امروز : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 22
۰۷:۱۴
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115875
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 16
به گزارش گروه‌بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «ینس استولتنبرگ» از امروز ریاست سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را بر عهده گرفت. این ...

به گزارش گروه‌بین‌الملل پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، «ینس استولتنبرگ» از امروز ریاست سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را بر عهده گرفت. این در حالی است که به نظر می‌رسد دوره ریاست وی بر ناتو با دشواری‌هایی همراه باشد.

در گزارش شبکه خبری «دویچه‌وله» در این مورد آمده است که استولتنبرگ کسی است که زمانی ناتو وی را به دلیل جوانی نپذیرفت، اما امروز ریاست همین سازمان را بر عهده گرفته است. همه اینها در شرایطی است که انتظار می‌رود با توجه به روابط روسیه و نروژ و تنشی که میان غرب و روسیه درگرفته است، وضعیت برای استولتنبرگ دشوار شود.

این سیاستمدار 55 ساله که پیش از این 3 بار نخست‌وزیر کشورش شده، جانشین «آندرس فوگ راسموسن» دانمارکی خواهد شد و به این ترتیب ریاست این سازمان بار دیگر به فردی از اسکاندیناوی می‌رسد.

 

در جریان انتخابات پاییز 2013، حزب سوسیال‌دموکرات به رهبری استولتنبرگ، اگر چه قدرتمند ظاهر شد، اما به نظر می‌رسد که ائتلاف تحت رهبری وی نتوانست عملکرد کاملا خوبی داشته باشد. از این رو در پی شکست وی، «ارنا زولبرگ» سکان دولت را در دست گرفت. البته زولبرگ از عملکرد استولتنبرگ در مواجهه با اقدامات تروریستی «آندرس برویک» در جزیره اوتویا در جولای 2011 که به مرگ بیش از 70 نفر منجر شد، تقدیر کرد.

استولتنبرگ در آن زمان گفته بود که کشورش باید از ارزش‌هایش دفاع کند و پاسخ نروژ به خشونت، اعمال دموکراسی بیشتر، فضای باز بیشتر و مشارکت سیاسی بیشتر پاسخ می‌دهد. این حادثه باعث شد تا نام استولتنبرگ برای نخستین بار در جهان مطرح شود.

از دشمنی با ناتو تا ریاست این سازمان

استولتنبرگ علاوه بر نخست‌وزیری، چندین بار سمت‌های متفاوتی را در دولت نروژ تجربه کرده بود، اما هیچوقت وزیر دفاع نشد. به غیر از عضویت در شورای دفاعی نروژ در دهه 90، وی ارتباط چندانی با ناتو نداشته و همواره درباره این سازمان دیدی منفی داشته است. او همچنین با عضویت کشورش در ناتو و سیاست‌های آمریکا هم مخالف بود. او در جوانی با جنگ آمریکا در ویتنام مخالفت کرده بود. با این حال وی چندی بعد نظرش را تغییر داد و حتی زمانی که نخست‌وزیر بود با همراهی در عملیات نظامی جهانی موافقت کرد. یک نمونه از حضور نروژ در عملیات‌های نظامی این بود که در جریان عملیات در افغانستان و لیبی، نروژ هم در کنار آمریکا بود.

همین باعث شد که آمریکا و دیگر کشورهای عضو ناتو آنچه را که به «خطاهای دوران جوانی» وی تعبیر می‌شد، فراموش کنند.

روسیه؛ چالشی که استولتنبرگ باید آن را حل کند

همجواری مرزی روسیه و نروژ باعث شده تا استولتنبرگ در دوران نخست‌وزیری خود امکان لغو روادید را فراهم کند. البته یکی از روزنامه‌های نروژ تجربیات استولتنبرگ در این زمینه را نقطه قوت وی می‌داند و این که با وجود تنش میان روسیه و غرب، این مقام نروژی می‌تواند تمامی مهارت‌های خود را درون و بیرون این سازمان به کار گیرد، امکانی است که می‌تواند زمینه را برای موفقیت وی فراهم کند.

در مجموع ورای اینکه در دوران استولتنبرگ چه خواهد شد، برای نروژ همین که یکی از مخالفان ناتو، اکنون به ریاست این سازمان رسیده، امتیازی است که به نظر می‌رسد این کشور نمی‌تواند از آن چشم پوشی کند.

انتهای‌پیام/ق

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها