امروز : چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 19
۰۱:۳۱
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115919
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 17
به گزارش خبرنگار آئین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،نشست هم‌اندیشی صاحب‌نظران و مسئولان در امر ازدواج جوانان با موضوع «از همسان‌گزینی ...

به گزارش خبرنگار آئین و اندیشه پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; ،نشست هم‌اندیشی صاحب‌نظران و مسئولان در امر ازدواج جوانان با موضوع «از همسان‌گزینی تا همسری» با حضور حجت‌الاسلام مهدی خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، گلزاری معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، علیرضا طالب‌پور مدیر عامل موسسه فرهنگی و اطلاع‌رسانی تبیان، کمند دبیر کارگروه پیش‌نویس سند ملی ازدواج در سالن سوره حوزه هنری عصر امروز چهارشنبه (9 مهرماه) برگزار شد.

حجت‌الاسلام خاموشی در ابتدا اظهار داشت: چند مسئله برای جوانان دارای اهمیت است که از آن جمله می‌توان به تحصیل، ازدواج، اشتغال و مسکن اشاره کرد که مهمترین آنها ازدواج است.البته خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران در امر تحصیل، پیشرفت شگرفی نسبت به قبل از انقلاب به لحاظ کمی و کیفی داشته و روند تحصیل جوانان روند رو به رشدی است و میزان مقالات ایران، تولیدات علمی، اکتشافات روز به روز در جهان رو به افزایش است.

وی در خصوص این که آیا ازدواج مهمتر است یا اشتغال، گفت: تقاضا دارم به طور مستقیم به مسائل مرتبط با جوانان نپردازیم اگر دولت برای فراهم کردن مقدمات اشتغال تلاش کند موفق‌تر خواهد بود و آنچه که در مسکن مطرح بوده ، ملازم با ازدواج است؛ نسبت به مسئله مسکن در دولت‌های قبلی اهتمام‌هایی صورت گرفته است لذا باید تا جایی پیش برویم که دیگر مشکلی در این خصوص نداشته باشیم و زیرساخت‌های ارزان‌ شدن مسکن را برای جوانان را فراهم کنیم.

خاموشی با بیان اینکه مهمترین بخش بحث همسان‌گزینی و همسریابی، ازدواج است، تصریح کرد: از آیات بزرگ الهی است که خداوند متعال برای انسان زوجی قرار داده که اگر این زوجیت محقق شود قرآن کریم می‌فرماید: «جعل لکم مودة و رحمة»؛ من یک محبت و مودت سرشاری را لبریز می‌کنم.

وی افزود: نتیجه ازدواج، برکت، رونق، پیشرفت زندگی، نعمت، شکل‌گیری نسل آینده و تربیت در کانون خانواده است که می‌تواند جامعه را رو به صلاح و فلاح پیش ببرد.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی خاطرنشان کرد: بنده از کارکرد سنتی ازدواج دفاع می‌کنم و بزرگترها نباید نسبت به مسئولیت فرزندانشان درباره ازدواج، شانه خالی کنند. اگر والدین نخواهند چنین مسئولیتی را ایفا کنند آیا جایگزین مدنی خواهیم داشت؟! بنده جایگزینی برای آن قائل نیستم چرا که اگر نهادهای مدنی جایگزین نهادهای خانواده شوند ما ضربه خواهیم خورد و البته این نهادها نمی‌توانند جایگزین خانواده شوند.

وی گفت: یکی از پایه‌های طرح همسان‌گزینی، دخالت خانواده‌ است و ما باید آنها را به مسئولیت‌هایشان واقف کنیم بسیاری از خانواده‌ها هستند که این حس مسئولیت در آنها نهادینه شده و لذا جوانی نداریم که سه دهم از زندگی‌اش را سپری کرده و ازدواج نکرده باشد بلکه در این خانواده‌ها با تدبیر رفتار می‌شود.

خاموشی ابراز داشت: مفهوم مسئولیت دخالت بزرگترها و رضایتمندی طرفین این نیست که بزرگتر مطلبی را ابلاغ کند و فرد کوچکتر بپذیرد بلکه می‌خواهیم مداخله‌جویان واقعی را در امر ازدواج دخالت داده و از مشاورین حاذق بهره ببریم و فضایی که در جامعه وجود دارد را در جاده صحیحی قرار دهیم.

وی ادامه داد: تفاهم ما با وزارت ورزش و جوانان بر همین اساس است که با همکاری هم می‌توانیم افراد موثر را دخالت داده و شاهد ازدواج صحیح و همسان در میان نخبگان و دانشگاهیان باشیم.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی گفت: شانه خالی کردن نسبت به تشکیل خانواده در جامعه ما از مصادیق نفوذ فرهنگ بیگانه در کشور محسوب می‌شود. از این رو واقعا باید ماجرای همسرگزینی طبق سنت‌ها و تمدن کشورمان صورت گیرد که امیدوارم در آینده شاهد نتایج خوبی باشیم.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها