امروز : پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
۰۵:۴۲
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 115937
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۱۲:۳۴
تعداد بازدید: 198
موضوع ارض موعود یکی از مسائل مهم در مبحث صهیونیزم است ٬ ارض موعود را می توان مهم ترین اسطوره ی صهیونیستی در عصر حاضر دانست‌. 

موضوع ارض موعود یکی از مسائل مهم در مبحث صهیونیزم است ٬ ارض موعود را می توان مهم ترین اسطوره ی صهیونیستی در عصر حاضر دانست‌. 

این اسطوره بیان می دارد که سرزمین بیت المقدس یا فلسطین امروزی از طرف خداوند به قوم بنی اسرائیل بخشیده شده است و این سرزمین ٬‌سرزمین موعود یهودیان می باشد. تاثیر مستقیم اسطوره ی قوم برگزیده بر اسطوره ارض موعود امری مشهود و آشکار است ٬‌به اعتقاد یهودیان ارض موعود متعلق به قوم برگزیده خداوند می باشد نه هیچ قوم و نژاد دیگری.

به اعتقاد صهیونیست ها ، سرزمین بین رود نیل تا رود فرات از طرف خدا به آنان وعده داده شده است ، آنان معتقدند درتورات به این مسئله که این سرزمین به نسل ابراهیم تعلق دارد ، اشاره شده است و از آن جا که یهودیان و به طور کلی بنی اسرائیل از نژاد ابراهیم هستند ، این آیه از تورات شامل حال آنان می شود :

در این روز خداوند با ابراهیم پیمان بست و گفت : این سرزمین ، از رود مصر گرفته تا شط بزرگ نیل و از آنجا تا شط فرات را به نسل تو می بخشم. (تورات ، سفر پیدایش باب ۱۵ آیه ۱۸-۲۱)

مناخیم بگین یکی از سران رژیم صهیونیستی در این باره می گوید:

این سرزمین به ما وعده داده شده بود و ما بر آن حق داریم.(کتاب پرونده ی اسرائیل و صهیونیزم سیاسی نوشته ی روژه گارودی ص ۳۹)

موشه دایان نیز در مورد این موضوع این چنین تصریح دارد:

اگر بر تورات مسلطیم ٬‌اگر خود را قوم تورات می دانیم ٬ بایستی بر سرزمین های توراتی نیز مسلط شویم ٬‌سرزمین های قضات و ریش سفیدان ٬‌بیت المقدس ٬‌جبرون ٬‌اریحا و جاهای دیگر (پرونده ی اسرائیل و صهیونیزم سیاسی ص ۳۹)

روژه گارودی در کتاب ” تاریخ یک ارتداد اسطوره های بنیانگذار سیاست اسرائیل ” ص ۳۹ و ۴۰ این موضوع را چنین نقد می کند :

با مطالعه ی اسطوره های باستانی منطقه ی خاورمیانه ٬ در می یابیم که در تمامی آنها از جمله مصریان ٬ اهالی بین النهرین و هیتی ها سخن از ارض موعود می باشد ٬‌پس اگر عبرانیان چنین وعده ای دریافت نمی کردند ٬‌حقیقتا استثنایی بودند.

اما ایرادی که به مطلب مرحوم گارودی وارد است ٬‌این است که تورات سندی اسطوره ای نبوده ٬‌بلکه کتابی الهی ست و نمی توان مطالب آن را با اسطوره های خرافی مصر باستان و … مقایسه کرد.

نکته ی قابل توجه آن است که خداوند این وعده را تا زمانی که بنی اسرائیل عهد شکنی نکرده بودند ٬ به آنان داده بود و وقتی عهد خود را با خداوند شکستند خداوند این وعده را به گونه ای دیگر تحقق بخشید.

ابراهیم نبی(ع) دارای دو فرزند پسر بود ؛ اسماعیل نبی(ع) و اسحق نبی(ع). از نسل اسحق ٬‌یعقوب و یوسف(ع) به نبوت رسیدند و سپس موسی و هارون و …. از آن سو ٬ در ذریه ی اسماعیل نیز نبوت ادامه یافت تا به پیامبر عظیم الشان اسلام حضرت محمد مصطفی(صلوات الله علیه) رسید. ‌

همانطور که اشاره شد از ذریه اسحق ٬‌ یعقوب و یوسف به نبوت رسیدند و پس از چند قرن موسی کلیم الله که از نسل لاوی بود، در قصر فرعون پرورش یافت و به پیامبری رسید. به طور کلی بنی اسرائیل به فرزندان یعقوب(ع) و دریه آنان گفته می شود ٬‌اما کلیمیان بخشی از قوم لاوی بودند که پیروان واقعی موسی کلیم الله محسوب می شدند . قوم یهود نیز ذریه ی یهودا بودند که از همان ابتدا راه و روشی انحرافی را در پیش گرفتند.

بدین ترتیب بنی اسرائیل(شامل یهودیان ٬‌کلیمیان و لاویان و دیگر اسباط) و بنی اسماعیل هر دو از ذریه ی ابراهیم محسوب می شدند.

در این جا سوالی مطرح می شود : این که از کجا معلوم که بیت المقدس به بنی اسماعیل وعده داده نشده است؟؟؟

همانطور که در آیه ی تورات مورد نظر سران رژیم صهیونیستی مشاهده کردید ٬‌ سخن از یک عهد و پیمان در میان است:

در این روز خداوند با ابراهیم پیمان بست و گفت :‌این سرزمین ٬‌از مصر گرفته تا شط بزرگ و از آنجا تا شط فرات را به نسل تو می بخشم. (سفر پیدایش باب ۱۵ آیه ۱۸-۲۱)

این موضوع نشان می دهد که وعده ی زمین مقدس مبتنی بر پیمانی ست که خداوند با ابراهیم بسته است اما آن عهد چیست؟

خداوند در سوره بقره آیه ی ۱۲۴ می فرماید:

وَإِذِ ابْتَلَى إِبْرَاهِیمَ رَبُّهُ بِکَلِمَاتٍ فَأَتَمَّهُنَّ قَالَ إِنِّی جَاعِلُکَ لِلنَّاسِ إِمَامًا قَالَ وَمِن ذُرِّیَّتِی قَالَ لاَ یَنَالُ عَهْدِی الظَّالِمِینَ.

و چون ابراهیم را پروردگارش با کلماتی بیازمود و وی همه آن ها را به انجام رسانید ، گفت: همانا من تو را برای مردم امام قرار دادم ، [ابراهیم] گفت: از ذریه من چطور؟ [خداوند ] فرمود: عهد من به ظالمین نمی رسد.

از این آیه مشخص می شود که در ذریه ابراهیم(ع) ظالمانی وجود دارند که عهد خداوند به آنان نمی رسد. آن طور هم که از ظاهر آیه استنباط میشود این است که منظور از عهد ، امامت است.

حال باید دید که آیا بنی اسرائیل بر سر عهدی که خداوند در تورات به آن اشاره کرده ایستاده اند یا خیر ، و نیز باید ببینیم که آیا منظور از ظالمانی که عهد خدا به آنان نمی رسد ، بنی اسرائیل است! بدین منظور باید چند آیه از قرآن را بررسی کنیم ، چرا که صحت و سندیت قرآن برای ما محکم تر از تورات است.

در بررسی آیات مربرط به یهود و بنی اسرائیل در قرآن آیات زیر توجه ما را به خود جلب می کنند:

الَّذِینَ عَاهَدتَّ مِنْهُمْ ثُمَّ یَنقُضُونَ عَهْدَهُمْ فِی کُلِّ مَرَّهٍ وَهُمْ لاَ یَتَّقُونَ ﴿۵۶ انفال﴾

همانان که از ایشان پیمان گرفتى ولى هر بار پیمان خود را مى‏شکنند و [از خدا] پروا نمى‏دارند.

 

فَبِمَا نَقْضِهِم مِّیثَاقَهُمْ وَکُفْرِهِم بَآیَاتِ اللّهِ وَقَتْلِهِمُ الأَنْبِیَاءَ بِغَیْرِ حَقًّ وَقَوْلِهِمْ قُلُوبُنَا غُلْفٌ بَلْ طَبَعَ اللّهُ عَلَیْهَا بِکُفْرِهِمْ فَلاَ یُؤْمِنُونَ إِلاَّ قَلِیلًا ﴿۱۵۵ نساء﴾

پس به [سزاى] پیمان‏شکنى‏شان و انکارشان نسبت به آیات خدا و کشتار ناحق آنان [از] انبیا و گفتارشان که دلهاى ما در غلاف است [لعنتشان کردیم] بلکه خدا به خاطر کفرشان بر دلهایشان مهر زده و در نتیجه جز شمارى اندک [از ایشان] ایمان نمى‏آورند.

آیات بالا به خوبی بیانگر این موضوع هستند که بنی اسرائیل و به خصوص یهود همواره عهد و پیمان خود با خداوند را نقض می کردند. پس می توان نتیجه گرفت که ارض موعودی که مبتنی بر میثاق و عهد خداوند به بنی اسرائیل وعده داده شده بود ، به علت عهد شکنی آنان به ذریه ی اسماعیل رسید.

” اما در خصوص اسماعیل تو را اجابت فرمودم اینک او را برکت داده و بارور گردانم و نسل کثیری از وی به وجود خواهیم آورد ، ۱۲ امیر از وی به وجود خواهند آمد. ” (سفر پیدایش باب ۱۷ آیه ۲۰)

در ادامه ی آیه ی بالا که از تورات اقتباس شده ، آمده است که خداوند عهد خود را با اسحق استوار ساخت ، حتی اگر این مطلب صحیح باشد و از تحریفات تورات نباشد ، می توان گفت که این عهد تا زمانی برقرار بود که ذریه اسحق که همان بنی اسرائیل اند میثاق خود با خداوند را نشکسته باشند. حال آنکه قرآن مدعی ست که آنان پیمان شکنی کردند.

فَبِمَا نَقْضِهِم مِّیثَاقَهُمْ وَکُفْرِهِم بَآیَاتِ اللّهِ وَقَتْلِهِمُ الأَنْبِیَاءَ بِغَیْرِ حَقًّ وَقَوْلِهِمْ قُلُوبُنَا غُلْفٌ بَلْ طَبَعَ اللّهُ عَلَیْهَا بِکُفْرِهِمْ فَلاَ یُؤْمِنُونَ إِلاَّ قَلِیلًا ﴿۱۵۵ نساء﴾

پس به [سزاى] پیمان‏شکنى‏شان و انکارشان نسبت به آیات خدا و کشتار ناحق آنان [از] انبیا و گفتارشان که دلهاى ما در غلاف است [لعنتشان کردیم] بلکه خدا به خاطر کفرشان بر دلهایشان مهر زده و در نتیجه جز شمارى اندک [از ایشان] ایمان نمى‏آورند.

اینک میتوان نتیجه گرفت که از آنجایی که خداوند در وعده اش تخلف نمی کند ، همانطور که وعده داده ، سرزمین بیت المقدس به ذریه ابراهیم رسیده و آن ذریه جز مسلمانان مصداق دیگری ندارند.

تقلای بیهوده یهود هم که بیت المقدس را ارض موعود خود می داند چیزی جز خیالی واهی نیست و مطمئنا اقدامات شیطانی آنان که در راستای آموزه های خرافی آرماگدون و … انجام می شود ، جز پازل خداوند را تکمیل نخواهند کرد.

 

منابع :

قرآن کریم

کتاب پرونده اسرائیل و صهیونیزم سیاسی نوشته ی روژه گارودی

کتاب تاریخ یک ارتداد ، اسطوره های بنیان گذار سیاست اسرائیل نوشته روژه گارودی

تورات / کتاب پیدایش

برچسب ها:
آخرین اخبار