امروز : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ - 2018 February 22
۰۶:۲۳
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115916
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 21
پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ـ سجاد اسلامیان: دو سال پیش در آستانه 11 سپتامبر و در زمانی نیکو نخستین جشنواره و کنفرانس «افق‌نو» در هتل ارم ...

پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ـ سجاد اسلامیان: دو سال پیش در آستانه 11 سپتامبر و در زمانی نیکو نخستین جشنواره و کنفرانس «افق‌نو» در هتل ارم تهران برگزار شد که اگرچه به موفقیت آنچنانی دست نیافت اما نگرانی‌هایی را برای غرب ایجاد کرد.

این جشنواره و کنفرانس در راستای کنفرانس هالیوودیسم قرار داشت که در حاشیه جشنواره فیلم فجر برگزار می‌شد و موجبات نگرانی جدی صهیونیست‌ها را برانگیخته بود.

اما قرار بود که دومین دوره این جشنواره و کنفرانس سال گذشته برپا شود که با مخالفت مسئولان وزارت خارجه و وزارت فرهنگ «افق‌نو» به محاق رفت و پس از آن «هالیوودیسم» نیز از چرخه کنفرانس‌ها کنار گذاشته شد.

«افق‌نو» و «هالیوودیسم» به این علت مورد توجه قرار گرفته بود که به واقع «بهشتی» برای کسانی شده بود که در غرب نمی‌توانستند حرف‌های خود را بزنند؛ حرف‌هایی از جنس ضدیت با جریان جهانی صهیونیسم با بازوهای سینمایی، هنری، اقتصادی، نظامی، رسانه‌ای و سیاسی‌اش.

برای همین حذف افق‌نو باعث شد تا برخی چهره‌های حاضر در این کنفرانس‌ها اعتراض خود را به گوش مسئولان کشور برسانند و در دو مورد از این اعتراض‌ها که رسانه‌ای شد، رئیس حزب «مرکز جدید» آلمان عنوان کرد: ایران با تعطیلی افق‌نو دوستان 30 سال گذشته خود را از دست می‌دهد و «مرلین میلر»، کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده مستقل آمریکایی و همچنین کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2012 میلادی به طرفداری از حزب جدید جبهه سوم، عنوان کرد: جشنواره‌هایی از جنس افق‌نو تقویت‌کننده حقیقت، عدالت، آزادی و صلح در سراسر جهان است.

اینک و پس از یک سال تعویق کنفرانس و جشنواره افق‌نو این حرکت تحسین شده تنها در قالب یک کنفرانس در حاشیه جشنواره فیلم مقاومت، ضعیف‌تر از گذشته به عرصه فعالیت‌های دیپلماسی عمومی و فرهنگی کشور برگشته است.

نگاهی به بخش‌های تعریف شده برای این کنفرانس غیرسینمایی و غیرهنری بودن اکثر بخش‌های این کنفرانس را می‌توان دریافت که این کنفرانس نیازمند حرکت جدی در این تغییر این بخش‌هاست تا بهانه‌ای دست بهانه‌جویان ندهد.

نکته دیگری که می‌توان در بازگشت این کنفرانس و در برگزاری دو روزه آن اشاره کرد این است که چنین کنفرانسی نیازمند جریان قوی رسانه‌ای با حمایت رسانه‌های داخلی و خارجی و برون‌مرزی است.

پخش زنده برخی برنامه‌های مهم این کنفرانس از رسانه‌های برون‌مرزی چون پرس‌تی‌وی و معرفی شخصیت‌های گمنام نزد ایرانیان اما مطرح در عرصه جهانی که در این کنفرانس حاضر می‌شوند آن هم پیش از برگزاری آن ضروری است تا رسانه‌ها بتوانند از حضور این شخصیت‌ها به خوبی استفاده کنند.

مسلما بحث‌های مهم مطرح شده در چنین کنفرانس‌هایی تا وقتی که در درون سالن‌های کنفرانس بماند و به خارج از اتمسفر هتل‌ها منتقل نشود تاثیر لازم و مقصود به دست نخواهد آمد.

لذا به نظر می‌رسد طراحی کنفرانس افق‌نو با تم جدید و همانگونه که دکتر عباسی پیشنهاد کرد با «دبیرخانه دائمی» می‌تواند به تقویت این کنفرانس و افزایش چهره‌های حاضر و پیگیری مباحث مطرح شده در آن کمک کند.
انتهای پیام/س

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها