امروز : چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 25
۱۱:۴۹
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115842
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 47
به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «ینس استولتنبرگ» دبیر کل جدید ناتو روز چهارشنبه برای اولین بار پس از آغاز به کار رسمی در ...

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «ینس استولتنبرگ» دبیر کل جدید ناتو روز چهارشنبه برای اولین بار پس از آغاز به کار رسمی در این سمت، در نشست خبری حاضر شد.

وی که پیشتر گفته می‌شد روابط گرمی با روسیه دارد، همچون دبیر کل پیشین پیمان آتلانتیک، روسیه را به ایجاد بی‌ثباتی در اوکراین متهم کرد. وی در این رابطه گفت: «آتش‌بس در اوکراین فرصتی را ایجاد کرده است، اما در عین حال روسیه همچنان توان ناآرام کردن این کشور را دارد. روسیه همچنان در حال نقش قوانین بین‌المللی است.»

با این حال وی تصریح کرد که او تناقضی میان داشتن روابط مستحکم با روسیه و قدرتمند نگه داشتن ناتو نمی‌بیند. استولتنبرگ در این نشست از آمادگی ناتو برای برگزاری نشست مشترک ناتو و روسیه خبر داد و گفت در صورتی که درخواستی برای برگزاری چنین نشستی باشد، آن را مورد بررسی قرار می‌دهد.

اسفند ماه سال گذشته بود که دولت قانونی اوکراین که مخالف امضای پیمان تجارت آزاد با اتحادیه اروپا بود، تحت فشار معترضان مورد حمایت غرب، سقوط کرد. از آن زمان، ساکنان مناطق شرقی اوکراین که عمدتا روس‌تبار هستند، با ابراز نگرانی از روی کار آمدن دولتی غربگرا، خواستار استقلال از این کشور شده‌اند.

شبه‌جزیره «کریمه» اولین منطقه‌ای بود که پس از برگزاری همه‌پرسی، از اوکراین جدا و پس از مدتی به فدراسیون روسیه پیوست. دونتسک و لوهانسک از جمله دیگر مناطقی بودند که خواستار استقلال از اوکراین شدند. در جریان درگیری‌های شرق و جنوب شرق اوکراین، تاکنون بیش از 2600 نفر کشته و ده‌ها هزار نفر زخمی و آواره شده‌اند.

آمریکا و کشورهای غربی که روسیه را به حمایت از استقلال‌طلبان متهم کرده‌اند، تاکنون چند دور تحریم اقتصادی را علیه این کشور به اجرا گذاشته‌اند. با وجود امضای توافق آتش‌بس در مناطق شرقی اوکراین، این تحریم‌ها همچنان پابرجا مانده است. درگیری‌های پراکنده در شرق اوکراین چشم‌انداز پایدار ماندن آتش‌بس و بهبود روابط مسکو-بروکسل را مبهم کرده است.
دبیر کل جدید ناتو در بخش دیگری از نشست خبری امروز به موضوع همکاری‌ها با ترکیه پرداخت و گفت در صورتی که این کشور هدف حمله قرار گیرد، ناتو از آن دفاع می‌کند. وی در مورد بند 5 منشور ناتو که متضمن دفاع جمعی از اعضا است، گفت: «مسئولیت ما، مسئولیت اولیه ما این است که به روشنی در کنار ترکیه قرار گرفته و از آن محافظت کنیم. دفاع جمعی و بند 5 چیزی است که در صورتی که ترکیه مورد هدف قرار گیرد، اجرایی می‌شود.»
آقای استولتنبرگ همچنین اعلام کرد که روز 8 اکتبر برای دیدار با مقامات ترکیه‌ای، به این کشور سفر می‌کند.
انتهای پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار