امروز : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 25
۱۹:۵۵
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 11584
تاریخ انتشار: ۹ خرداد ۱۳۹۲ - ساعت ۱۷:۱۹
تعداد بازدید: 240
به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، امضا اسناد رسمی میان ترکمنستان و ترکیه پس از مذاکرات «قربانقلی بردی ...

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در عشق‌‏آباد، امضا اسناد رسمی میان ترکمنستان و ترکیه پس از مذاکرات «قربانقلی بردی محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان و «عبدالله گل» رئیس جمهور ترکیه که برای انجام سفر رسمی 3 روزه به عشق‌‏آباد سفر کرده‏‌است، انجام شد.

طرفین در مورد این موافقتنامه که بنا به عنوان آن گاز ترکمنستان قرار است به ترکیه منتقل شود، چگونگی اجرای آن و یا مسیر انتقال آن اشاره نکردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پیروان موعود به نقل از خبرگزاری فارس در محل کاخ ریاست جمهور ترکمنستان، بعد از مراسم امضا اسناد، روسای جمهور ترکمنستان و ترکیه در یک کنفرانس خبری شرکت کردند و نتایج مذاکرات دو جانبه را تشریح  کردند.

رئیس جمهور ترکمنستان تاکید کرد که مذاکرات با همتای ترکی خود بسیار نتیجه بخش، سازنده و موفقیت آمیز بوده است و دو طرف کلیه موارد و مسائل مورد علاقه خود را بررسی کرده و در مورد آنها به توافقات خوبی دست یافته‌اند.

وی تاکید کرد: ترکیه یکی از مهمترین شرکای ترکمنستان است و عشق‏‌آباد قصد دارد در آینده نیز مناسبت خود را با آنکارا گسترش دهد.

رئیس جمهور ترکیه نیز با اظهار خرسندی از این سفر اعلام کرد که این سفر دور جدیدی را در مناسبت بین دو کشور ایجاد می‌کند.

گل تصریح کرد: حجم مبادلات بازرگانی بین دو کشور بالغ بر 3 میلیارد و 500 میلیون دلار است و شرکت‌های ترکیه تاکنون در ترکمنستان به ارزش 34 میلیارد دلار طرح‌های مختلف را اجرا و سرمایه گذاری کرده‌اند.

وی تاکید آنکارا و عشق‏‌آباد از ظرفیت‌های لازم برای گسترش همکاری بیشتر بین دو کشور دوست و برادر برخوردار هستند زیرا مردم ترکیه و ترکمنستان در واقع یک ملت در قالب دو کشور هستند و از اشتراکات فراوان تاریخی و عمیق بهره می‌برند.

رئیس جمهور ترکیه همچنین در پایان اعلام کرد که آنکارا آماده است گاز ترکمنستان به مصرف کنندگان اروپایی نیز منتقل کند.

کارشناسان معتقدند سفر رئیس جمهور ترکیه به ترکمنستان دور جدیدی از رایزنی‌ها و تشدید فعالیت‌های ترکیه برای تقویت نفوذ فرهنگی و اقتصادی در منطقه را فراهم خواهد آورد.

شما در ادامه می‌توانید تصاویر مربوط به جریان سفر وی به ترکمنستان را ملاحظه فرمایید.


انتهای پیام
برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها