امروز : جمعه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 April 27
۰۹:۵۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115844
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 84
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در آمریکای لاتین، «مانوئل زلایا» رئیس جمهور سابق هندوراس (بین سال‌های 2006 تا 2009)

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; در آمریکای لاتین، «مانوئل زلایا» رئیس جمهور سابق هندوراس (بین سال‌های 2006 تا 2009) و هماهنگ‌کننده حزب آزادی این کشور اطمینان داد که دولت ایالات متحد آمریکا همواره در امور داخلی این کشور دخالت داشته و سیاست‌های مداخله‌جویانه‌ای را از زمان ریاست جمهوری وی اعمال می‌کرده است.

خبرگزاری «تله‌سور» در این خصوص نوشت: «زلایا» تصریح کرد که ایالات متحده آمریکا اقدامات بی‌ثبات‌سازی خود را طی ریاست جمهوری وی تشدید کرد زیرا بر این باور بود که شخصی که ریاست این کشور آمریکای لاتینی را بر عهده دارد سفیر آمریکا در هندوراس است.

وی همچنین خاطرنشان کرد زمانی که برنده انتخابات ریاست جمهوری شد وزیر امور خارجه آمریکا اولین کسی بود که او را برای یک ناهار کاری دعوت کرد و پاکتی به او داد تا بعدا آن را در دفتر کارش باز کند.

رئیس جمهور سابق هندوراس اعلام کرد که آن پاکت شامل لیستی از وزرایی بود که باید آن‌ها را منصوب می‌کرد و در بین آنان مامورینی مخفی از سازمان سیا نیز وجود داشتند.

از دیگر تلاش‌های آمریکا برای دخالت در هندوراس می توان طرح اعطای پناهندگی سیاسی به «لوئیس پوسادا کارریلس» که «زلایا» وی را به علت تلاش‌های متعدد در جهت بی‌ثبات کردن ملت‌های آمریکای جنوبی به انجام اقدامات تروریستی محکوم کرده بود را نام برد؛ آمریکا سعی داشت به وی در هندوراس پناهندگی دهد.

«زلایا» به نقض حاکمیت ملت‌ها از سوی آمریکا طی اختتامیه نشست دولت‌های مترقی آمریکای لاتین که در اکوادور برگزار شد نیز اشاره کرد.

پیشتر نیز ندادن پناهندگی به «پوسادا کارریلس»، تصمیم حذف امتیازات شرکت‌های نفتی آمریکایی که توسط دولت‌های قبلی به آن‌ها داده شده بود را در پی داشت. وی اذعان کرد که این امر منافع اقتصادی امپریالیست‌ها را به خطر انداخت.

وی بیان کرد که به علت عدم موفقیت در دخالت‌ شروع کردند به متهم کردن او به دریافت دستورالعمل از «هوگو چاوز» رئیس جمهور فقید ونزوئلا، و همین امر را بهانه‌ای قرار دادند تا کودتای سال 2009 را به راه بیندازند و حکومت را از وی بگیرند.

به گزارش فارس، « مانوئل زلایا» پس از پیروزی در انتخابات سال 2005، به طور رسمی کار خود را به عنوان رئیس جمهور هندوراس در سال 2006 آغاز کرد؛ وی که از حامیان مقامات چپگرای آمریکای جنوبی از جمله «هوگو چاوز» به شمار می‌رود در سال 2009 و در پی کودتا از کار برکنار و از هندوراس تبعید شد، پس از چند ماه تبعید در سپتامبر 2009 (شهریور 1388)  با پناه گرفتن در سفارت برزیل در هندوراس، به کشورش بازگشت.
انتهای پیام/ز

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار