امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۶:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115839
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 44
به گزارش خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، عباسعلی وفایی رئیس دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبایی در سمینار

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، عباسعلی وفایی رئیس دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه طباطبایی در سمینار همگرایی فرهنگی در اورآسیا که عصر امروز -چهارشنبه- در مؤسسه فرهنگی اکو برگزار شد، با بیان اینکه در روابط بین ملت‌ها آنچه بیش از هر چیز حلقه واسط به شمار می‌رود زبان می‌باشد، خاطرنشان کرد: از این جهت، پیشینه روابط ایران با بسیاری از کشورها در حوزه اورآسیا و نزدیکی ما با ملت‌های دیگر از منظر زبان فارسی بوده است.

وی زبان فارسی در آسیای مرکزی و قفقاز را دارای سابقه‌ای طولانی خواند و افزود:‌با این وجود همه کشورها، کشورهای اورآسیا در این خصوص در یک سطح نیستند که جایگاه ویژه ازبکستان در این زمینه بر کسی پوشیده نیست.

رئیس دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه با اشاره به حمله مغول‌ها در قرون یازده و دوازده که باعث از بین رفتن درخشش ادبیات پارسی در این منطقه شد، اظهار داشت: پس از آن، حلقه اتصال فرهنگ و تمدن فارسی، عرفان و تصوف شد که موجب درخشش دوباره فرهنگ ایرانی شد.

وفایی نقطه تاریک بحث زبان فارسی در عصر کنونی را حمله شوروی به منطقه خواند که ملت‌های منطقه را از عرفان و مسائل دینی جدا کرد و زبان این منطقه از کشور همزبان ایران یعنی تاجیکستان نیز جدا شد.

استاد دانشگاه علامه نقطه عطف این تحولات را تغییر خط در این کشورها خواند که باعث جدا شدنشان از فرهنگ و زبان فارسی شد و افزود:‌ در آسیای مرکزی و به خصوص تاجیکستان، مردم را با این سیاست از زبان فارسی، فرهنگ و تاریخ خود جدا کردند.

وفایی با بیان اینکه همگرایی فرهنگی بین ایران و منطقه آسیای مرکزی در آینده قطعاً به نیکی رقم خواهد خورد، خاطرنشان کرد: در دانشگاه‌های این کشورها آموزش زبان فارسی در حال رواج است.

استاد دانشگاه علامه یادآور شد: امروز در برخی کشورهای اورآسیا آموزش زبان فارسی در دانشگاه‌ها و مدارس به عنوان زبان دوم اجباری شده و زبان فارسی طی سال‌های گذشته بیش از هر عامل دیگری موجب پیوند ایران با کشورهای آسیای مرکزی شده است.
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار