امروز : دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - 2018 May 21
۰۵:۵۷
ادموند
کمک مالی
کانال پیروان موعود
موسسه قاف
جنبش
کد خبر: 116012
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۳۹۳ - ساعت ۰۶:۰۰
تعداد بازدید: 13
به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از بیرجند، به نقل از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان جنوبی، محمدرضا مجیدی در جشنواره ...

به گزارش پایگاه خبری ، مهدوی پیروان موعود ; از بیرجند، به نقل از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خراسان جنوبی، محمدرضا مجیدی در جشنواره میراث معنوی خراسان جنوبی اظهار کرد: عظمت ایران فرهنگی که در میان ایران تاریخی و ایران جغرافیایی قرار گرفته بسیار گسترده است.

وی در مورد اینکه چرا باید یک اثر ثبت جهانی شود، گفت: پاسداشت مواریث و آگاهی بخشیدن به نسل‌های بعد، ایجاد تعلق به این مراسم و فرصت‌سازی برای اقتصاد محلی از جمله فواید ثبت آثار است.

نماینده اسبق ایران در یونسکو معرفی جاذبه‌های گردشگری را یکی از راه‌های توسعه اقتصاد دانست و افزود: ما جزو 10 کشور دارای میراث فرهنگی هستیم و یک درصد کره زمین را به خود اختصاص داده‌ایم و باید سهم بالایی را در گردشگری جهان داشته باشیم.

مجیدی تصریح کرد: باغ اکبریه سه سال پیش در قالب پرونده باغ‌های ایرانی ثبت جهانی شد و در مطالعات معلوم شد بسیاری از مواریث ناملموس هستند که باید شناخته و معرفی شوند که در این زمینه تاکنون 10 اثر در کشور ثبت جهانی شده و امیدواریم بر تعداد این آثار افزوده شود.

وی با اشاره به اینکه باید تعداد گردشگران زیادی را به استان جذب کنیم، گفت: جذب گردشگر به استان راه ‌برون‌رفت از مشکلات است.

نماینده اسبق ایران در یونسکو از وجود حداقل شش کاروانسرا در خراسان جنوبی خبر داد و افزود: هر کدام از این کاروانسراها قابلیت ثبت شدن و تبدیل شدن به جاذبه گردشگری را دارد.

مجیدی با بیان اینکه ظرفیت‌ها و توانمندی‌های استان در جهان به واسطه ثبت جهانی باغ اکبریه، قرارگرفتن نام علامه عبدالعلی بیرجندی در فهرست مشاهیر یونسکو، برگزاری چندین اجلاس و حضور خراسان جنوبی در یونسکو (از جمله مرحوم دکتر گنجی) فراهم شده و باز هم در حوزه فرهنگی باید بیشتر تلاش شود و جاذبه‌ها و مواریث زیادی را ثبت جهانی کنیم.

وی با اشاره به اینکه در خراسان جنوبی قنوات، مساجد، قلعه‌ها و بناهای زیادی برای ثبت شدن وجود دارد، اضافه کرد: «خاوران‌نامه» ابن‌حسام خوسفی جزو میراث‌های مکتوب است و باید در یونسکو ثبت شود و قنات بلده استان نیز برای ثبت در فهرست قنوات ایرانی پیشنهاد شده است.

نماینده اسبق ایران در یونسکو ادامه داد: مشاهیر علمی و ورزشی از جمله نجمه خدمتی از سرمایه‌های ملی استان هستند که باید قدر بدانیم.

مجیدی افزود: فرش استان جزو میراث‌های مادی و تکنیک فرش‌بافی جزو میراث ناملموس است و فرش استان باید در کنار فرش قشقایی فارس و کاشان در فهرست جهانی ثبت شود.

وی رونق گردشگری را لازمه معرفی استان دانست و تصریح کرد: بیابان و کویر استان یکی از سرمایه‌های مهم استان است که باید در پرونده‌‌های میراث طبیعی ثبت شود.

نماینده اسبق ایران در یونسکو با اشاره به اینکه اروپایی‌ها دوست‌دار کویر و آسمان پرستاره استان هستند، گفت: باید کمیته‌ای از استان‌های کویری تشکیل شود تا بتوان گردشگران را به این منطقه جذب کرد و این مستلزم فراهم آوردن زیرساخت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری از جمله تورگردانی، زیرساخت‌های هتل‌داری، حمل و نقل و ... است.

مجیدی «توسعه جوامع محلی» را شعار سال جهانی گردشگری دانست و افزود: بهترین حافظ مرزها عشایر هستند و راه توسعه جوامع محلی از طریق گردشگری است که در استان چندین روستای نمونه گردشگری معرفی شده؛ در حالی که تعداد روستاهای نمونه گردشگری استان بیش از این تعداد است.

وی گفت: باید اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی مناسب ایجاد شود تا هم زمینه گردشگری فراهم شود و هم اشتغال‌زایی مناسب صورت گیرد.

نماینده اسبق ایران در یونسکو در پایان چند پیشنهاد کاربردی برای پیشرفت استان بیان نمود از جمله اینکه برای معرفی استان باید هفته‌های فرهنگی را زیاد کنیم و بدین وسیله ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های استان را معرفی کنیم.

پیشنهاد دوم وی ورزش‌های باستانی و زورخانه‌ای استان بود و افزود: خراسان جنوبی ظرفیت تبدیل به قطب ورزش‌های زورخانه‌ای و باستانی را نیز دارد.

نماینده اسبق ایران در یونسکو پیشنهاد کرد: قبل از ایران‌گردی و جهان‌گردی باید استان‌گردی را ایجاد کنیم چرا که با این امر پیوندها زیاد می‌شود و به اقتصاد و معرفی استان کمک می‌شود.

مجیدی با اشاره به اینکه نقاط اطراف شهر را برای استفاده مردم باید سامان‌دهی کنیم، گفت: سامان‌دهی این نقاط باید در دستور کار قرار گیرد.

همکاری تنگاتنگ آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها با میراث فرهنگی پیشنهاد دیگر او بود و گفت: با این امر فرهنگ‌سازی لازم صورت می‌گیرد.

وی تاکید کرد: نمایندگان 11 شهرستان باید پیگیر پرونده‌های استان از جمله آسبادها، قنوات، قلاع و مساجد باشند تا در یک تلاش هم‌افزا در بازه زمانی پنج تا 10 ساله حداقل پنج تا 10 اثر استان را در فهرست مواریث جهانی به ثبت برسانیم.

لازم به ذکر است: نمایشگاه آثار تابلوهای میراث معنوی استان در نگارخانه شهر بیرجند نیز از دیگر برنامه‌های این جشنواره است که در این نمایشگاه آثار میراث معنوی استان در قالب تابلو، کارهای پژوهشی حوزه میراث معنوی توسط سازمان‌های دیگر و نقاشی‌های کودکان به نمایش گذاشته شده است.
انتهای پیام/69008/ک/آ3004

منبع : فارس

برچسب ها:
آخرین اخبار
پربازدید ها