امروز : جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷ - 2018 April 19
۰۳:۰۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115850
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 19
به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه ، به نقل از ویستی، پس از گذشت 2 ماه از گزارش بانک جهانی در خصوص بی اساس بودن اعتراضات ازبکستان در ساخت ...

به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای فارس در دوشنبه ، به نقل از ویستی، پس از گذشت 2 ماه از گزارش بانک جهانی در خصوص بی اساس بودن اعتراضات ازبکستان در ساخت نیروگاه‌های برق ابی در کشورهای قرقیزستان و تاجیکستان، وزارت امور خارجه ازبکستان با ارسال نامه‌ای اعتراضی به سازمان ملل، مراتب مخالف شدید خود با احداث این نیروگاه‌ها را اعلام کرد.

در این نامه اعتراضی، «عبد العزیز کامل اف» وزیر خارجه ازبکستان آورده است، تاشکند با احداث هرگونه سد در بالادست رودخانه‌هایی که به سمت ازبکستان نیز سرازیر هستند، مخالف است.

کامل اف در این نامه اعتراضی گفته است، ساخت نیروگاه‌های قمبرآته و راغون، مشکلات زیست محیطی بسیاری را برای آینده در پی خواهد داشت ضمن اینکه امکان استفاده سیاسی بیشکک و دوشنبه و اهرم فشار قرار دادن مسئله آب بر روی تاشکند نیز هست.

مخالف مجدد ازبکستان در حالی است که اوایل شهریور، بانک جهانی نتیجه تحقیقات 3 ساله کارشناسان خود در رابطه با ساخت نیروگاه برق آبی راغون در تاجیکستان را اعلام کرد.

در این گزارش تاکید شده بود، ساخت این نیروگاه خطری برای منطقه در بر نخواهد داشت.

بلافاصله پس از انتشار این گزارش، ازبکستان که در همسایگی تاجیکستان قرار داشت، واکنش سختی در برابر این نظر بانک جهانی از خود نشان داد و برای چندمین بار مخالفت خود را با هرگونه ساخت نیروگاه بر روی رودخانه «وخش» و ساخت نیروگاه راغون اعلام کرد.

کارشناسان در این‌باره می‌گویند، مهم‌ترین اختلافات در آسیای مرکزی در دوره پس از شوروی، تفاوت دیدگاه کشورهای پائین و بالادستی برای دسترسی به منابع آبی در این منطقه است که پس از گذشت چندین سال و برگزاری نشست‌های متعدد هنوز به نقطه تفاهم نرسیده‌اند.

آب یکی از عوامل مهم اختلافات و برخوردها در آسیای مرکزی بوده زیرا بازی‌های سیاسی، عوامل داخلی و بین‌المللی از جمله عوامل جغرافیایی، اقتصادی و ژئوپلتیکی، تحولات منطقه و ماهیت پیچیده سیاست‌های ملی و روابط بین کشوری مربوط به آب، اقدامات تنش زا و یک جانبه کشورهای پایین دستی و انتقام جویی‌های کشورهای بالادست باعث همه گیر شدن این تنش‌ها در منطقه شده است.

تاکنون بیش از 60 درصد عملیات انجام شده اما مقامات ازبکستان به دلیل اینکه این نیروگاه در یک منطقه زلزله‌خیز احداث می‌شود با احداث آن مخالفت می‌کنند.

به ادعای تاشکند، ساخت این نیروگاه همچنین پیامدهای سنگینی به وضعیت زیست‌محیطی منطقه به دنبال داشته و احتمال اتفاقات و حوادث غیرمترقبه طبیعی در آسیای مرکزی را بیشتر می‌کند.

در همین حال، برخی کارشناسان معتقدند، ازبکستان به عنوان تامین کننده برق منطقه، تا حد امکان در تلاش است از امکان دستیابی کشوری دیگر در همسایگی خود به تولید برق جلوگیری کند.

به گفته آنان، از دیگر عوامل مخالفت تاشکند این است که تاجیکستان با ساخت سد 335 متری این نیروگاه می‌تواند تنظیم آب رودخانه «وخش» را که بخش عمده نیاز واحدهای کشاورزی ازبکستان را برآورده می‌سازد در اختیار داشته باشد.

انتهای پیام/ز

 

 

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها