا می‌کنند را گرامی می‌دارد و در این روز، زندگی طولانی‌تر و سالم‌تر انسان‌ها را جشن می‌گیریم که نتیجه تغذیه بهتر و پیشرفت علوم پزشکی، خدمات بهداشتی و امکانات بهداشتی‌، درمانی، تحصیلی و اقتصادی است.

وی ادامه داد: سالخوردگی جمعیت دستاورد توسعه است، شرکت هرچه بیشتر سالمندان در اجتماع به نفع تمام نسل‌هاست و فرصت‌های بی‌پایان اجتماعی و اقتصادی به وسعت آنچه که سالمندان فعال و سلامت در اختیار جامعه قرار می‌دهند گسترده است.

هولکی اوز ادامه داد: صندوق جمعیت ملل متحد خود را متعهد به همکاری با کشورهای عضو سازمان ملل، سیستم ملل متحد و جامعه مدنی می‌داند تا اطمینان حاصل کند که سالمندان جا نخواهد ماند و از سلامت، یادگیری و خوشبختی در تمام طول عمر خود برخوردار خواهند شد و ما در صددیم مسائل سالمندان را در دستور کار برنامه توسعه پس از 2015، چارچوب توسعه ملی و راهبردهای کاهش فقر بگنجانیم و اطمینان حاصل کنیم که صدای سالمندان به گوش همگان می‌رسد.

نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل در ایران، تصریح کرد: درحال حاضر 8.1 درصد جمعیت ایران بالای 60 سال هستند و نرخ رشد جمعیت سالمندان از گروه‌های دیگر جمعیتی بالاتر است و براساس پیش‌بینی‌های جمعیتی جمعیت سالمندان کشور تا سال 1429 به 30 میلیون نفر خواهد رسید.

وی ادامه داد: بنابراین صندوق جمعیت ملل متحد در ایران در همکاری نزدیکی با شورای عالی سالمندان و دانشگاهیان تلاش دارد نظر همگان را به اهمیت موضوع سالخوردگی جلب کند و برای مثال اخیرا با همکاری گروه جمعیت‌شناسی دانشگاه تهران و مرکز آمار ایران گزارشی در مورد تحلیل وضعیت سالخوردگی در جمهوری اسلامی ایران ارائه کرده‌ایم.

هولکی اوز گفت: یکی از پیشنهادهای مهم این گزارش لزوم تدوین و اجرای سیاست یکپارچه ملی در مورد موضوع سالمندان با تمرکز و سلامت و مسائل اجتماعی است که امروزه شورای ملی سالمندان با همکاری صندوق جمعیت ملل متحد و دیگر سازمان‌های مسئول، در حال انجام این مهم هستند.

وی بیان داشت: با توجه به همکاری صمیمانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان بهزیستی کشور و همچنین شورای ملی سالمندان، صندوق جمعیت ملل متحد از مشاوران سازمان جهانی دعوت کرده است تا به تبادل تجربیات فنی مورد نیاز به منظور تهیه سند ملی راهبردی سالمندان بپردازد.

نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل در ایران، ادامه داد: ماه گذشته یک هیات ایرانی متشکل از کارشناسان ارشد سازمان بهزیستی کشور و شورای ملی سالمندان با حمایت صندوق جمعیت ملل متحد در همایش منطقه‌ای سازمان جهانی شرکت کردند که در این همایش گزارش تحلیل وضعیت سالخوردگی در ایران رونمایی شد.

هولکی‌ اوز در پایان گفت: ما افتخار داریم که در تدوین سیاست‌های مناسب با نیازهای سالمندان، با شورای عالی سالمندان، سازمان بهزیستی کشور و البته وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همکاری می‌کنیم و به دنبال گسترش این همکاری‌ها هستیم.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها