امروز : شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 March 17
۱۱:۱۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115896
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 35
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست «بررسی تقریظ‌ نگاری رهبر انقلاب بر کتب دفاع مقدس» عصر روز سه‌شنبه 8 مهر با حضور گلعلی بابایی رئیس ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ، نشست «بررسی تقریظ‌ نگاری رهبر انقلاب بر کتب دفاع مقدس» عصر روز سه‌شنبه 8 مهر با حضور گلعلی بابایی رئیس سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس و حجت‌الاسلام سیدمحمدرضا حسینی در محل برپایی پنجمین نمایشگاه کتاب دفاع مقدس برگزار شد.
 
*تقریظ‌های نویسندگان به نویسندگان و ناشران انرژی داده است

حجت‌الاسلام سیدمحمدرضا حسینی کارشناس ادبیات و رسانه در ابتدای این نشست به برشماری فواید تقریظ‌نگاری پرداخت و گفت: خاطرات دفاع مقدس و قصه آن ملی بوده و انحصاری نیست دیگر اینکه نباید صحنه‌ها تنها در ذهن شاهدان باقی بماند. همچنین دفاع مقدس امانتی است که باید در اوج امانتداری به صاحبان آن برگردانده شود. در فرمایشات مقام  معظم رهبری ذکر شده است که این آثار جامعه را با طراوت کرده و ظرفیت‌های بالقوه خود را نشان می‌دهد و نیز گاهی برای صدور انقلاب اسلامی است.

وی با بیان اینکه مساله تقریظ نویسی سنتی حسنه در انقلاب و دفاع مقدس است اظهار کرد: این سنت از مدت‌ها پیش مرسوم بوده و اندیشمندان قبل از چاپ کتب خود اثر را به عالمی برجسته می‌سپردند تا بر محتوای آن تقریضی بنویسند که این امر تایید و اعتباری بر نویسنده و کتاب بوده است. این کار حالتی نهضتی و انبوه داشته یعنی جزء برنامه‌های کاری رهبری است تمرکز رهبری بر روی کتب انقلاب و دفاع مقدس اهمیت موضوع را نشان داده و بر آن ارزش گذاری می‌کند. هم چنین این تمرکز نشان از خلاء آثار در زمینه کتاب را نیز دارد. این تقریظات نشان از مطالبه جدی از ناحیه رهبری و برای پرداختن افراد اهل به این موضوع است.

حجت الاسلام حسینی به کارکردهای این تقریظ‌نویسی اشاره کرد و گفت: این تقریظ‌ها به نویسندگان و ناشران انرژی داده و همچنین راهبرد و اصول ادامه کار را به آنها نشان می‌دهد. این تقریظ‌ها مدل را ارائه می‌کند و شاخصی برای تشخیص سره از ناسره است و مردم و جوانان را با شوق به سمت ادبیات می‌کشاند و این بخش از ادبیات را در فرهنگ جامعه الگو قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: نهضت کتابخوانی به پرچم‌داری رهبری به راه افتاده که ایشان در این امر یک استثناء محسوب می‌شوند که این تقریظات جامعه را با گذشته متصل کرده و کادری انقلابی را تربیت می‌کند. جامعه و نسل جوان ما باید با گذشته پرغرورشان آشنا و به آن متصل شوند. این‌ها از فواید تقریظ‌نگاری هستند.
 
*فواید تقریظ‌های رهبری، تربیت انسان الگوساز و چراغ راه است

حجت‌الاسلام حسینی افزود: در بعضی از این کتب تقریظ شده رهبری بر ترجمه کتاب تاکید کرده که این امر بحث تکلیفی مستقلی را بر ناشران تاکید می کند.

وی افزود: از دیگر فواید تقریظ‌نگاری این است که انسان الگوساز تربیت کند و چراغ راه باشد. نگارش و چاپ کتاب در حوزه دفاع مقدس و سپس تقریظ‌نگاری بر آن، آدم‌های آسمانی را با معیارهای محسوس زمینی معرفی و آن‌ها را دست‌یافتنی می‌کند. اگر الگوها را به گونه‌ای تقدیس کردیم که دست‌نیافتنی شدند، قافیه را باخته‌ایم. اگر الگوها را به قدری آسمانی کردیم که دست نیافتنی شدند، آن‌ها را از دست داده‌ایم. توجه داشته باشیم که الگو هم برای تکثیر و تبعیت است نه برای بوسیدن و بالای سر گذاشتن. چون عده‌ای شی مبارک را می‌بوسند و بالای سرشان در طاقچه می‌گذارند تا دیگر چشمشان به آن نیافتد. به نظر من تقریظ‌نگاری‌های رهبری معیارهای ایجابی و سلبی دارد.

این محقق در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به روحیه کتابخوانی در رهبر انقلاب گفت: شخص مقام معظم رهبری در این زمینه یک الگو است. بارها دیده‌ایم که دوستان حوزه هنری و دیگر نهادها به دیدار ایشان می‌روند و به کتاب‌هایی اشاره می‌کنند. ایشان هم همه آن کتاب‌ها را خوانده‌اند و نقدشان را هم تسلط دارند. در کل ایشان از کتابخوان‌های حرفه‌ای و طراز اول این حوزه هستند.
 

*تقریظ‌های رهبری، باعث نشود کتابی نقد نشود

در ادامه این برنامه گلعلی بابایی نویسنده دفاع مقدس گفت: رویه حضرت آقا در تقریظ‌نگاری،‌ رویه بزرگان دینی ماست. تقریبا می‌توان گفت این رویه هدایتگرانه است و جامعه را به سمتی می‌کشاند که مشتاق خواندن این کتاب‌ها بشوند. مواردی که ایشان در تقریظ‌ها به آن‌ها اشاره می‌کنند، حقیقتا دقیق است و در واقع نکاتی هستند که من باید برای بیانشان، کتابی را 3 مرتبه بخوانم. سیدحمید روحانی پژوهشگر ادبیات انقلاب نیز با اشاره به این دقت رهبری می‌گفت این میزان از دقت، برای من به عنوان تاریخ‌نگار انقلاب جذابیت زیادی داشت.

نویسنده کتاب «همپای صاعقه» ادامه داد: این تقریظ‌نگاری‌ها برای افرادی که بر کتابشان تقریظ نوشته می‌شود، مشوقی برای نویسندگان است. برای من هم که رهبری بر چندین کتابم تقریظ نوشته‌اند، این احساس وجود دارد که وظیفه‌ام را انجام داده‌ام و احساس شعف می‌کنم. البته بخشی از این قضیه، به آن نگاه پدرانه و ولایتی آقا نسبت به نویسندگان دفاع مقدس هم برمی‌گردد که به نوعی نظر جامعه ما را به این موضوع جلب می‌کند که چنین ادبیاتی هم در کشورمان وجود دارد که باید بر آن ارج گذاشت.

وی گفت: تقریظ‌نویسی رهبری بر یک کتاب، نباید باعث شود تا دیگر کسی بر آن کتاب نقد ننویسد. رهبری بر 5 کتاب من تقریظ نوشته‌اند که هیچ‌کدام تا پیش از نوشته شدن تقریظ توسط آن ناشر بخصوص یا ناشران بزرگ چاپ نشده بودند. یعنی بعد از نوشته شدن تقریظ بود که ناشران بزرگ، آثارم را چاپ کردند.
 
انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها